Na skróty
Dyktatorzy upadają przez kryzys. Zaczęło się od Lehman Brothers
Maciej Miskiewicz
Maciej Miskiewicz, redaktor Money.pl
2011-02-23 06:07

Dyktatorzy upadają przez kryzys. Zaczęło się od Lehman Brothers

Autor: Maciej Miskiewicz, Bartosz Wawryszuk

1 / 2
Dyktatorzy upadają przez kryzys. Zaczęło się od Lehman Brothers
[fot: PAP/EPA]

Światowy kryzys uderzył w gospodarki krajów arabskich na tyle mocno, że rządzący nie poradzili sobie z narastającymi problemami gospodarczymi. Szybki wzrost gospodarczy, jakim mogły pochwalić się państwa z Bliskiego Wschodu, i próby liberalizowania gospodarki nie zahamowały bezrobocia i ubożenia społeczeństw. Głównym powodem protestów, które doprowadziły do zmian władzy w Tunisie i Kairze, a teraz sprawiają, że w posadach chwieje się libijska dyktatura, jest bieda. Brak pracy to najpoważniejszy problem w Jemenie i Libii.

W Libii targanej od kilku dni przez starcia sił rządowych z demonstrantami sytuacja może zaostrzyć się jeszcze bardziej. - Stanie się tak, jeśli odżyją silne podziały regionalne i plemienne. Nie wykluczam, że jeśli armia libijska zacznie się dzielić, to może skończyć się rozpadem kraju na dwa państwa - ocenia prof. dr hab. Jerzy Zdanowski z PAN, autor książki Historia Bliskiego Wschodu w XX wieku.

Taki scenariusz ma uzasadnienie historyczne, bo gdy Libia stała się krajem niepodległym w latach 50. XX wieku, dość mechanicznie scalono kilka regionów. Wówczas dominującą rolę miał region Cyrenajka, w której znajdują się złoża ropy naftowej. W 1969 roku król Idris I, który rządził Libią, został obalony wskutek puczu przeprowadzonego przez Muammara Kaddafiego. W konsekwencji Cyrenajka straciła znaczenie na rzecz Tripolitanii, z której pochodzi pułkownik.

Bezrobotne tygrysy

Obecną falę protestów spowodowały zmiany, jakie zaczęły zachodzić w krajach arabskich po 2004 roku. Wtedy rządy zaczęły przechodzenie z dotychczasowego socjalistycznego modelu gospodarki na bardziej liberalny. Jednocześnie państwa wycofywały się coraz bardziej z programów socjalnych.

9 mld dolarów rocznie za spokój na Bliskim Wschodzie. Opłaciło się
- W 2008 r. wskaźniki makroekonomiczne krajów Bliskiego Wschodu dowodziły szybkiego przyspieszenia rozwoju gospodarczego. Mówiło się nawet o bliskowschodnich tygrysach. Należało jednak zracjonalizować gospodarkę. Okazało się, że zrodziło to poważne napięcia społeczne, ponieważ jedni ludzie korzystali, a drudzy nie. Mimo bogactwa był niedorozwój - wyjaśnia prof. Jerzy Zdanowski. Poza tym w wielu krajach nie udało się opanować inflacji, co dotknęło szczególnie mocno pracowników sfery budżetowej: nauczycieli, lekarzy.

- Gdy światowy kryzys uderzył w gospodarkę arabską, to był już gwóźdź do trumny - podsumowuje prof. Zdanowski.

W krajach Afryki Północnej i niektórych z Bliskiego Wschodu to właśnie bieda wyprowadziła ludzi na ulice. - Kryzys finansowy był odczuwalny w tych państwach, które prowadzą handel z Unią Europejską. Ponieważ poziom życia jest w nich niższy niż w Europie, tym bardziej odczuli go zwykli ludzie - mówi Beata Wojna, kierownik biura analiz Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Pałka: Kaddafi przegrał przez chciwość
Drugi czynnik, który miał duży wpływ na zrodzenie się antyrządowych nastrojów to demografia tych państw. Kraje regionu, choć różnią się wielkością, mają jedną cechę wspólną. To młode społeczeństwa. Mediana wieku waha się od 17,8 lat w Jemenie do 28,1 w Bahrajnie. To znacznie mniej niż w starzejącym się coraz bardziej polskim społeczeństwie. U nas mediana przekracza nieznacznie 38 lat.

Masy niezadowolonych, młodych ludzi, którzy pozbawieni koneksji rodzinnych i znajomości, często zasilają rzesze bezrobotnych to idealna pożywka dla społecznej frustracji, której ujście obserwujemy od kilku tygodni na ulicach i placach afrykańskich metropolii.

