Na skróty
400 tys. rodzin będzie miało kłopoty ze spłatą kredytów? Zobacz dlaczego
2013-04-28 07:00

400 tys. rodzin będzie miało kłopoty ze spłatą kredytów? Zobacz dlaczego

400 tys. rodzin będzie miało kłopoty ze spłatą kredytów? Zobacz dlaczego
[fot: Bartosz Krupa/East News]

Kredyt hipoteczny można spłacać nawet do 80 roku życia, czyli 13 lat po przejściu na emeryturę. Jak może wtedy wyglądać budżet domowy przeciętnych kredytobiorców? Czy będzie ich stać na spłacanie kredytu jeśli ich emerytura będzie stanowić ułamek ich zarobków?

Najstarszych klientów spośród największych banków w Polsce mogą mieć w przyszłości Nordea i BZ WBK. Według danych zawartych w zestawieniach opracowanych przez Comperia.pl banki te nie określają maksymalnego wieku, w którym nastąpi spłata ostatniej raty kredytu hipotecznego. Getin Noble Bank dopuszcza, że klient będzie spłacał kredyt jeszcze w wieku 80 lat.

BankMaksymalny wiek kredytobiorcy w dniu spłaty kredytu
(w latach)
Maksymalny czas kredytowania
(w latach)
Źródło: opracowanie własne na podstawie Comperia.pl Ranking na najlepszy bank hipoteczny po II półroczu 2012 roku
Noreda Bank nieokreślony 45
BZ WBK nieokreślony 30
Getin Noble Bank 80 50
PKO BP 75 40
BGŻ, BNP Paribas, Citi Handlowy 75 35
Kredyt Bank 70-75 40
Millennium 70-75 35
mBank, Multibank, ING Bank Śląski 70 40
BOŚ 70 35
Pekao Sa, BPS, Raiffeisen Polbank 70 30

W przypadku pozostałych banków ta granica waha się pomiędzy 70 a 75 lat. W praktyce więc w przypadku każdego z banków ich klienci mogą spłacać kredyt już po przejściu na emeryturę w wieku 67 lat. Niezależnie od tego, czy okres ten będzie wynosił 3 lata czy 13 lat, problem z domknięciem budżetu domowego może być dość spory.

W samym tylko programie Rodzina na swoim z przeszło 181 tys. kredytów udzielonych do końca 2012 roku, blisko 24 proc. było udzielone osobom w wieku 35 lat i więcej. To właśnie kredytobiorcy w tym wieku w wielu przypadkach mogą być narażeni na trudności ze spłatą kredytu w trakcie emerytury. Na koniec września 2012 łączna liczba wszystkich czynnych umów na kredyt hipoteczny wyniosła ponad 1,7 mln sztuk. Gdyby aż 24 proc. z nich było obarczone ryzykiem spłaty w okresie emerytury, problem braku środków na spłatę kredytu po przejściu na emeryturę mógłby dotyczyć nawet 400 tys. gospodarstw domowych.

Finanse rodziny dziś i w przyszłości

Załóżmy, że rodzina, w której oboje rodziców (mają po 35 lat) pracuje, bierze dziś kredyt hipoteczny na 40 lat. Łączny przychód netto gospodarstwa to 5 000zł, więc w wielu bankach bez problemu dostaliby kredyt na 350 tys. zł. Rata takiego kredytu wynosiłaby około 1,9 tys. zł. Zobaczmy jak by wyglądał ich miesięczny budżet tej rodziny dziś i w przyszłości.


20132045
(ostatnia pensja)
2045
(emerytura)
Źródła: obliczenia własne; wysokość przyszłej pensji i emerytury na podstawie kalkulatora na emerytura.gov.pl; podział wydatków budżetu domowego po spłacie kredytu na podstawie raportu GUS Budżety gospodarstw domowych w 2011r. Założono wzrost przychodów i kosztów 3 proc. średniorocznie.
Przychody gospodarstwa domowego 5 000 zł 13 169 zł 6 321 zł
Wydatki Pracują dwie osoby dorosłe i zarabiają po 2500 zł netto Pensje obu osób rosną średnio o 3 proc. rocznie Obie osoby przechodzą na emeryturę (stopa zastąpienia - 48 proc.)
Kredyt hipoteczny 1 901 zł 1 901 zł 1 901 zł
Czynsz, media, wyposażenie 790 zł 2 081 zł 2 081 zł
Wyżywienie 775 zł 2 040 zł 2 040 zł
Odzież, obuwie 158 zł 416 zł 416 zł
Transport 297 zł 783 zł 783 zł
Zdrowie 155 zł 408 zł 408 zł
Rozrywka, edukacja, kultura i inne wydatki 923 zł
(18,5 proc.)
5539 zł
(42,1 proc.)
-1039 zł

