Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Afera alkoholowa w Czechach. Picie alkoholu jest niebezpieczne?

0
Podziel się:

Gdyby z nielegalnego spirytusu zrobić wódkę, to byłoby jej tyle, że można by wypełnić aż 32 baseny olimpijskie.

Afera alkoholowa w Czechach. Picie alkoholu jest niebezpieczne?
(PAP/Wojciech Pacewicz)

Nawet co dziesiąty litr spirytusu sprzedawanego w Polsce może pochodzić z nielegalnego źródła. Szacuje się, że rocznie wprowadza się go do obrotu tyle, że gdyby zrobić z niego wódkę, to można by nią wypełnić 32 baseny olimpijskie. Lewy alkohol najłatwiej kupić na bazarach. Specjaliści przestrzegają, że jego spożycie może skończyć się nawet śmiercią. A urzędnicy liczą straty budżetu państwa, które rocznie mogą przekraczać nawet 1,2 miliarda złotych.

Główny Inspektorat Sanitarny nakazał wczoraj właścicielom sklepów i wszystkich punktów gastronomicznych w Polsce wstrzymanie sprzedaży alkoholu o stężeniu powyżej 20 procent, pochodzącego z Czech. To efekt paniki, która wybuchła po tym, gdy u naszych sąsiadów zmarło 20 osób zatrutych alkoholem metylowym. W Polsce służby mówią już o pierwszych przypadkach zgonów.

- _ Zatrucia nielegalnym alkoholem od lat są w Polsce prawdziwą plagą. Ten przypadek jest jednak inny, bo tutaj podejrzenie pada również na alkohol sprzedawany z legalnych źródeł. Stąd nakaz wstrzymania sprzedaży _ - tłumaczy w rozmowie z Money.pl Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/51/m85811.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zatruty;alkohol;z;czech;kobieta;w;ciezkim;stanie;malzenstwo;nie;zyje,113,0,1161073.html) *Pierwsze ofiary zatrutego alkoholu w Polsce? * Dwie osoby nie żyją, a kobieta jest w ciężkim stanie. Prawdopodobnie pili alkohol metylowy z Czech - wynika z ustaleń policji i sanepidu. Dodaje, że kontrolerzy GIS w najbliższych dniach sprawdzą nawet sto tysięcy punktów, które sprzedają alkohol, by sprawdzić, czy nie mają w zapasach tego, na którym skupiły się podejrzenia po aferze w Czechach. Jednak, nawet jeżeli taki alkohol znajdą, to i tak będzie to tylko bardzo niewielka część problemu.

O wiele większym jest bowiem spirytus pochodzący z niewiadomych źródeł, przez który co roku w Polsce odnotowujemy setki zatruć. - _ Ludzie piją wszystko. Od nielegalnego spirytusu, przez nieumiejętnie zrobiony bimber po podpałki do grilla. Skala jest naprawdę ogromna _ - przyznaje rzecznik GIS.

Liczba zatruć alkoholem z roku na rok szybko rośnie

Oszacowanie skali problemu jest bardzo trudne. Pewne jest jednak to, że poważne zatrucia alkoholowe - wbrew stereotypom - nie dotykają tylko ludzi z tzw. marginesu społecznego.

- _ Byłoby to duże uproszczenie. To dlatego, że część osób czasami nawet nie wie, że kupuje groźny dla siebie alkohol _ - opisuje Leszek Wiwała, prezes Związku Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego.

Jako przykład podaje sytuacje, w których klienci kupują np. od znajomych wódkę bez banderoli, która rzekomo pochodzi z kradzieży od producenta. - _ To najczęściej bzdura, bo ten alkohol zwykle nie ma nic wspólnego z jakimkolwiek z legalnej fabryki _ - mówi Leszek Wiwała.

Tym sposobem liczba zatruć alkoholem bardzo szybko rośnie. Według oficjalnych i na razie najnowszych statystyk, w 2010 roku w Polsce odnotowano ponad 650 przypadków zatruć. To o ponad 150 więcej niż rok wcześniej.

Źródło: Money.pl na podstawie NFZ. *Zatrucia metanolem i glikolem.

- _ Należy pamiętać, że dane dotyczą tylko zatruć metanolem i glikolem. I tylko takich, w których pacjenci byli potem hospitalizowani. Skala tego problemu z pewnością jest więc znacznie większa _ - podkreśla Leszek Wiwała.

Lewy alkohol najczęściej trafia na rynek za pośrednictwem bazarów, gdzie klienci kupują go taniej nawet w 5-litrowych butelkach. Jak mówi szef ZP PPS, o tym kto i gdzie sprzedaje tani alkohol, ludzie dowiadują się przez pocztę pantoflową. Nikt nie sprawdza jakości tak dystrybuowanego alkoholu.