źródło: CIA - The World Factbook

Brak pracy to najpoważniejszy problem w Jemenie i Libii. Nie dziwi więc, że właśnie w tych krajach ubóstwo jest najbardziej powszechne. W Jemenie 17,5 proc. mieszkańców żyje za mniej niż 1,25 dolara dziennie. W Egipcie 20 mln ludzi musi sobie radzić za mniej niż dwa dolary. Choć nie ma oficjalnych danych, to z tych, które są dostępne, wynika, że co trzeci Libijczyk żyje poniżej granicy ubóstwa. We wszystkich tych państwach doszło do gwałtownych protestów.

źródło: CIA - The World Factbook

Fasadowe republiki

Nie bez znaczenia jest także aspekt polityczny. Część z państw ogarniętych rozruchami teoretycznie ma ustrój republiki, zakładający wielopartyjność i swobodę tworzenia organizacji (np. Jemen, Algieria, Syria). - W praktyce prawa obywatelskie są jednak poważnie ograniczone, działa system monopartyjny, a władze sprawuje często od lat ten sam człowiek - zaznacza Beata Wojna.

Jeszcze gorzej jest w Libii, gdzie od 1969 roku niepodzielnie rządzi Muammar Kaddafi. On nie dba nawet o pozory demokracji.

- Przez lata pułkownik Kaddafi był na marginesie areny międzynarodowej, m.in. za sprawą powiązań z terroryzmem. To się zmieniło i doszło do zbliżenia z Unią Europejską, która zaczęła uwzględniać Libię w Partnerstwie Eurośródziemnomorskim (platforma współpracy między państwami członkowskimi UE a państwami basenu Morza Śródziemnego - przyp. red.). Kraj ten ma tam status obserwatora - mówi Beata Wojna.

Tagi:rynek, ue, pkb, gospodarka, ceny, bezrobocie, ropa, armia, wzrost, władza, Egipt, jemen, maroko, algieria, libia, demonstranci, muammar kaddafi
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Dyktatorzy upadają przez kryzys. Zaczęło się od Lehman Brothers

matoł / 83.12.91.* / 2011-03-21 11:26
Nie przez kryzys tylko przez polaryzacje efektem będzie inflacja

Kazda Władza alienuje się i wypacza....

Rob Roy / 194.169.228.* / 2011-02-26 19:29
Niestety obserwujemy to także w naszym kraju. POgrobopwcxy nie radzą sobie ze sprawowaniem władzy. Wszelkie stanowiska od rzadu poczynając na spółkach SK i zależnych kończąc stanowiska postrzega sie jako łup polityczny. To samo dotyczy w znacznej części Samorządów. Efekt - pólgłowki na stołkach zainteresowane tylko lewą kasą. Kraj tkwi w marazmie. Ekipy Grabarczyków i kolesi rokładają kraj... Wystarczy wyjechać z polski na ferie do Austrii i wrócić. Granica w Świecku to wjazd do "dzikiego kraju". Blisko 160 km pas niemal do Poznania to dziki zachód. Dmupasmowe dziurawe drogi bez pobocza stanowiace podstawoy tranzyt. Obok kantory i burdele a wnich zmuszane do prostytucji sprzedawane jak towar dziewczęta..., żadnej policji w promieniu 100 km, strażnice z wyłamanymi oknami...
Jak kraj leżący w centrum Europy ma się rozijać bez dróg. Efekt omijają nas szerokim kołem. Może doktryna PRL-u że ziemie zachodnie to przejściowy bufor, na którym w razie co utknie bundeswera, winna sie juz skończyć. Na Euro 2012 nie ma szans na zrobienie porządnej drogi. To co zrobiono z bramkami co 30 km i ksiezycowymi opłatami 13 zł x 3 bramki a budują juz nowe to jest ŻENADA. 10 dniowa winieta kosztuje w austrii czy ubozszej Słowacji 7 EUR. Polska to taki dziwny kraj gdzie chołota uwłaszczona nielegalnie na gruncie tras autostrad pobiera MYTO/ Haracz od podrózójacych. Naet janosik nie łupił tak kupców... Efekt kierowcy tirów omijają tą wspaniałą Autostratę i rojeżdżają jak dawniej prl-owskie drogi. Problem w tym, ze nie ma już co rozjeżdzać a samorzady nie naprawią dróg nie maja z czego...