W obecnych warunkach sytuacja rodziny mogłaby wyglądać dość komfortowo. Po spłacie kredytu i zaspokojeniu podstawowych potrzeb pozostaje jeszcze dość sporo na dodatkowe wydatki lub na oszczędności. W kolejnych latach zapewne będą obserwować zarówno wzrost ich przychodów jak wzrost wydatków. Przyjmijmy pewne uproszczenia, które pozwolą w przybliżeniu zaobserwować jak zmieni się podział budżetu. Załóżmy, że przychody i wydatki rosną w tym samym tempie. W tym czasie rata kredytu może pozostać na tym samym poziomie. W 2045 roku, tuż przed przejściem na emeryturę sytuacja finansowa rodziny może wyglądać bardzo dobrze. Po zaspokojeniu wszystkich wydatków w ich portfelach może jeszcze pozostać 42 proc. przychodów.

Tymczasem w momencie przejścia na emeryturę nagle może zabraknąć środków nie tylko na to by żyć na porównywalnym poziomie, ale by zaspokoić podstawowe potrzeby i zobowiązania. Do domknięcia się tylko podstawowego budżetu może braknąć ponad 1,3 tys. zł. Miesiąc wcześniej w kasie zostawało ponad 5,5 tys. zł po opłaceniu najważniejszych wydatków. Według dość optymistycznego kalkulatora opracowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej stopa zastąpienia (czyli stosunek emerytury do ostatniego wynagrodzenia) wyniosłaby 48 proc. Według ocen niektórych analityków liczba ta może wynosić nawet 20-30 proc. W takim przypadku sytuacja rodziny przedstawiałaby się jeszcze gorzej.

Giełda na żywo

Totalna wyprzedaż sektora bankowego

Zmiana władzy zawsze stanowi ryzyko dla rynku kapitałowego.

Giełda na żywo

GPW: Inwestorzy spróbują odreagować spadki?

Po bardzo wyraźnej przecenie akcji w poniedziałek jest szansa, że kolejna...

Kredytobiorcy, którzy wiedzą o tym, że będą spłacać kredyt hipoteczny jeszcze na emeryturze powinni zawczasu zaplanować jak uzupełnić brakującą część budżetu domowego. Banki udzielając kredytów analizują bieżącą sytuację klienta, ale nie wybiegają w przód o 30-40 lat by oceniać czy poradzi sobie ze spłatą kredytu na emeryturze. Jest to oczywiście trudne dziś do przewidzenia, ale bank ma zabezpieczenie w postaci nieruchomości, dlatego klient również powinien postarać się o zabezpieczenie spłaty kredytu.

Rodzina ze wspomnianego przykładu będzie spłacać kredyt na emeryturze jeszcze przez 8 lat. Aby móc sobie zapewnić po przejściu na emeryturę wypłatę dodatkowych środków w wysokości raty kredytu, powinni do 67 roku życia zgromadzić ponad 206 tys. zł. Oczywiście najprostszą metodą będzie inwestowanie choćby małych kwot. Takie inwestowanie mogą rozpocząć od razu lub nieco później, ale wtedy wysokość miesięcznych inwestycji powinna być większa.

Obecny wiek inwestoraLiczba lat do emeryturyWysokość miesięcznych oszczędności (założona średnioroczna stopa zwrotu 5 proc.)
35 32 218 zł
45 22 430 zł
55 12 1 047 zł

W zależności od przyjętej strategii inwestycyjnej miesięczna kwota inwestycji może być różna. Jeśli rodzina zdecydowałaby się na strategię inwestycyjną, w której przewidywana stopa zwrotu wynosiłaby średniorocznie 5 proc., to rozpoczynając inwestycję od razu po uruchomieniu kredytu powinna inwestować około 220 zł.

