Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm zajmie się nadzwyczajnie Balcerowiczem

0
Podziel się:

Nadzwyczajne posiedzenie Sejmu w sprawie postawienia przewodniczącego Komisji Nadzoru Bankowego przed Trybunałem Stanu odbędzie się we wtorek o godzinie 16:00. Natomiast do końca marca ma powstać komisja śledcza do zbadania działalności Narodowego Banku Polskiego i Komisji Nadzoru Bankowego. / ISB /

Sejm zajmie się nadzwyczajnie Balcerowiczem

Nadzwyczajne posiedzenie Sejmu w sprawie postawienia przewodniczącego Komisji Nadzoru Bankowego przed Trybunałem Stanu odbędzie się we wtorek o godzinie 16:00. Natomiast do końca marca ma powstać komisja śledcza do zbadania działalności Narodowego Banku Polskiego i Komisji Nadzoru Bankowego.

LPR złożyła wniosek o powołanie komisji śledczej do zbadania działań ministrów odpowiedzialnych za decyzje dotyczące prywatyzacji i przejęć w sektorze bankowym oraz działań Narodowego Banku Polskiego i Komisji Nadzoru Bankowego w zakresie wydawania zezwoleń na przekształcenia kapitałowe w sektorze bankowym w latach 1989-2006.

Według wnioskodawców, jednym z celów komisji śledczej byłoby zbadanie działań ministrów odpowiedzialnych za decyzje dotyczące prywatyzacji i przejęć w sektorze bankowym w latach 1989-2006, a także innych osób zajmujących kierownicze stanowiska w państwowe.

Ponadto komisja śledcza miałaby zbadać działania organów NBP i KNB w zakresie udziału w procedurach i procesach przekształceń kapitałowych i własnościowych w sektorze bankowym.

Zgodnie z projektem autorstwa Ligi, do zakresu działań komisji śledczej należałoby także przeanalizowanie "dotychczasowej pracy pracowników Ministerstwa Skarbu Państwa i innych właściwych przedmiotowo ministerstw, organów NBP oraz KNB, odpowiedzialnych za nadzór i prywatyzację banków".

Komisja miałaby także przyjrzeć się działaniom osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe w zakresie prywatyzacji i przejęć w sektorze bankowym oraz sprawdzić możliwości wpływania przez osoby prywatne i podmioty gospodarcze na działalność m.in. Ministerstwa Skarbu Państwa, NBP i KNB.

LPR proponuje, by w skład komisji weszło 11 posłów.

Balcerowicz wykluczył wiceministra finansów Cezarego Mecha z obrad Komisji Nadzoru Bankowego, dotyczących wniosku UniCredito Italiano o wyrażenie zgody na wykonywanie praw głosu z 71,03% akcji Banku BPH, na wniosek UCI, ponieważ według włoskiego banku nie był on bezstronny. Mecha zastąpiła wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska.

Rząd oraz PiS, LPR i Samoobrona ostro skrytykowały decyzję szefa KNB. LPR zapowiedział w zeszły czwartek złożenie wniosku o postawienie Leszka Balcerowicza przed Trybunałem Stanu.

*Jarosław Kaczyński: Speckomisja ds. NBP i KNB może powstać w końcu marca *
Komisja śledcza do zbadania działalności Narodowego Banku Polskiego i Komisji Nadzoru Bankowego powinna zostać powołana na posiedzeniu Sejmu rozpoczynającym się 22 marca, uważa prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

„Chyba jest większość dla powołania tej komisji, czyli trzeba tylko przygotować jej skład i zaakceptować uchwałą większości. To jest możliwe, ustawa o komisjach śledczych jest już dano uchwalona i obowiązuje, była sprawdzana w praktyce” – dodał.

„To jest komisja, która ma przede wszystkim zbadać sprawy związane z ostatnimi wydarzeniami. Tutaj mamy spór bardzo poważny, odnoszący się do statusu nadzoru bankowego i do pytania, czy wobec KNB można stosować reguły takiej, które stosuje się wobec innych organów w postępowaniu administracyjnym” – wyjaśnił szef PiS.

Komisja zajmie się też innymi kwestiami związanymi z kształtem polskiego systemu bankowego, który jest – jak zaznaczył – „dalece niezadowalający”.

„Mówię tutaj np. o cenach osiągniętych w trakcie procesów prywatyzacyjnych – to wszystko warto by zbadać. No i wreszcie jest kwestia tej fuzji, która jest przedmiotem sporu. To jest fuzja, której finalizacja może w bardzo poważnym stopniu zachwiać funkcjonowaniem rynku w sferze finansów” – ujawnił Kaczyński.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)