Z polski uciekają młodzi, stąd owe 38 lat średniej społeczeństwa. Juz wkrótce masy niezadowolonych, młodych ludzi, którzy pozbawieni koneksji rodzinnych i znajomości, zasilą rzesze bezrobotnych. To idealna pożywka dla społecznej frustracji, której ujście obserwujemy na razie na stadionach... Na razie zanim rodzimy Jorg Heider nie pozbiera tego towarzystwa w kupę...
POgrobowcxy czynia wszystko aby taki scenariusz się spełnił. PIS-owcy i SLD-owcy to także nie lepsze gagatki o przyduxpasach z PSL-u nie wspominając.
Polska chce żyć !!!
 
ja72 / 83.7.119.* / 2011-05-25 23:41
To wyjedź na Węgry na ciepłe źródła to się dowartościujesz przynajmniej - oni się tam niestety zatrzymali jakieś 15lat temu chyba... zaraz Ci się polepszy.
A z władzą to sobie już PiSowcy nie radzili, teraz nawet prostować się nie da, tylko wszyscy skłóceni.. wogóle u nas jest tak wielka kupa g.. jadąca na barkach normalnych ludzi i tylko się wszystko wszystkim należy.. więc nie ma sie co dziwić - same uprawnione grupy... tylko do czego? co ma robic 40-letni górnik, hutnik, policjant, żołnierz i inni święci na emeryturze? chyba układać się z mafią..
wszyscy do roboty i to poważnej.. i do płacenia składek na SIEBIE - to dopiero za wiele lat będzie lepiej, tylko do tego trzeba dorosnąc.. a tu same wrośnięte dzieci, co tylko płaczą, bo im się należy.. tylko kto za to zapłaci? najlepiej sami..

Re: Dyktatorzy upadają przez kryzys. Zaczęło się od Lehman Brothers

NieLubięByćOkradana / 178.235.210.* / 2011-02-25 03:39
Cały czas baranom wciska się tekścik, kryzys i wszystko jasne. Kryzys więc oddajcie swoje portfele. Kryzys więc tyrajcie za miskę zupy. Kryzys wszystko usprawiedliwia. A czy komuś przyszło na myśl, że kryzys to produkt sztuczny generowany przez tych co co kilka lat wkładają rękę do portfeli niewolników wyrobników. A może to nie kryzys obala dyktatorów, złodziei w białych rękawiczkach i inną zarazę tylko przejrzenie na oczy ogłupianego społeczeństwa? Tamci wytrzeźwieli a kiedy przyjdzie czas na Putina, Łukaszenkę, Tuskaszenkę? Nigdy, czerwone mózgi są tak przeprane, że szansa na przejrzenie na oczy jest bliska zeru. No cóż, widocznie daleko nam już nie tylko do Irlandii ale i do murzynów.

Re: Dyktatorzy upadają przez kryzys. Zaczęło się od Lehman Brothers

życzliwy / 83.12.11.* / 2011-02-24 12:29
Obalał , teraz jego obalają.
Jak świat istnieje , zawsze były kryzysy. Stare przysłowie 7 lat chudych ,siedem tłustych i nie da się tego wyeliminować.Nie można ludziom wmawiać ,że wszystko ma w nieskończoność rosnąć i musi być coraz to lepiej i wszystkim się należy. To kłamstwo dzisiejszych czasów.
Trzeba być pracowitym , oszczędnym i zapobiegliwym i mieć zawsze odłożone na gorsze czasy. Kryzys to nie jest tylko wina rządzacych , to wszyscy ponoszą odpowiedzialność - bo jak jest lepiej to wszyscy sie rozleniwiają.Kryzys od czasu do czasu jest potrzebny dla uzdrowienia. Problem tylko w tym ,że już nikt nie pomyśli , kiedy było lepiej wydawałem wszystko nie oszczędziłem na gorszy czas - nie to rząd miał o tym pomyśleć , tylko,że rządy co chwile się zmieniają i zanim co zrobi to musi odejść , bo wszyscy chcą dobrobytu zrealizowanego przez rządy.Jeszcze nie dawno bli uwielbianymi wodzami , dzisiaj są znienawidzonymi dyktatorami bo nie wymyśli perpetum mobile.
Czy oni byli inni jak byli uwielbianymi wodzami , nie , tylko nikt nie chciał tego widzieć dopiero jak wzrosły ceny , brakło kasy się obudzili .
To nie jest tak ,że winien jest jeden człowiek ,czy grupa ludzi to społeczność cała winna. Najpierw akceptują dla świętego spokoju
i im to wali , potem widzą ,że inni coś osiągnęli to szukają winnych , a potem sięgają po karabin , kamień, butelkę z benzyną.
Czym się różnią protesty w Afryce od tych w Europie - tylko 100 latami
rozwoju cywilizacji. 100 lat temu w Europie na strajki też rządy rzucały policje i strzelały do ludzi. Czy się różni Grecja od Afryki.Niczym problem jest ten sam - finansowy - a nie demokracja ,przecież w Grecji jest demokracja dlaczego wychodzą na ulicę i pala sklepy , opony, samochody. Dlaczego niszczą cudzą własność - bo powoduje nimi tylko i wyłącznie zły instynkt , który został wyzwolony przez sytuację , podsycany dodatkowo przez hipokrytów.
Zawsze będą lata tłuste i lata chude , zawsze będzie ktoś kto będzie miał więcej i zawsze będą tacy co będą chcieli osiągnąć własne cele kosztem innych.
Afryka może być w każdej chwili wszędzie i u nas też.