Czytaj więcej Raport Money.pl: Czy warto już kupować mieszkanie? Ludzie z branży przekonują, że ceny mieszkań już nie spadną. Są pewni. Ale jest jeszcze perspektywa nowego programu rządu. W przypadku tej rodziny inwestowanie mogłoby być sfinansowane ze środków przeznaczonych na dodatkowe wydatki. Takie strategie inwestycyjne można realizować zarówno w funduszach inwestycyjnych jak i asset management. Warto przed rozpoczęciem inwestycji sprawdzić indywidualny profil inwestycyjny i zaplanować inwestycję tak by dobrać właściwą strategię inwestycyjną do swojej indywidualnej sytuacji. Dodatkowe oszczędzanie na emeryturę rodzina mogłaby również realizować w IKE czy IKZE.

Co jeśli rodzina chciałaby sobie zapewnić ten sam poziom życia na emeryturze? Przyjmując, że dodatkowe środki w wysokości 6 848 zł chce sobie wypłacać co miesiąc przez 15 lat, powinna zgromadzić ponad 1,5 mln zł. Aby mieć szansę to osiągnąć przy planowanej stopie średniorocznej 5 proc., przez najbliższe 32 lata rodzina powinna inwestować 1 645 zł, a przy stopie 9 proc. - 701 zł. W pierwszym przypadku kwota jest wyższa od kwoty, która dziś pozostaje rodzinie po podstawowych wydatkach. Tak więc nawet jeśli rodzina gdzieś w przyszłości spłaciłaby kredyt czy sprzedała mieszkanie np. zamieniając je na mniejsze, może się okazać, że uzupełnienie budżetu domowego nie będzie wcale proste.

Biorąc kredyt hipoteczny, czy podejmując zobowiązania finansowe, które będą obowiązywały również po przejściu na emeryturę warto od razu zabezpieczyć ich spłatę w przyszłości. To co dziś może stanowić akceptowalne obciążenie w postaci regularnej inwestycji w fundusze czy asset management, w przyszłości może stanowić ważne uzupełnienie dziury w domowym budżecie jaka powstanie po przejściu na emeryturę.

Czytaj więcej w Money.pl
Kryzys? Sprawdź, gdzie w Polsce zarabia się najlepiej
Na tych stanowiskach można zarobić średnio od 10 do ponad 32 tysięcy złotych miesięcznie.
Kredyty nie były jeszcze tak tanie. Przełom na rynku?
Po raz pierwszy w historii oprocentowanie kredytów hipotecznych spadło tak nisko.
Money.pl policzył, jaką emeryturę dostaniesz
Z OFE, czy bez i tak będzie nędza. Koszmarna. Godnie będą żyć tylko ci, którzy sami sobie zapewnią emeryturę.

Autor jest marketing managerem w Money Makers

Tagi:banki, emerytura, wiek, kredytobiorca
Zobacz więcej:kredyt hipoteczny
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: 400 tys. rodzin będzie miało kłopoty ze spłatą kredytów? Zobacz dlaczego

Jadwiga 1952 / 89.228.11.* / 2013-05-20 09:24
Mam problem odnośnie zaciągniętych kredytów. Czy zna ktoś dobrego Prawnika z okolic małopolski, który pomógłby mi się z tym uporać, ewentualnie doradziłby coś sensownego?

spokojnie dostana tanie działki na terenach zalewowych i postawicie sobie FAWELE ! i koniecznie z kwiatami do tuska !

respect / 94.42.189.* / 2013-05-06 12:13
w Polsce jest DOBROBYT !

Re: 400 tys. rodzin będzie miało kłopoty ze spłatą kredytów? Zobacz dlaczego

gemini_dzis / 37.128.96.* / 2013-05-06 11:53
a kto dostaje 3% podwyzki rocznie... na razie to ZUS zabiera coraz więcej, a ludzie maja coraz mniej kasy i biznes kreci się coraz wolniej

ot polska rzeczywistość

ja i mój kot mamy po 3 nogi - ot cała statystyka!

