Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Palenie zakazane na ulicy i w pracy

0
Podziel się:

Powstał projekt wprowadzenia w Polsce niemal całkowitego zakazu palenia papierosów w miejscach publicznych. Już teraz budzi on sporo kontrowersji.

Palenie zakazane na ulicy i w pracy
(PAP / EPA)

Powstał projekt wprowadzenia w Polsce niemal całkowitego zakazu palenia papierosów w miejscach publicznych. Już teraz budzi on sporo kontrowersji.

O pomyśle pisze "Dziennik". Oznaczać to może koniec z paleniem w pracy, pubach, a nawet za kierownicą samochodu lub jeśli jesteśmy pasażerem, a w samochodzie znajduje się 13 letnie dziecko. Palenie w pubie będzie dozwolone pod warunkiem istnienia tam hermetycznie zamykanych i klimatyzowanych palarni. Profesjonalnych palarni nie będą musiały posiadać więzienia, areszty, szpitale psychiatryczne, komisariaty, koszary - tam będzie można zapalić w wyznaczonym do tego miejscu. Przykładowo by zapalić poza teatrem trzeba będzie odejść 10 metrów od budynku.

W Sejmie jest już gotowy projekt, którego autorami są dwaj posłowie z PiS: Tadeusz Cymański i Czesław Hoc. Pierwsze czytanie ma się odbyć już w poniedziałek.

*ZOBACZ TAKŻE: *Rosja: Doba aresztu za rzucenie niedopałka
Gazeta podkreśla, że restrykcyjna ustawa zakazująca palenia w zasadzie wszędzie poza własnym domem już wywołuje oskarżenia o dyskryminację i łamanie konstytucyjnych praw człowieka.

Jeśli nie podporządkujemy się zakazom grożą nam grzywny. Do 20 tysięcy złotych zapłacą właściciele i zarządcy budynków, pracodawcy przymykający oko na palących pracowników oraz sklepikarze sprzedający papierosy małoletnim.

Zapowiada sie ostra dyskusja. Według gazety, spór rozstrzygnie najprawdopodobniej dopiero Trybunał Konstytucyjny. Zdaniem wybitnych prawników ustawa narusza bowiem - i to w istotny sposób - prawo do prywatności palaczy.ZOBACZ TAKŻE:
Zakazany dymek w całej UE?

Aby nakładająca tak ostre restrykcje na palaczy ustawa obroniła się przed Trybunałem Konstytucyjnym czy Trybunałem Praw Człowieka, jej twórcy muszą dowieść, że jest absolutnie konieczna dla ochrony praw innych osób - czytamy w "Dzienniku".

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)