Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE-USA: Spór o elektroniczne wizy

0
Podziel się:

Unia Europejska rozważa wprowadzenie systemu elektronicznej rejestracji obywateli USA podróżujących do Europy.

UE-USA: Spór o elektroniczne wizy
(PAP/ EPA)

W odpowiedzi na amerykańskie plany Unia Europejska rozważa wprowadzenie systemu elektronicznej rejestracji obywateli USA podróżujących do Europy.

Unijny komisarz ds. sprawiedliwości, swobód obywatelskich i bezpieczeństwa Franco Frattini wysłał pod koniec czerwca list do amerykańskiego ministra bezpieczeństwa krajowego Michaela Chertoffa,.

Prosi w nim o wyjaśnienia dotyczące planowanej zmiany przepisów, która ma zreformować obecny Visa Waiver Program (VWP). Ma on być m.in. rozszerzony na kraje Europy Środkowowschodniej, których obywatele obecnie muszą starać się o wizy.

"Pozytywne jest to, że ten nowy program nie będzie różnicować starych i nowych członków UE. Wszystkie 27 państw byłoby traktowane jednakowo" - powiedział Friso Roscam Abbing, rzecznik komisarza.

Stara UE nie chce "elektronicznej wizy"

Przyznał jednak, że Amerykanie proponują w zamian "szereg środków kompensacyjnych", jak wprowadzenie elektronicznych pozwoleń na podróż dla wszystkich obywateli UE, nawet tych, którzy dziś podróżują bez wiz, jak Francuzi czy Włosi.

_ Obecnie z obowiązku wizowego zwolnieni są obywatele wszystkich starych państw UE, z wyjątkiem Grecji, oraz Słowenia. _We Francji, gdzie ten nowy system budzi wiele sprzeciwu, wprost nazywany jest "elektroniczną wizą" - tyle że nie ma pieczątki w paszporcie i nie trzeba stać w kolejce do konsulatu.

"Poprosiliśmy o wyjaśnienia, na czym ten system ma polegać, i zauważyliśmy, że na zasadzie wzajemności możemy rozważyć wprowadzenie takiego samego systemu w UE" - Abbing relacjonował dziennikarzom treść listu Frattiniego do Chertoffa.

| NA CZYM MA POLEGAĆ NOWY SYSTEM? |
| --- |
| W uchwalonej w marcu przez Senat i czekającej na głosowanie w Izbie Reprezentantów ustawie przewidziano wprowadzenie elektronicznej autoryzacji podróży, zainspirowaną podobnym systemem obowiązującym w Australii. Każdy podróżujący będzie musiał rejestrować się w internecie na 48 godzin przed podróżą do USA, informując władze amerykańskie o swych planach i podając pewne informacje na swój temat. Na podstawie informacji zawartych w paszporcie i karcie kredytowej podróżnego, centralny komputer sprawdzi, czy osoba pragnąca przyjechać do USA nie znajduje się na liście podejrzanych. |

Nowa UE - lepiej, stara UE - gorzej

"Nowy, amerykański system z technicznego punktu widzenia byłby krokiem wstecz dla krajów dziś zwolnionych z obowiązku wizowego. Dla Polski czy Czech byłby to z pewnością krok do przodu" - mówi anonimowy unijny dyplomata. Oznaczałby skrócenie czasu oczekiwania na odpowiedź na wniosek wizowy i mniejsze koszty.

Na razie amerykańskie propozycje budzą jednak więcej pytań niż entuzjazmu także wśród polskich dyplomatów. "Wciąż nie wiadomo bowiem, według jakich kryteriów rozpatrywane byłby wnioski i na jakiej podstawie udzielano by zgody na wjazd do USA" - przyznał polski dyplomata. Nie wiadomo, jaką rolę odgrywałoby kryterium ekonomiczne, które mogłoby zamknąć drogę do USA wielu Polakom.

_ Dokładne kryteria programu są jeszcze przedmiotem sporów w Kongresie. Przedmiotem dyskusji jest także kwestia, czy odsetek odmów podań o wizę miałby decydować o udziale kraju w nowym programie. _
Dotychczas programem ruchu bezwizowego objęte są kraje, których nie więcej niż 3 procent obywateli nie otrzymuje wiz na podstawie decyzji konsulatów amerykańskich.

Niepokój w Polsce budzi zapis o 10-procentowym progu odmów wizowych, wprowadzony do projektu przez demokratyczną senator z Kalifornii Dianne Feinstein. Polska ma dużo większy odsetek odmów, bo wynoszący 26 proc., ale Czechy już niższy - 9,6 proc.

Amerykanie tłumaczą nowe przepisy względami bezpieczeństwa po ataku terrorystycznym z 11 września 2001 r. Argumentują, że rejestracja zajmie podróżnym tylko pięć minut, a uzyskane informacje zmniejszą ryzyko opóźnień samolotów z powodu wątpliwości co do wpuszczenia na pokład niektórych pasażerów ze względów bezpieczeństwa.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)