Re: 400 tys. rodzin będzie miało kłopoty ze spłatą kredytów? Zobacz dlaczego

kasienka714 / 78.8.4.* / 2013-05-03 15:50
zapomnieli napisac, że w ramach kredytu rodzina na swoim brali kredyt ludzie starsi by kupic mieszkanie na wynajem , wcześniej przepisali swoje mieszkanie dzieciom. To oni mieli zdolnosci kredytowe,a nie ich dzieci. Wg mnie nie będzie problemu, bo kredyt będą spłacac juz wtedy ich dzieci w ramach dziedziczenia.

Re: 400 tys. rodzin będzie miało kłopoty ze spłatą kredytów? Zobacz dlaczego

arooo / 83.24.35.* / 2013-05-01 13:10
jaki problem, jest przecież hipoteka wsteczna, bank odkupi mieszkanie spłacane przez całe życie za 20% wartości (pieniądze te wrócą oczywiście do banku jako spłata starego zadłużenia), nieszczęśnik pomieszka w nim jeszcze rok lub dwa i zdechnie a biznes się będzie kręcił

Re: 400 tys. rodzin będzie miało kłopoty ze spłatą kredytów? Zobacz dlaczego

pzet / 193.111.166.* / 2013-04-30 16:31
hmm ja mam jeszcze inną perspektywę do 2045 Zusu nie będzie , a jaką mamy pewność że dwóch kredytobiorców do tego czasu będzie żyć. Różne są wypadki

Re: 400 tys. rodzin będzie miało kłopoty ze spłatą kredytów? Zobacz dlaczego

sx d d / 37.30.16.* / 2013-04-29 10:12
Hehe dwie pensje kasjerka 1100 netto + maż 1300 na czarno w ZUL (LASY PANSTWOWE) taki myk zrobily ,ze pracownicy najciężej pracują u pośrednika , podwykonawcy bez żadnych praw,bez ubezpieczenia,sprzetu odpowiedniego aby od podleśniczego w góre by ła kasa na wszystko! Jak oni będą mieli emeryture?????? Może lewiatan jakas kalkulacje strzeli podobno i tak zarabiają za wiele i sa niekonkurencyjni!

400 tys. rodzin będzie miało kłopoty ze spłatą kredytów? Zobacz dlaczego

2piR / 2013-04-29 08:43
dlaczego? dlatego ze polski rzad i polskie ustawy sa takie a nie inne. przez te wszystkie ustalenia i zmiany na gorsze, jest tylko coraz gorzej w polsce i ludziom sie zyje coraz ciezej wiec zyja na kredyt i nie maja z czego go splacic

Re: 400 tys. rodzin będzie miało kłopoty ze spłatą kredytów? Zobacz dlaczego

ola z przedszkola / 213.241.62.* / 2013-04-29 06:07
a ja nie mogłam się doczekać kajji z getina opena i jej małketingu a tu ktoś mi ją w""""""""". z forum .Jest to jawne złamanie zasad demokracji i regulaminu przyzwoitości .Niech ludzie wiedzą jak się nimi manipuluje w wolnych mediach!

Re: 400 tys. rodzin będzie miało kłopoty ze spłatą kredytów? Zobacz dlaczego

blondynka z k(l)asa / 78.145.253.* / 2013-04-28 23:18
ludzie to jest specjalna nakrecana sytuacja,zeby POLACY NIE BRALI KREDYTOW!!! banki to naczynia polaczone,zeby zachod mogl brac na obecnie procent tak niski jak od 1-4% to KTOS MUSI gdzies oszczedzac!! a wiec oszczadzajcie Polaczki jak zescie glupie, oszcedzajacie do bolu na lokatach nic nie wartych, nie kupujcie niczego, nie inwestujcie, poprostu trzymajcie na lokatach!! Kto glupi tak robi!! a ja mowie ,ze lepszycy czasow na zakupy i inwestycje Nie bylo i prawdopodobnie za 2 lata juz nie bedzie!!! ja bralem kredyt na 27 % 13 lat temu, na 27%%%, na dom ,dzisiaj wszystko splacilem, a wy macie mozliwosc wziac na 4-6% i matudziecie???? to nie bierzcie!! koniecznie oszczedzajcie na lokatach!! zachod bedzie wam za to wdzieczny!!! zachod myslacy sie nadal bogaci, bo wiecej kupuje i taniej, za 10 lat bedziecie sie pytac czemu sasiad ma a wy nie, czamu zachod znowu ma a wy nie...?? a no glupota nie boli,ale kosztuje niestety!!!
 
daniel.s / 80.238.115.* / 2013-05-03 22:08
> ludzie to jest specjalna nakrecana sytuacja,zeby POLACY NIE BRALI KREDYTOW!!
No chyba juz czas eie "ogarnac" i skonczyc z braniem kredytow, a zaczac myslec o budowaniu gospodarki i wlasnej zamoznosci z oszczednosci.

