Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosyjska prasa: Lepper zdymisjonowany przez tarczę

0
Podziel się:

Przyczyną dymisji wicepremiera Andrzeja Leppera mógł być jego sprzeciw wobec rozmieszczenia elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Polsce, zgodnie stwierdzają rosyjskie media.

Rosyjska prasa: Lepper zdymisjonowany przez tarczę
(PAP/Jacek Turczyk)

Wysokonakładowa "Komsomolskaja Prawda" podkreśla w tytule, że "Polsce tarcza odbiła się czkawką". Gazeta uważa, że choć oficjalną przyczyną dymisji wicepremiera było podejrzenie korupcji, miała ona jednak podłoże polityczne.

Dziennik podkreśla, że w sprawie zniesienia embarga na polskie mięso na rynku rosyjskim Lepper wzywał do prowadzenia dialogu z Rosją na zasadzie "jeden na jednego", tymczasem bracia Kaczyńscy chcieli wywierać presję na Moskwę za pośrednictwem Unii Europejskiej. Przewodniczący Samoobrony - pisze dalej - nawoływał do przeprowadzenia referendum dotyczącego amerykańskiej tarczy antyrakietowej, ale dla Kaczyńskich ta inicjatywa była jak "ostry nóż", gdyż sprzeciwia się jej większość Polaków.ZOBACZ TAKŻE:

Według "Izwiestii", która powołuje się na wywiad udzielony agencji RIA-Nowosti po ogłoszeniu dymisji, lider Samoobrony po raz kolejny podkreślił, że tak on sam, jak i jego partia "kategorycznie sprzeciwiają się rozmieszczeniu bazy antyrakietowej USA w Polsce". Zapowiedział także, że jego ugrupowanie nadal będzie dążyć do przeprowadzenia referendum w tej sprawie.

"Kommiersant" zauważa, że jeśli w Polsce doszłoby do przedterminowych wyborów i zmiany władzy, prawdopodobnie nastąpiłaby poważna korekta podejścia do całej serii kluczowych problemów międzynarodowych. Wśród nich dziennik wymienia sprawę dostaw polskiego mięsa do Rosji, rozmieszczenie amerykańskiej tarczy przeciwrakietowej, czy kwestię stosunków Warszawy z Berlinem i Moskwą.

Tezę o związkach dymisji wicepremiera i tarczy antyrakietowej wysuwa również agencja ITAR-TASS.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)