Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jerzy Malczyk
|

Rosyjska prasa o audiencji Putina u Benedykta XVI

0
Podziel się:

Media informują o ciepłym klimacie spotkania, jednak na przełom w stosunkach między Cerkwią prawosławną a Watykanem jest jeszcze za wcześnie.

Media informują o ciepłym klimacie spotkania, jednak na przełom w stosunkach między Cerkwią prawosławną a Watykanem jest jeszcze za wcześnie.

"Komsomolskaja Prawda" wskazuje, że "wielu obserwatorów uważa wizytę za zwiastun ocieplenia w relacjach między rosyjską Cerkwią prawosławną i Watykanem".

Na spotkanie Benedykta XVI z Aleksym II za wcześnie

O zbliżeniu dwóch kościołów w czasie spotkania otwarcie nie mówiono. Papież najwyraźniej pamiętał, że Putin dwa razy spotykał się z jego poprzednikiem Janem Pawłem II i ani razu nie zaprosił go do Rosji. Dlatego mowa była tylko o ewentualnym spotkaniu Benedykta XVI z patriarchą Moskwy i Wszechrusi Aleksym II na neutralnym terenie, pisze ten zbliżony do Kremla dziennik.

Z kolei "Wriemia Nowostiej" wybija, że Putin przekazał Benedyktowi XVI pozdrowienia od Aleksego II, a papież ze swej poprosił prezydenta o przekazanie pozdrowień patriarsze. "Mimo tych przyjacielskich pozdrowień, rozmówcy nie poruszyli bolesnego tematu ewentualnego spotkania zwierzchników obu Kościołów" - twierdzi gazeta.

atomiast rządowa "Rossijskaja Gazieta" zauważa, że "Benedykt XVI nie odczuwa palącej potrzeby odwiedzenia Rosji". "W każdym razie, za sprawę honoru takiej wizyty wyraźnie nie uważa, czym znacznie ułatwia życie rosyjskiej Cerkwi prawosławnej" - ocenia dziennik.

Przywódcy znaleźli wspólny język

"RBK-daily", rosyjski partner niemieckiego "Handelsblatt", eksponuje, że "świecki i duchowy przywódca omówili trudne stosunki Kościoła prawosławnego i katolickiego w bliskim im obu języku niemieckim".

"Hierarchów rosyjskiej Cerkwi prawosławnej niepokoi nawracanie Rosjan na katolicyzm i wypieranie prawosławia na Ukrainie przez miejscowych unitów. Na Kremlu liczy się, że przy nowym papieżu proces ten ulegnie spowolnieniu. Wszelako przed osobistym spotkaniem Benedykta XVI z patriarchą Aleksym II trudno mówić o pojednaniu" - komentuje gazeta.

"Izwiestija" zaznaczają, że "wielu oczekiwało, iż prezydent wystąpi w roli pośrednika między rosyjską Cerkwią prawosławną i Kościołem rzymskokatolickim". "Jednak - jak podkreślono w prezydenckim otoczeniu - audiencja w Watykanie była przede wszystkim spotkaniem dwóch szefów państw" - dodaje dziennik.

Uwielbienie w oczach papieża?

"Kommiersant" podkreślił, że Putin i Benedykt XVI "sądząc po wszystkim, rozstali się jako przyjaciele". "W każdym razie papież wyglądał na w pełni usatysfakcjonowanego" - ocenił dziennik.

Według "Kommiersanta", Benedykt XVI patrzył na Putina z taką miną, z jaką rosyjskiego prezydenta zwykle słuchał były premier Włoch Silvio Berlusconi. "Obecny premier Romano Prodi patrzy na pana Putina jakoś inaczej. Stara się ukrywać swoje uwielbienie" - konstatuje gazeta.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)