> ja bralem kredyt na 27 % 13 lat temu, na 27%%%, na dom ,dzisiaj wszystko splacilem, a wy macie mozliwosc wziac na 4-6% i matudziecie????
Widocznie jestes ciezkim frajerem, zeby pozyczyc na 27%! Policzmy na szybko - za kazde 100 tys zl, oddales ponad 260 tys zl, co oznacza, ze "umoczyles" w swoim domu mnostwo kasy. I nigdy jej nie odzyskasz sprzedajac dom, w szczegolnosci gdybys mial problem ze splatami i chcial sie z taiej sytuacji wycofac. O systemie rezerwy czastkowej i inflacji "nakrecanej" zbyt tanim pieniadzem nawet nie bede wspominal. Efekty takiego rozwoju na kredyt widac od kilku lat.

Gdybys mial jeszcze raz tak dobry pomysl, to ja Ci pozycze na 25%. W odroznieniu od banku, ja mam ta kase i nie stworze jej z niczego w momencie udzielania kredytu.
 
m54 / 79.186.85.* / 2013-04-29 06:47
Spadaj bankowy cieciu zapamietaj nie ma i nie bedzie juz jelonków na wasze lichwiarkie pożyczki
udusicie sie tym waszym waszym wirtualnym śmieciem
tzw.pieniądz
 
blondynka z k(l)asa / 89.240.53.* / 2013-04-29 09:30
Polcam fragment piosnenki braci Golcow;" Dzisiaj w cenie jest myslenie". i to wlasciwe i madre myslenie to jest ta ciezka praca domowa a dobrze odrobiona daje lepsze rezultaty niz bezmyslnosc i tani konsumeryzm i tani szpan wiekszej czesci spoleczenstwa.
 
ananalityk / 213.241.62.* / 2013-04-29 06:26
Polacy już nabrali kredytów po uszy i to "tanich" we franku pokupowali za to mieszkania na górce spekulacyjnej którą zafundował im obcy kapitał .Teraz już cienko piszczą i nie odkładają na lokatach bo nie mają czego .A lokaty są wyżej oprocentowane w Polsce jak w UE i sprawdz sobie po ile było euro 13 lat temu i po ile był chleb i litr paliwa a po ile jest teraz .Niema kredytu na 4-6% policz se ty ekonomisto od siedmiu boleści ile oddasz z tego co dziś pożyczyłeś za 30 lat i ile będzie warte twoje mieszkanko przy takim niżu demograficznym za 30 lat....a no głupota nie boli,ale kosztuje niestety!!!!
 
blondynka z k(l)asa / 89.240.53.* / 2013-04-29 09:26
Polak i przed szkoda i po szkodzie glupi...:-)
 
ananalityk / 213.241.62.* / 2013-04-29 11:57
Nie dość że bidny to głupi i przez to żyje na kredyt

Re: 400 tys. rodzin będzie miało kłopoty ze spłatą kredytów? Zobacz dlaczego

blondynka z k(l)asa / 78.145.253.* / 2013-04-28 23:08
komfortowo??? czy autor pochodzi z jakiejs biedy ostatniej?? za 775 zl rodzina moze przezyc-wyzywienie?? gdzie??? za 158 zl buty na rodzine i ciuchy???-gdzie w sklepiku z zuzywanymi rzeczami?? gdzie gaz ,prad, woda.smieci??? rodzina ktora tyle zarabia i wydaje 159 zl na buty i ubranie Z PEWNOSCIA nie wydae 923 zl na kulture i zozrywke bo to sporo miesiecznie tylko na rozrywke ,no chyab ,ze sa to papierosy i alkohol dla rodziny takiej co pali i pije sporo, ja zarabiam sama iwcej I NIE STAC MNIE NA PALENIE!!! a biedniejszych widac stac....ot taki paradoks akpitaliistyczny..,ludzie poprostu sami nie wiedza na co ich stac i do tego czesto nie maja bladego pojecia jak zarzadzaax swoimi pieniedzmi ,zeby cos miec raczej niz nic.A kase sie przezera i wydaje doslownie na nic nie warte duperele