Re: Dyktatorzy upadają przez kryzys. Zaczęło się od Lehman Brothers

matewek / 85.89.191.* / 2011-02-24 10:14
Algieria ma 35 mln mieszkańców. Na wykresie jest błąd.

Re: Dyktatorzy upadają przez kryzys. Zaczęło się od Lehman Brothers

bsf / 87.205.198.* / 2011-02-23 19:15
Dlaczego każdy nazywa GŁUPOTĘ i FATALNE RZĄDY pseudoPOlityków KRYZYSEM ???

przepisany tekst z Nomury

J20.5 / 95.49.62.* / 2011-02-23 16:28
smutne to, ze Polacy nic wymyslec nie umieja
 
ora_et / 77.113.55.* / 2011-02-24 03:14
Polacy, a polaczki to zasadnicza różnica. Ci drudzy- tekst z Wikipedii oraz kopiuj i wklej, to standard. Czego się spodziewałeś? Jeszcze do niedawna kopiowali prasę radziecką i tak zostało.

Re: Dyktatorzy upadają przez kryzys. Zaczęło się od Lehman Brothers

windykator,,, / 80.144.79.* / 2011-02-23 15:00
zielona wyspa zdrowia i dobrobytu tez wkrotce pewnie upadnie ,a sejmowe darmozjady opowiadaja ze jest dobrze i bedzie jeszcze lepiej.
 
pbpp / 77.253.130.* / 2011-02-23 15:32
tylko komu? (będzie lepiej)
bo jak na razie to lepiej nie mówić

Re: Dyktatorzy upadają przez kryzys. Zaczęło się od Lehman Brothers

arch / 2011-02-23 13:08 / Tysiącznik na forum

W Libii targanej od kilku dni przez starcia sił rządowych z demonstrantami sytuacja może zaostrzyć się jeszcze bardziej.

To "ostatni krzyk dyktatora", "wściekły i groźny" - dodaje Zucconi.

Jak Kadafi strzela do protestujących to to mówi się że to barbazyństwo , morderstwo ,a jak Czesiek z Jaruzelskim strzelali do bezbronnych protestujących ROBOTNIKÓW to było ... ok ?

A teraz p.B. Komorowski zaprasza rzeźników na salony do pałacu . ------Ciekawe kiedy ZAPROSI NA SALONY Kafiego ?
 
pisskorz / 94.75.74.* / 2011-02-23 14:36
Czy to co napisałeś to usłyszałeś w niedzielę na kazaniu czy od ojca rydzyka ? . Bo takie głupoty jakie piszesz to tylko matoł z ciemnogrodu mógł nabazgrać. Wg ojca dyrektora i jego sługi kurdupla I to najlepiej bylo by gdyby wojska UW wkroczyły do Polski i zrobiły porządek. Kurdupel siedział by cicho pod sukienką mamusi a braciszek pisał doktoraty na temat wyższości systemu docjalistycznego w zakresie ubezpieczeń społecznych nad kapiotalistycznym.
 
Adam222 / 77.88.138.* / 2011-02-23 15:18
Sam jesteś kurdupel umysłowy. Prawda w dupę gryzie. Mamy 20% bezrobocia, a ci co pracują to muszą kraść albo żebrać aby przeżyć. Czy to jest uczciwe? W kraju rządzą złodzieje z PO. Nakradli tyle co Mubarak (40 mld $) a reszta nie ma emerytury, opieki zdrowotnej ani pracy. Wytrzeźwiej. Zapytaj się innych jak się w Polsce żyje jak nie wiesz.
 
wwwal / 62.244.147.* / 2011-02-23 15:14
Piskorz ty nie chcesz tego wiedzieć ale to ślepy trep zapraszał ruskich do Polski by komuchom pomogli utrzymać się przy władzy. Nie wiedział dureń, że oni już wtedy planowali co innego.W rezultacie rządzą nami nadal rękami komoruskiego i innych tuskomatołków.
A jeśli chodzi o ojca dyrektora i kurdupla to powinieneś się cieszyć, że są na tym świecie. Bez nich np. nigdy byś się nie dowiedział prawdy o Smoleńsku.
 
