Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Andrzej Zwoliński
|

Boni dla Money.pl: Będą kolejne zmiany w OFE

0
Podziel się:

Minister koordynator w kancelarii premiera, mówi o tym, czy czekają nas podwyżki podatków.

Boni dla Money.pl: Będą kolejne zmiany w OFE
(kprm.gov.pl)
Kolejne zmiany dotyczące OFE, jak najszybsze uchwalenie budżetu na przyszły rok oraz plany podatkowe rządu. Minister koordynator, Michał Boni, który odwiedził XXI Forum Ekonomiczne w Krynicy, mówił o planach rządu Donalda Tuska.

Money.pl: Panie ministrze, dlaczego prace nad przyszłorocznym budżetem zostały wyhamowane. Przecież przed kilkoma miesiącami szumnie zapowiadano, że zdążycie jeszcze przed wyborami?

To nieprawda, że wstrzymaliśmy prace. Projekt trafił do partnerów społecznych i to oni uznali, że trzeba się trzymać trybu, który zapisany jest ustawowo. Niestety, w związku z tym nie mogliśmy tego dokumentu przekazać do parlamentu, bo nie chcieliśmy łamać zasad współpracy z partnerami społecznymi. Zapewniam, że jeszcze pod koniec września, budżet zostanie zatwierdzony przez rząd i trafi do parlamentu. Jego treść jest już dostępna na stronach Ministerstwa Finansów i można się przekonać, że nic nie ukrywamy.

Projekt ten jednak zakłada znaczny wzrost w pływów podatkowych, między innymi z tytułu podatku CIT, aż o 20 procent. To, przy spodziewanym wyhamowaniu gospodarczym, wydaje się mało prawdopodobne. Poza tym cały czas zachowany jest mechanizm ustawowy, który umożliwia rządowi podwyżkę VAT, aż do 25 procent.

Nie rozumiem, skąd bierze się się ta podatkowa histeria. Oświadczam, że w 2012 roku nie będziemy podnosić żadnych podatków. Mechanizm, który jest zapisany w ustawie, umożliwia podniesienie podatków, ale tylko w sytuacji przekroczenia odpowiednich progów deficytu finansów publicznych. Te progi nie będą przekroczone.

Co ze zmianami w OFE? Po obniżeniu składek przekazywanych do funduszy, planowane są kolejne?

Tak, planujemy kolejne istotne zmiany. Cały czas działa zespół roboczy, złożony z przedstawicieli: ministerstw finansów i pracy, Komisji Nadzoru Finansowego, Narodowego Banku Polskiego oraz Giełdy Papierów Wartościowych. Intensywnie pracujemy nad zwiększeniem efektywności funduszy.

Co to oznacza dla przyszłych emerytów?

Niebawem będziemy mieli gotowy projekt zmian, które stworzą przesłanki dla budowy funduszy bardziej otwartych na mocniejsze, bardziej ryzykowne inwestowanie, we wcześniejszych fazach odkładania na emeryturę. W późniejszym okresie, czyli przed przejściem na emeryturę, inwestowanie składek stawałoby się bardziej bezpieczne. Ma to wpłynąć na efektywność funduszy i zwiększenie konkurencyjności między nimi. Proponowałem te zmiany już wcześniej, ale z nich rezygnowano, teraz intensywnie pracujemy nad odpowiednimi projektami zmian.

To jedyne planowane reformy? A co z postulowaną przez wielu ekspertów reformą KRUS, ZUS? Rząd odpuszcza reformy?

Ja nie chcę uczestniczyć w tej przedziwnej zabawie, którą media proponują. Uważam, że za takimi pytaniami kryje się oskarżenia, że próbujemy kogoś oszukać. Otóż gwarantuje, że nikt nikogo nie chce oszukać. To co możemy to zmieniamy.

Coraz częściej mówi się o nieuchronności drugiej fali kryzysu. Co rząd zamierza robić, żeby minimalizować jego skutki?