Re: 400 tys. rodzin będzie miało kłopoty ze spłatą kredytów? Zobacz dlaczego

tomcio_paluch / 2013-04-28 18:05 / Bywalec forum
Dramat! Oboje pracują tylko na swoje utrzymanie. Na dzieci nie ich stać więc o jakiej tu mówimy rodzinie? Samochodu też nie ma, bo transport za 290 zł to dwa bilety miesięczne. Po pracy przebywanie tylko w mieszkaniu z kredytem, ruszyć się nie ma za co. Na wyżywienie po 387 zł to ok. 13 zł dziennie na osobę. Kanapeczki do pracy, na obiad mielony z marchewką, o piwku czy winku można pomarzyć. Kawka raz tygodniu z herbatnikiem. Czy ci młodzi ludzie są tego świadomi?

Re: 400 tys. rodzin będzie miało kłopoty ze spłatą kredytów? Zobacz dlaczego

ggh / 89.79.25.* / 2013-04-28 16:08
Jak ktos mysli jeszcze o emeryturze to ja mu juz współczuje

Re: 400 tys. rodzin będzie miało kłopoty ze spłatą kredytów? Zobacz dlaczego

oporniak / 79.186.178.* / 2013-04-28 14:16
Nie będzie tak źle. Rudy z gargamelem już mają prawie gotową ustawę o odwróconej hipotece.
Leming 35 letni będzie spłacał raty do 67 roku życia, a potem już prawie spłaconą nieruchomość odda bankowi za 1/3 rzeczywistej wartości, a bank w zamian da mu "emeryturę" z której wystarczy mu na zakup chleba i soli.
W nieruchomości dalej będzie mieszkał, a koszty/czynsz pokryje z emerytury z ZUS, jeśli nie wystarczy pogania po śmietnikach i uzbiera brakującą sumę.
Będzie dobrze jeśli dzieciom nie pozostawi długów.
Dzieci pójdą wytyczonym już szlakiem - kredyt - spłaty rat - emerytura - odwrócona hipoteka.
Być może dzieci od banku po raz drugi kupią tą samą nieruchomość którą spłacali rodzice.

Witajcie w demokratycznym ustroju niewolniczym.
Waszymi panami lemingi są banki i przewodnia partia.

Re: 400 tys. rodzin będzie miało kłopoty ze spłatą kredytów? Zobacz dlaczego

może być i tak. / 79.185.170.* / 2013-04-28 13:01
Będą masowe bankructwa staruszków. To będzie szok w takim wieku i na bruk. Muszą liczyć że dzieci pomogą im w spłacie rat. Na szczęście zanim zbankrutują to wcześniej zbankrutuje Polska. Zależnie od tego co będzie po tym mogą kredytobiorcy zyskać lub stracić. Zawsze jakiś następny rząd może powiedzieć że spłacimy wasze długi z dodrukowanych pieniędzy i będziecie dłużni państwu polskiemu, a nie instytucjom zagranicznym. Państwo Polskie może później nawet anulować dług. Z rządami solidarnościowymi anulowanie długu nie wchodzi w grę. Każą Polakom gryźć trawę, żeby spłacić za wszelką cenę. Innym rozwiązaniem jest wojna. Wtedy również nie będziecie musieli spłacać długów. Obecnie przy pomocy kredytu podbija się całe państwa. To jest skuteczniejszy środek niż nawet wojna. Niemcy zrozumieli to już dawno. Grecy, Polska i Hiszpanie dopiero się uczą.