seeeb / 82.160.187.* / 2011-02-24 19:19
ojej skąd sie biorą takie ludziki piszący takie idiotyzmy jeszcze publicznie, zwolennicy kurdupla, ojczulka i leppera ktory znizyli by ten kraj do pozimu np mozambiku,
 
pisskorz / 94.75.74.* / 2011-02-23 15:31
No to jak jest tak źle to róbta powstanie. Najlepiej złożyć 2 patyki w kształcie krzyża i na Krakowskie Przedmieście. Tam zawsze znajdzie się trochę ciemnego luda ( tak was określił sam minister propagandy na dworze kurdupla I jacuś kurski). Że zimno - to nic nie szkodzi. Trzeba spalić kilka samochodów, ze 2 autobusy i będzie cieplej. No chłopcysie - do dzieła ! Przecież nie schowacie się pod sukienkę mamusi jak wasz duchowy wódz ? A może jesteście już eunuchami na dworze sułtana ( to określenie z usta niejakiego dorna, który ostatnio chce wrócić w łaski sułtana) to rozumiem, że nie musicie się wychylać.
 
arch / 2011-02-23 17:07 / Tysiącznik na forum
Tawariszcz oczń spakojna - paczitaj , padumaj i p.........
Nie ma potępienia komunizmu za zbrodnie przeciwko ludzkości
Przed dziesięcioma latami, Besancon nawet nie wspomniał o dziesiątkach tysięcy Polaków zamęczonych i pomordowanych przez komunistów po 1944 roku. Besancon nie wspomniał także o uczestnictwie tow. bandyty Jaruzelskiego — w sowieckich przygotowaniach do ataku na demokracje zachodnie w Europie .

http://www.polishclub.org/2010/12/13/13-grudnia-1981-sowiecka-wojna-przeciwko-polsce/

Re: Dyktatorzy upadają przez kryzys. Zaczęło się od Lehman Brothers

sgsgsdgsd / 77.255.74.* / 2011-02-23 13:04
Oczywiście że sytuacja podobna do naszej....
Ale....
1. Żeby wyjść na ulicę trzeba mieć pusty brzuch a u nas na razie nikt z głodu nie przymiera.
2. Jeśli nawet do emeryci ale oni na ulicę nie wyjdą z racji wieku.
3. Mamy na tyle "wysoki poziom zycia" że stać nas na colę i frytki więc realnego powodu do wyjścia nie ma ( LCD i Nkę - można mieć ).
4. Do tego wpajane młodym ludziom opinie , że można w naszym pięknym kraju coś osiągnąć pracą i wykształceniem.
5. Gdy dołożymy do tego mozliwośc zadłużania się np na mieszkanie, samochód itd to otrzymujemy:

nasze wydanie libii, w którym pełny brzuch, złudzenia, kredyt na karku powoduje że nikt nie wychodzi na ulicę......

Do tego warto dodać że tam pasożytami jest bezpośrednie otoczenie wodza czyli +/- 5-10% społeczeństwa a u nas administracja co ma nie najgorzej i żyje mimo że nic nie robi to +/- 30-50% czynnych zawodowo. Do tego ich rodziny które też nie będą mówić na głos że tatuś z mamusią to darmozjady.

WIĘC REWOLUCJA NAM NIE GROZI. DO CZASU GDY SIĘ OKAŻE ŻE TRZEBA ZA DEMOKRACJĘ I BIUROKRACJĘ ZAPŁACIĆ......... NA RAZIE POD WYWANEM G SIĘ MIEŚCI.
 
esu / 78.8.240.* / 2011-02-23 14:11
1. W Tunezji też z głodu nikt nie przymierał.
2. Emeryci nie wyjdą bo oni mają życie za darmo na koszt młodych, dlaczego mają być niezadowoleni. Oczywiście zawsze chcieliby więcej, ale to można załatwić przez głosowanie na populistów z PO, SLD, PSL i PiS, którzy prześcigają się w podnoszeniu rewaloryzacji ponad inflację.
3. Nigdy nie chodzi o poziom życia, tylko o sprawiedliwość. W biedzie mając dużą rodzinę też można żyć szczęśliwie i nie jest to powód do protestu. Powodem do protestu jest jak ty masz mało, a inni dużo, ale mają to bo korzystają z układów, przywilejów itp. zamiast sobie na to zarobić uczciwie.
4. Zadłużać to się można, tylko trzeba mieć z czego spłacać. Zadłużanie to przywilej bogatych. Japonia ma 170 % zadłużenia i nie bankrutuje w przeciwieństwie do Grecji, która ma 100 % zadłużenia bo jest wiarygodniejsza. Polska ze swoimi 50% stoi na skraju scenariusza Greckiego bo jest biedna.

