Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Bartłomiej Dwornik
|

Ciasno na rynku komórek. Trwa gra o 3 miliony klientów

0
Podziel się:

Za niecałe cztery lata każdy Polak będzie miał średnio dwa telefony.

Ciasno na rynku komórek. Trwa gra o 3 miliony klientów

Statystycznie każdy Polak już dziś ma więcej niż jeden telefon komórkowy. Za niecałe cztery lata będzie miał dwa. Do 2012 roku liczba dzwoniących w Polsce komórek może wzrosnąć o 8 milionów. Tylko do końca tego roku - o 3 miliony.

Na rynku telefonii komórkowej pojawił się nowy operator - w sobotę oficjalnie wystartował CenterNet Mobile. Kilka dni temu ofertę GaduAIR jako operator wirtualny Polkomtela zaprezentował właściciel komunikatora internetowego Gadu Gadu. W kolejce czeka też Mobyland, który na rynek miał wejść w maju, ale nie zdążył przygotować oferty. Poprosił UKE o czas do sierpnia.

Czy nowi gracze znajdą dla siebie wystarczająco dużo miejsca na rynku, na którym nie poradził sobie tak duży gracz, jak Wirtualna Polska? Komórki jej sieci - WPmobi - zamilkły wczoraj. *Money.pl *postanowił sprawdzić, jaki potencjał drzemie w rodzimym rynku telefonii mobilnej.

83 złote *wydaje co miesiąc statystyczny posiadacz telefonu na abonament. Użytkownik telefonu na kartę wydaje *53 złote, a oferty mix - 52 złote.
szacunki UKE

Każdy Polak ma komórkę. Statystycznie

Pod koniec marca nasycenie rynku wynosiło 115,3 procent. Polacy używali 43,953 miliona kart SIM. Tak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego i Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Statystycznie rzecz ujmując - każdy Polak, wliczając w to dzieci, ma telefon komórkowy. A co siódmy z nas - nawet dwa.

Jeszcze ciekawsze wnioski płyną z badania rynku przez pryzmat użytkowników komórek, jakie opublikował niedawno UKE. Okazuje się bowiem, że do używania telefonu komórkowego przyznaje się _ tylko _ 83 procent Polaków powyżej 15 roku życia. Czyli około 27 milionów z nas. Wniosek z tego, że większość posiadaczy komórek używa co najmniej dwóch numerów.

źródło: UKE,
prognoza 2009-2012 Audytel

Choć w porównaniu z końcem ubiegłego roku liczba aktywnych kart SIM w Polsce spadła o 78 tysięcy (operatorzy zaczęli wreszcie wyłączać od dawna nieaktywne numery), prognozy są jednoznaczne - telefonów będziemy mieli coraz więcej. Według analiz firmy Audytel, w 2012 roku statystyczny Polak będzie posiadaczem jednego telefonu komórkowego na kartę i 0,8 telefonu na abonament.

*500 000 *użytkowników to liczba potrzebna do tego, aby świadczenie usług telefonii komórkowej było dla operatora opłacalne.
szacunki UKE

Nowi operatorzy mają kogo kusić

CenterNet liczy na to, że do końca roku uda mu się przekonać do swoich usług łącznie pół miliona słuchaczy Radia Maryja i wędkarzy. Latem na rynku ma pojawić się oferta nowego operatora, skierowana do tych dwóch grup klientów. GG Network, właściciel Gadu Gadu i wirtualnej sieci GaduAIR stawia na milion obecnych użytkowników GG w komórkach i część z sześciomilionowej armii użytkowników komunikatora. Plany są ambitne, ale wcale nie nierealne.

Tylko do końca tego roku, według szacunków Money.pl na podstawie prognoz Audytela, w Polsce przybędzie 3 miliony nowych numerów. Do 2012 roku potencjał wynosi aż osiem milionów nowych numerów.

  • Prognozowana liczba nowych numerów telefonów komórkowych:
    • 2009: 3 *miliony
    • 2010: 2,5 miliona
    • 2011: *1,5 miliona
    • 2012: 2,5 miliona źródło: Money.pl na bazie prognoz nasycenia Audytel

Potencjał jest więc spory. A do tego jeszcze dochodzi około 1,2 miliona Polaków, którzy już telefony mają, ale z usług operatora nie są zadowoleni i ankieterom UKE przyznali się, że w najbliższym czasie zamierzają przenieść się do innej sieci.

Gonimy Europę. Liderzy odskoczyli daleko

Ostatnie dane porównawcze rynku w Unii Komisja Europejska opublikowała w październiku ubiegłego roku. Z zestawienia wynika, że pod względem nasycenia rynku komórkowego plasujemy się w europejskim ogonie. Tyle, że dane, jakimi w odniesieniu do Polski posługuje się KE są mocno niedoszacowane.

źródło: Komisja Europejska

_ - To może być skutek terminu zbierania danych do publikacji Komisji - _ tłumaczy Money.pl Jacek Strzałkowski z UKE. _ - Dane Komisji uwzględniają już prawdopodobnie wyłączenia nieaktywnych kart SIM, ale nie uwzględniają nowych numerów na kartę, które trafiły na rynek w choćby okresie świąt. A wtedy operatorzy mają promocyjne oferty. _

Istotną barierą rozwoju *rynku telekomunikacyjnego są nadmierne regulacje i biurokratyczne bariery w budowie infrastruktury. Konieczna jest likwidacja wielu zbędnych ustaw i koncentracji regulacji w co najwyżej dwóch ustawach.
Centrum im. A. Smitha
_ Bariery rozwoju rynku telekomunikacyjnego w Polsce _
Jednak nawet gdyby Komisja uwzględniła w swoim zestawieniu najświeższe dane GUS i UKE i tak z wynikiem 115 procent nasycenia rynku plasowalibyśmy się poniżej unijnej średniej. Ta wynosi bowiem *
119 procent
.

Co prawda wygląda na to, że opinię o Polsce, jako o telekomunikacyjnym zaścianku Europy możemy włożyć między bajki, ale żeby dogonić unijną średnią potrzebujemy jeszcze 1,5 miliona nowych numerów telefonów na rynku.

Od pozycji najbardziej stelefonizowanych Włochów dzieli nas jednak przepaść. Gdybyśmy chcieli osiągnąć podobny wynik, w dodatkowy numer musiałby zainwestować co drugi z dzisiejszych posiadaczy komórki.

Czytaj w Money.pl
*UOKiK pozywa telekomy. Era, Orange i Play do sądu * Operatorzy nie zastosowali się do wyników kontroli sprzed dwóch lat i stosują w umowach niedozwolone zapisy.
*Rynek telefonii komórkowej już tak szybko nie rośnie * Łączna liczba komórkowych kart SIM w 2008 wzrosła o zaledwie 6 proc. W prepaidzie operatorzy wręcz tracą klientów.
*Telefon firmowy: Kosztuje ponad 300 złotych i cieszy * Polskie firmy wydają co miesiąc średnio 327 złotych na faktury za telefony stacjonarne. Nieco więcej, bo około 375 złotych miesięcznie kosztują je komórki.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)