Re: 400 tys. rodzin będzie miało kłopoty ze spłatą kredytów? Zobacz dlaczego

Jakotakoliczy / 87.207.55.* / 2013-04-28 12:53
Dla banku nie ma większego znaczenia, czy kredyt jest spłacany. Wynika to z prostego faktu, że od dawna banki pożyczają pieniądze których nie mają. I naliczają jeszcze od tych wirtualnych pieniędzy odsetki. A to wszystko zgodnie z prawem oparto o tzw. system rezerw cząstkowych, który

Ale lemingi oczywiście nie mają pojęcia o mechanizmie kreacji pieniądza. Ciągle myślą, że banki zarabiają na różnicy pomiędzy oprocentowaniem lokat i kredytów. Dla lemingów poniższy link z oficjalnej strony NBP.

http://www.nbportal.pl/prezentacje/mechanizm-kreacji-pieniadza/kreacja.html

Re: 400 tys. rodzin będzie miało kłopoty ze spłatą kredytów? Zobacz dlaczego

ananalityk / 213.241.62.* / 2013-04-28 11:44
400 tys. rodzin będzie miało kłopoty ze spłatą kredytów? -JUŻ MAJĄ KŁOPOTY ZE SPŁATĄ A CO TU PROGNOZOWAĆ CO BĘDZIE ZA 10 LATY !!Wystarczy przypatrzeć się temu co dzieje się w Hiszpanii -NAS CZEKA TO SAMO!!!
 
ghuli / 89.79.25.* / 2013-04-28 16:13
chodzi o to że za 10 lat będzie już tylko 400 tys rodzin reszta to beda dogorewajacy emeryci na smietnikach

Re: 400 tys. rodzin będzie miało kłopoty ze spłatą kredytów? Zobacz dlaczego

56sfddddddd / 94.154.97.* / 2013-04-28 11:04
NIEWOLNICY. Królowie życia z miniratką no i jakwięksi wielbiciele platformy oszustów.
 
quii / 46.76.158.* / 2013-04-28 11:04
Warunki uzyskania kredytu hipotecznego ostatnio były takie, ze dostawali go tylko Ci, których w praktyce stać na mieszkanie za gotówkę. Poza tym pieniądz stałe traci na wartości, przez co zarabiamy większe kwoty. Ja myślę raczej, ze spokojnie wszyscy się wypłacą chyba ze wzięli w innej walucie. Wtedy różnie może być. Przy obecnym systemie monetarnym, to raczej banki będą miały problem.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
 
USA_man / 94.154.97.* / 2013-04-28 11:14
Buhahaha, naiwniak. Jak to spłacicie, to będzie taki niż demograficzny w PL, że się nie pozbieracie. Komu to sprzedacie?
 
sasada / 46.31.32.* / 2013-04-28 13:32
Imigrantom... rosyjskojęzycznym, dalekowschodnim, arabskim
 
plapleplokop / 2.96.43.* / 2013-04-28 17:25
powinienes dostac nagrode durnia roku.
od nas nawet probuja nielegalnie uciec azylanci na zachod.

tam mieszkanie dla dziecioroba za darmo i zarcie plus 10 letni samochod i paliwo , a ty im chcesz sprzedawac mieszkania w PL:::)))
 
asdfghjkl277 / 46.7.198.* / 2013-04-28 16:08
już pędzą do polskiego dobrobytu i super (w porównaniu do krajów zachodnich) socjalu.....

Re: 400 tys. rodzin będzie miało kłopoty ze spłatą kredytów? Zobacz dlaczego

dfgfghfh / 195.140.236.* / 2013-04-28 10:46
O ranyyyyy....

Kto wam pisze te artykuły????

Prognoza na 100 lat.
Przychody zwiększa o 3% rocznie.
A koszty???? W miejscu stoją???

Chyba wg Rostowskiego.

Re: 400 tys. rodzin będzie miało kłopoty ze spłatą kredytów? Zobacz dlaczego

asdafa / 194.33.72.* / 2013-04-28 10:05
Trzeba było słuchać babci Janiny: - Jak się nie ma miedzi to się na d.... siedzi.