To że nikt nie wychodzi na ulicę powoduje coś innego. Każdy jest wtłoczony w ten system i przez niego skorumpowany z mózgiem wypranym przez słowa demokracja, sport, dotacje. Górnik nie strajkuje bo straci przywileje, lekarze bo musieliby się wziąć do pracy i zarobić na sprzęt do prywatnych klinik zamiast wypożyczać ten kupiony za państwowe, na którym po godz. 15:00 robią kokosy, firmy nie protestują bo stracą dotacje, które w połączeniu z wysokimi podatkami skutecznie wyniszczają im konkurencje i sprawiają że tacy ludzie nie muszą się wiele napracować żeby pojechać na wakacje do Egiptu. A zwykli ludzie? Utrzymuje się ich przez ciągłe powtarzanie im, że kto się skarży ten nieudacznik. Więc harują od rana do wieczora, robią kariery kosztem rodziny i są idealnymi niewolnikami do których zwiększania wydajności nie potrzeba krat i bata, tylko słów ambicja, kreatywność, zaradczość, samokształcenie. Idealne barany do golenia i strzyżenia i narzucania im wyższych podatków. Wreszcie propaganda wbiła Polakom do głowy, że dobrobyt zbudowały nie wynalazki typu telefon komórkowy, komputer, internet tylko dotacje, dobre gospodarzenie polityków itp. Bo czym się różni np. taki prezydent Dutkiewicz od Kadafiego. Też stawia fontanny, stadiony, też reaguje alergicznie na niewygodne pytania, też topi pieniądze w bezsensownych projektach (akwaparki zamiast wałów przeciwpowodziowych, tramwaje zamiast dróg, centra technologiczne na zadupiach poza miastem itp. itd.). On różni się tym, że poziom życia, który przyniosła technologia skojarzył z sobą.
 
rsdhdfh / 77.255.74.* / 2011-02-23 14:52
słusznie.......
nie ważny głód jak się w głodzie siedzi razem z innymi bo tak trzeba dla dobra ogółu ( a socjalistą nie jestem ).
Jest nadzieja że będzie lepiej.....
Ale jak nie ma nadzieji i się widzi że jedni się bogacą nie dlatego że są genialni i ciężko pracują to się idzie na ulicę.

I dlatego wymyślono demokrację w której władza wybrana demokratycznie ( a nie wódz ) jest "oderwana" od bogactwa ( wódz ).
Oligarcha jest oligarchą ( i sobie politykę układa ) a wybrana władza nie ma bogactwa tylko pensję posła ( parę koła miesięcznie a nie milionów ).

To zabrało biednym masom możliwość skojarzenia władzy z bogactwem tak jak to ma miejsce w bananowych republikach.

Polska to taka republika bananowa spółka zoo = formalne oderwanie właściciela od zarządzania i odpowiedzialności przy zachowaniu dochodów ze spółki.

A republika bananowa to spółka cywilna w której dyktator ma wszystko ale i odpowiada za wszystko i może dostać kulę w łeb od niezadowolonego społeczeństwa jak przesadzi kosztem ludzi.
 
Emerytowany pasożyt / 94.75.74.* / 2011-02-23 14:46
A z czego ty gnojku do tej pory żyłeś, kto płacił za twoje durne bo durne wychowanie i wykształcenie, że wypisujesz takie bzdury o emerytach żyjących na koszt młodych. Ci emeryci płacili kiedyś za swoich rodziców a rodzice za poprzednei pokolenie. Czy tego nie jesteś w stanie zrozumieć ? Styropianowe żądy 12 lat temu podjęły beznadziejną refornę emerytalną zabierając z ZUS prawie 8% wpływu nic za to nie dająć. Te brakujące 8% doprowadziło przez 11 lat do zadłużenia ZUS o ponad 90 mld zł i system się wali. Powiedz swoim starym, że żyją na twoj koszt gnojku. A z OFE emeryci po 10 latach składek dostali po 9 zł do emerytury . Sukces
 
Drugi emerytowany pasożyt . / 83.11.252.* / 2011-02-25 18:46
Masz rację pisząc tak do tego gnojka . Każdemu z tych gnojków brakuje wyobraźni . Pewnie w 1945 roku Polska miała banki pełne pieniędzy i kwitnący kraj . Zapewne jego dziadkowie odbudowywali stolicę i inne miasta Polski i z ich podatków stawiano fabryki , szkoły , budowano drogi itd. No i płacono z nich emerytury .I tak to się ciągnie . Nasza nowa władza od ponad 20 lat dopchała się tylko do koryta . W dalszym ciągu tanieją lokomotywy i samoloty , a rosną inne ceny i nikt w Polsce nie wychodzi na ulicę . Jak to się ma do roku 1970 ? Przepracowałam jako 37 lat odprowadzając składki , dalej płacę zdrowotne , bo prowadzę działalność gospodarczą . Więc niech nikt mi nie mówi , że to młodzi mnie utrzymują .
 
wetwewe / 77.255.74.* / 2011-02-23 15:02
słusznie...... z pełnym zrozumieniem

Tylko nie może emeryt mieć pretensji do młodych, że jego emerytura składana przez całe życie została przejedzona lub ukradziona w postaci prywatyzacji.

