Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA naciska w sprawie tarczy antyrakietowej

0
Podziel się:

Waszyngton chce porozumienia z Polską i Czechami w sprawie tarczy antyrakietowej do końca 2007 roku.

USA naciska w sprawie tarczy antyrakietowej
(PAP / EPA)

Waszyngton chciałby, aby porozumienie w sprawie rozmieszczenia w Polsce i Czechach elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej zawarto do końca 2007 roku - oświadczył w Wiedniu wicedyrektor wydziału europejskiego Departamentu Stanu USA Mark Pekala.

W rozmowie z dziennikarzami w siedzibie Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) Pekala powiedział, że między zainteresowanymi stronami rozpoczęły się już "spotkania formalne". "Chcielibyśmy sfinalizować umowy do końca roku" -
podkreślił.

W styczniu Waszyngton oficjalnie zaproponował Czechom ulokowanie na ich terytorium bazy radarowej amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej (NMD), nazywanego tarczą antyrakietową. W Polsce miałaby powstać baza rakiet przechwytujących, uzupełniająca dwie podobne bazy, zlokalizowane na Alasce i w Kalifornii.

_ Umieszczona w Polsce baza rakiet przechwytujących miałaby przeciwdziałać rakietom balistycznym, wystrzelonym z Bliskiego lub Dalekiego Wschodu w kierunku Stanów Zjednoczonych. Baza radarowa miałaby być ulokowana w Czechach. _ Tarcza ma ochraniać USA przed atakiem rakietowym ze strony Korei Północnej i Iranu.

Tarcza poprawi bezpieczeństw USA i Polski?

System obrony antyrakietowej ma zapewnić przede wszystkim ochronę terytorium Stanów Zjednoczonych, ale instalacja rakiet na terytorium Polski podniesie również
bezpieczeństwo naszego kraju - powiedział minister obrony narodowej Aleksander Szczygło.

"Założenia systemu obrony antyrakietowej są tego rodzaju, że w przypadku instalacji - ewentualnej - która miałaby być zamontowana w Polsce, chodzi przede wszystkim o niedopuszczenie do ataku na obszar Stanów Zjednoczonych" - powiedział w TVN 24 szef MON.

Jego zdaniem, bezpieczeństwo USA i Polski, wynikające z obecności na terenie naszego kraju tarczy antyrakietowej, to sprawy połączone ze sobą.

Szczygło dodał też, że tarcza antyrakietowa jest częścią "bilateralnych stosunków" polsko-amerykańskich, które są "fundamentem" polskiej polityki zagranicznej.

"W Europie każdy może mieć wątpliwości i każdy może je zgłaszać. Ale decyzje w tej sprawie (tarczy antyrakietowej) podejmie rząd Polski" - podkreślił Szczygło.ZOBACZ TAKŻE:

Dodał, że NATO jest w trakcie opracowywania własnego systemu antyrakietowego, ale "to na razie są założenia, początkowe prace".

Zdaniem ministra obrony, USA od kilku lat przekazują rządowi rosyjskiemu informacje o planach budowy na terytorium Polski systemu obrony antyrakietowej, który nie zagraża bezpieczeństwu Rosji.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)