Miliony litrów nielegalnej wódki trafiają na rynek

Jak szacują eksperci, na polski rynek nielegalnie trafia rocznie około 18 milionów litrów 100-procentowego spirytusu. W dużym uproszczeniu, gdyby przeliczyć to na półlitrowe butelki wódki, okaże się, że nawet 90 milionów sztuk rocznie na rynku może być nielegalnych.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/219/m49371.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/afera;alkoholowa;zdementowali;polskie;pochodzeniu;metanolu,57,0,1161017.html) *Czesi dementują: Zatruty alkohol nie był z... * Metanol wykryto w kilku sfałszowanych markach. Zatrzymano 23 osoby. Czeska policja nie zamierza informować o postępach śledztwa. To mniej więcej 10-15 procent całego legalnego rynku. W tym odsetku największy udział ma tzw. alkohol odkażany, czyli pochodzący z płynów przeznaczonych na cele przemysłowe, np. do produkcji spryskiwaczy czy podpałki do grilla. To zdaniem GIS stanowi największy problem i jednocześnie największe zagrożenie dla zdrowia i życia osób spożywających taki alkohol.

Zawiera on bowiem cały szereg szkodliwych substancji, począwszy od trującego metanolu, wyższych alkoholi, fuzli i aldehydów, poprzez glikol, aż po toksyczny chloroform, powstały w skutek odkażania.

Źródło: Money.pl na podstawie danych KPMG.

Na drugim miejscu w zestawieniu znajduje się przemyt alkoholu w wykonaniu tzw. _ mrówek _. Wbrew powszechnej opinii bimbrownicy nie wpływają znacząco na skalę całego procederu, bo ich udział nie przekracza nawet procenta.

Alkohol w sklepach i restauracjach jest bezpieczny Służby celne i policja, które odpowiadają za kontrolę rynku alkoholowego w Polsce, przekonują, że skala nielegalnych zjawisk od lat utrzymuje się mniej więcej na podobnym poziomie.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/68/m246084.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/afera;alkoholowa;w;czechach;pokazali;etykiety;skazonych;alkoholi,202,0,1161162.html) *Czesi pokazali etykiety skażonych alkoholi * Wśród wskazanych jako niebezpieczne dla konsumentów trunki są trzy gatunki rumu i sześć gatunków wódki - m.in. smakowe takie jak _ borowiczka _ i _ merunka _. Rocznie celnicy likwidują w Polsce mniej więcej 20-30 nielegalnych rozlewni alkoholu.

W ubiegłym roku skontrolowali również łącznie około 40 tysięcy butelek wyrobów alkoholowych, które trafiły do legalnej sprzedaży, zarówno w sklepach, jak i punktach gastronomicznych. Co istotne, w żadnym z tych przypadków nie stwierdzili obecności nielegalnego czy zatrutego alkoholu.

W ciągu ostatnich czterech lat w nielegalnych bimbrowniach i rozlewniach służby celne zarekwirowały łącznie ponad 1,5 miliona litrów 100-procentowego alkoholu, z którego można by zrobić ponad 7 milionów półlitrowych butelek wódki.

Źródło: Money.pl na podstawie danych Ministerstwa Finansów. *Dane za pierwsze półrocze.

Nielegalny alkohol oznacza nie tylko zagrożenie dla zdrowia osób, które go piją, ale również duże straty dla budżetu państwa. Chodzi o pieniądze z tytułu niezapłaconych podatków - przede wszystkim akcyzy. Jak szacuje Leszek Wiwała, jeżeli przyjmiemy, że roczny obrót nielegalnym alkoholem to wspomniane 18 milionów litrów, to straty państwa można szacować na ponad 1,2 miliarda złotych rocznie.

Już od dawna przedstawiciele przemysłu spirytusowego spierają się ze służbami celnymi w sprawie skutecznych sposobów na walkę z procederem handlu nielegalnym alkoholem. Chodzi przede wszystkim o poziom akcyzy nałożonej na sprzedawany w Polsce alkohol. Zdaniem przedstawicieli branży, wysokie podatki powodują, że więcej ludzi szuka tańszego alkoholu w szarej strefie. Ministerstwo Finansów zamiast obniżki akcyzy wybiera jednak wzmocnienie kontroli.

Czytaj więcej w Money.pl
W całej Polsce pobierają próbki czeskiej wódki Wyniki badań laboratoryjnych pobranych próbek będą znane w ciągu kilku dni.
Uwaga. Ostrzegają przed tym alkoholem W ostatnich dniach w Republice Czeskiej na skutek spożycia alkoholu metylowego wprowadzonego do obrotu pod postacią podrabianych wódek zmarło kilkanaście osób.
Jak pić z klasą? Oto sposoby Tworzenie własnej kolekcji szlachetnych trunków może stać się źródłem wciągającej pasji. By stworzyć ekskluzywny barek, warto jednak pamiętać o kilku zasadach.
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)