Kazać młodym pracować na starych ??? zamiast na własną emeryturę??? - solidaryzm społeczny ok. Ale może trochę logiki by się przydało. Z PEŁNYM SZACUNKIEM OCZYWIŚCIE CO CHCIAŁBYM WYRAŹNIE PODKREŚLIĆ.

Pracował Pan w budzetówce, więc z podatków kogoś Panu płacili pensję.
Z tego składał Pan na emeryturę, ale za to zbudowali huty i banki.
Podem rozdali to za darmo i została dziura w ZUS.
A teraz mi Pan każe pracować na:
- Pana emeryturę
- pensję obecnych pracowników budzetówki
- przyszłe emerytury tych z budzetówki
- autostrady które trzeba zbudować
- moje utrzymanie
- moją przyszłą emeryturę

NIE ZA DUŻO PAN WYMAGA OD MŁODYCH????
2 etaty mi wystarczą, na 3ci sił ani chęci nie mam.
 
Emerytowany pasożyt / 94.75.74.* / 2011-02-23 15:18
Powiedz to swoim starym, że są (lub będą) pasożytami żyjącym z twoich ciężko zarobionych pieniędzy. I daj im dobrą radę - emerytura i do grobu to jeszcze niezły zasiłek pogrzebowy zgarniesz.
Jak już jesteś tak ciekawy to nigdy nie pracowałem w budżetówce. Najdłużej w przemyśle i związanych z nim jednostkami n.b. Najgorsze opinie mam z pracy w firmie prywatnej (Sp z O.O) w której właściciel płacił ZUS co 2 lub 3 m-ce chociaż wystawiał prawidłowe dokumenty o pobieranych stawkach na ZUS tyle że bez podpisu. Odeszłem z awanturą.
 
maxio2000 / 178.73.63.* / 2011-02-23 22:38
gosc ma racje, a Ty sie tylko niepotrzebnie rzucasz. przeczytaj jeszcze raz, policz do 10 aby agresja Ci przeszla i dopiero odpisz. pretensje miej nie do mlodych tylko do tych, co rozkradli to co wypracowales. niestety w Polsce dopoki ludzie beda lykac kielbase wyborcza dopoty bedzie zlodziejstwo.
 
arch / 2011-02-23 13:31 / Tysiącznik na forum
" Aż 13 mln Polaków dotyczy problem biedy "
Skoro nawet G*** Wyborcza, PISZE na temat, to prawdopodobnie jest już naprawdę smród .

„GW”: -Bieda to nie tylko bezrobocie, alkoholizm czy wyuczona bezradność. Ubóstwo coraz częściej dotyka osób wykształconych, a nawet pracujących na pełen etat – . Problem ubóstwa może dotyczyć nawet 13 mln Polaków.

(....)aby określić poziom ubóstwa, nie wystarczy wskaźnik PKB, który mówi tylko o ile średnio wzrosła produkcja.

Trzeba spojrzeć na inne wskaźniki, które pokazują odmienne tendencje (...) jest coraz więcej tych, którzy mają problemy z zaspokojeniem podstawowych potrzeb materialnych. Według szacunków raportu, problem ubóstwa może dotyczyć w Polsce nawet 13 mln osób.

No to mamy problem .
Adaś kolejny raz na wodza rewolucji ?
O Q....a tyko gdzie jaest Czesiek ?

Re: Dyktatorzy upadają przez kryzys. Zaczęło się od Lehman Brothers

buc_pucybut / 2011-02-23 12:04 / Tysiącznik na forum
U nas zaczęło sie jak Donkey doszedł do władzy

Re: Dyktatorzy upadają przez kryzys. Zaczęło się od Lehman Brothers

analfabeta / 149.156.124.* / 2011-02-23 10:49
a u nas balcerowicz sie marnuje.

gdyby dyktatorzy zatrudnili profesora, on wyjasniłby oszołomom, że POwinni być dumni z zaciskania pasa.

i zamiast robić rozróby sami, demokratycznie wybraliby dyktatora.
 
parapa / 83.220.122.* / 2011-02-23 10:58
hahaha dobre

Re: Dyktatorzy upadają przez kryzys. Zaczęło się od Lehman Brothers

wsi spokojna / 83.30.161.* / 2011-02-23 10:35
Opis przyczyn wybuchu niezadowolenia w Afryce Þłn. jak ulał pasuje do III RP. Dlaczego zatem władza w Polsce może spać spokojnie? Bo mediana wieku Polaków przekroczyła 38 lat a nie dla wszystkich starczy Viagry.
 