Re: 400 tys. rodzin będzie miało kłopoty ze spłatą kredytów? Zobacz dlaczego

Tred33 / 178.42.248.* / 2013-04-28 08:59
Ale z was optymiści, szczególnie biorący kredyt na dożywocie. Przez 45 lat to się pokolenie wymieni, że tak powiem. Jedni umrą, a narodzą się inni. Bo śmiercią naturalną to zapewne jakiś mały procencik umrze i będzie miało szanse spłacić kredyt, ale tylko małą szansę.
 
ananalityk / 213.241.62.* / 2013-04-28 11:56
większość biorących te kredyty nie potrafi nawet policzyć procentu interesowała ich tylko wysokość rat i myśleli że spłacą kredyt inflacją albo że jakoś tam się spłaci .Niestety to co się wzięło trzeba oddać nic nie jest za darmo a już na pewno nie od bankierów.Teraz będą beczeć i spłacać a jak o "mini ratce" zapomną to im komornik przypomni!
 
Lysy 25 / 77.255.9.* / 2013-04-28 08:36
Co za duren to wszystko powypisywal.
Zamiast "inwestować" po 200 pln miesięcznie żeby później spłacać kredyt na emeryturze można przecież te same pieniądze przeznaczyć na spłatę kredytu poprzez zwiększenie rat i spłacić kredyt przed emeryturą.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/

TYLKO 400 TYSIĘCY BĘDZIE MIAŁO PROBLEM ?

ri.co / 46.169.183.* / 2013-04-28 07:17
Coś autor nas naciąga ?Będzie tego zdecydowanie więcej !
 
m54 / 79.186.68.* / 2013-04-28 07:28
Przecie to oczywiste że kredycik hipoteczny spłaci góra kilka procent z tych co go wzieli
 
gwito / 213.167.111.* / 2013-04-28 12:08
mylisz sie i to bardzo. hipoteki sa najlepiej splacane sposrod wszystkich kredytow. Nie wydaje mi sie zeby niesplacanie kredytow hipotecznych osiagnelo w Polsce jakies wielkie rozmiary. System jest tak skonstruowany ze sie to po prostu nie oplaca. Wiec kazdy dluznik stanie na glowie byleby posplacac zobowiazania. Moze sprzedac auto, oddac telewizor na raty ale hipoteke splaci. Wyobraz sobie ze masz 2ke dzieci i zone i nagle tracisz robote - gwarantuje Ci ze znajdziesz nowa w coagu kilku dni chocbys mial wagony rozladowywac... Po prostu mieszkanie / dom nawet te na kredyt to kolebka rodziny i bardziej niz wzgledy finansowe maja tu znaczenie emocje. Dlatego wiem ze mimo problemow wielu posiadaczy kredytow uda sie im splacac raty i jakos przetrwac ciezkie czasy...
 
plapleplokop / 92.20.43.* / 2013-04-28 13:38
"gwarantuje Ci ze znajdziesz nowa w coagu kilku dni chocbys mial wagony rozladowywac...


no i odkryles prawde o co w tym biznesie chodzi ::))
taki pazurami robote wydrapie, chocby nie bylo i placili orzeszkami ::))nie pogorszy statystyk o bezrobociu::)) idealny obywatel-niewolnik systemu.
 
ananalityk / 213.241.62.* / 2013-04-28 13:18
Oby wszyscy pospłacali te kredyty.Ale niestety tak nie jest .Spekulacja na nieruchomościach w ubiegłych latach wykreowana przez banki i nadmierną podaż taniego pieniądza spowodowała że dziś rodzina która wzięła te kredyty kupiła przewartościowaną nieruchomość za większą kwotę kredytu a co za tym idzie za wyższe raty.Ta potencjalna rodzina jet dziś obciążona ratą kredytową i straciła możliwość przeznaczenia większej kwoty na zakupy dóbr materialnych-spadek konsumpcji brak popytu na towary wyprodukowane przez przedsiębiorcę = utratę pracy i wzrost bezrobocia =kryzys - bo banki pożerają siłę nabywczą portfela tej rodziny i pożerać będą jeszcze następne lata więc kryzys będzie długi i bolesny i nie jedna rodzina nie wytrzyma tego obciążenia hipotecznego -sprzeda to co kupiła za drogo za tanie pieniądze i jeszcze zostanie jej dług do spłaty !! TAK ZAWSZE KOŃCZY SIĘ SPEKULACJA!!
 
lukas 799999 / 83.22.134.* / 2013-05-03 15:24
TUSK I JEGO EKIPA NAS WYKOŃCZY,EURO WEJDZIE I MAMY POZAMIATANE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!