Polski sposób na kryzys powinien opierać się na trajektorii wzrostu, opartej na innowacyjności i kapitale intelektualnym.

Co to oznacza w praktyce i co zamierzacie zmienić w pierwszym rzędzie?

Trzeba stworzyć wehikuł innowacyjności, czyli sprzężenie edukacji, dającej bardziej kompetentnych absolwentów szkół. Do tego potrzebna jest znajomość cyfrowych technologii, a co za tym idzie stworzenie elektronicznego podręcznika.

Drugim ważnym czynnikiem jest proces cyfryzacyjny. Słabo wykorzystujemy cyfryzację do poprawy zarządzania przedsiębiorstwami. To niestety odbija się na szybkości w podejmowaniu decyzji czyli efektywności firm. Trzeba podwyższać nakłady na naukę i tworzenie laboratoriów. Konieczne jest też zacieśnianie kontaktów między światem biznesu i nauki.

Amerykanie mają specjalny zawód - _ broker _, my mówimy o menadżerach komercjalizacji. Pięciu takich liderów jedzie w październiku do Stanów Zjednoczonych Ameryki, tak by zdobywać umiejętności, jak na uczelniach sprzedawać gospodarkę. Równie ważne są granty dla małego biznesu, takie _ venture capital, _biorące pod uwagę różne ryzyka, dzięki którym będzie można myśleć czy unowocześnić i jak zamówić innowacyjne projekty czy technologie w polskich ośrodkach naukowych. Ducha przedsiębiorczości już mamy, teraz jest nam potrzebny duch innowacyjności.

Co rząd zamierza zrobić by ulżyć rodzicom, którzy nagle, po wakacjach, zetknęli się z podwyżkami opłat za przedszkola? Takie zmiany wprowadziło wiele samorządów?

Jest to domena samorządów, takie są regulacje prawne, ale prowadzimy w rządzie intensywną dyskusję nad stworzeniem wsparcia, tak by te podwyżki nie obciążały nadmiernie kieszeni rodziców.

O planach podatkowych rządu i zmianach w OFE czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/240/t134640.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/raporty/artykul/zus;i;ofe;po;zmianach;wszystko;pozera;inflacja,72,0,828232.html) Sprawdź jak działają subkonta w ZUS Wysokość środków zgromadzonych na subkontach sprawdzimy w sieci dopiero w przyszłym roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/79/t41039.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/spodziewamy;sie;niskich;emerytur;najwiecej;pesymizmu;wsrod;mlodych,178,0,829362.html) Sondaż: SPodziewamy się niskich emerytur Ponad 90 proc. Polaków przewiduje, że ich przyszłe świadczenia będą niewystarczające.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/81/t34129.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/aktywa;ofe;wzrosly;do;234;6;mld;zlotych,34,0,844322.html) Aktywa OFE wzrosły do 234,6 mld złotych Wartość środków zgromadzonych na kontach Otwartych Funduszy Emerytalnych wzrosła czwarty raz z rzędu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t86632.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rostowski;ujawnil;co;zrobi;z;ofe;po;wyborach,54,0,895542.html) Rostowski mówi, co czeka OFE po wyborach Zdaniem ministra finansów nie ma powodów do niepokoju o kondycję gospodarki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/1/t135937.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/wieloletni;plan;finansowy;rzad;dazy;do;podniesienia;cit,37,0,811045.html) Wieloletni Plan Finansowy: Rząd dąży do podniesienia CIT Money.pl jako pierwszy przeprowadził analizę ekonomiczną Wieloletniego Planu Finansowego Państwa. Dochody tylko z podatku CIT w 2014 r. mają być o ponad 90 procent wyższe niż w 2010.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/54/t155958.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/schetyna;mowi;money;pl;co;po;zrobi;z;podatkami;po;wyborach,103,0,904039.html) Schetyna mówi Money.pl, co PO zrobi z podatkami po wyborach Marszałek Sejmu mówi też o tarciach wewnątrz Platformy i o tym, czego wolałby uniknąć 9 października.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)