~Kris / 2011-02-23 11:58 / Tysiącznik na forum)
Sytuacja w Libii czy w Egipcie wydaje ci się podobna do polskiej???
: )))

Dyktatorzy upadają przez kryzys. Zaczęło się od Lehman Brothers

Wapniak / 2011-02-23 10:34 / Tysiącznik na forum
Kryzys nie spadł z nieba. Bieda widzi, mądrzeje i zaczyna żądać. Chce żyć nie tylko czyimś kosztem. Po prostu.

Re: Dyktatorzy upadają przez kryzys. Zaczęło się od Lehman Brothers

antyelektorat / 2011-02-23 10:18 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Marks, Engels, Lenin. Ich idee są wiecznie żywe. :)
Walka klas nie ustaje. :)

Re: Dyktatorzy upadają przez kryzys. Zaczęło się od Lehman Brothers

Obywatel RP / 212.160.172.* / 2011-02-23 09:58
Cóż za wnikliwość. W 2008 roku nasi analitycy pisali, że kryzys nie dotyczy świata arabskiego, bo tam funkcjonuje prawo koraniczne i nie ma czegoś takiego jak lichwa.

Re: Dyktatorzy upadają przez kryzys. Zaczęło się od Lehman Brothers

będzie coraz lepiej / 79.185.192.* / 2011-02-23 09:23
Nic się w Polsce nie zmieni. Będzie rządził dyktator z PO, później dyktator z PiS, a później z SLD. I tak w kólko, tzw. powracający dyktatorzy. Każdy obiecuje że będzie coraz lepiej, aż zostaliśmy w końcu piękną zieloną wyspą.
 
rozwado / 2011-02-23 11:12 / Tysiącznik na forum
Nie mamy dyktatorow (choc do tej roli aspirowali Kaczynscy). Mamy natomiast jak kazdy demokratyczny kraj kaste politykow, zzerajaca wszystko co zostanie po byznesmenach i rozdzielajaca stolki w swoich koteriach.
 
Ksiezna / 77.254.135.* / 2011-03-03 19:10
Polska nie jest krajem demokratycznym.W kraju gdzie policja ma wiele do powiedzenia nie ma demokracji.
 
don kichot / 178.56.57.* / 2011-02-23 14:54
to oczywiście nie jest dyktatura a "tylko" tyrania"

Re: Dyktatorzy upadają przez kryzys. Zaczęło się od Lehman Brothers

Lysy 25 / 77.255.144.* / 2011-02-23 08:42
Nic jeszcze nie widzieliście.
To początek rozpadu obecnego globalnego ładu politycznego pieczołowicie wypracowanego przez liberalny Zachód.

Możliwości wzrostu gospodarczego wyczerpują się a społeczeństwa buntują się gdy sytuacja zaczyna się pogarszać.
Do tego cały wzrost w ostatnich latach konsumowały wąskie, skorumpowane oligarchie.
Tak samo w Libii jak i w Polsce czy w USA.

Narody z dużą młodą populacją robią wtedy rewolucje, natomiast narody ze starzejącą się populacją czyli takie jak Polska po prostu bankrutują, miotają się w bezsilności i popadają w coraz to głębszą nędzę.

W telewizji pletą Wam teraz głupoty, że "będzie lepiej", sklerotyczni politycy unijni zaklinają rzeczywistość mówiąc o powracającym wzroście gospodarczym i podobne głupoty słychać zza oceanu.

W rzeczywistości jest odwrotnie.
Stopa życiowa pogarsza się, w Polsce odczuwa się inflację cen podstawowych produktów, wody i energii, podwyższanie podatków gdzie się da a wszystkie mowy naszych polityków że "będzie lepiej" są jak przemówienia działaczy schyłkowej PZPR.
Długi rosną jeszcze szybciej niż za Gierka.

Sytuacja długo jeszcze będzie się pogarszać i ład polityczny do którego przywyklismy (w tym Unia Europejska) w nadchodzących latach rozleci się.
Długo żyliśmy ponad stan i teraz trzeba płacić rachunki.

Re: Dyktatorzy upadają przez kryzys. Zaczęło się od Lehman Brothers

peryferyjny / 83.31.222.* / 2011-02-23 08:27
Jak TUSKMENI porządzą nami jeszcze nastepna kadencję to będzie u nas taka sama sytuacja.Bieda oczywiście już jest,pracy szczególnie poza większymi miastami BRAK,społeczeństwo ubożeje.

Re: Dyktatorzy upadają przez kryzys. Zaczęło się od Lehman Brothers

m-53 / 83.24.30.* / 2011-02-23 08:17

Szybki wzrost gospodarczy(...) nie zahamował bezrobocia i ubożenia społeczeństw. Głównym powodem protestów, (...) jest bieda.
Brak pracy to najpoważniejszy problem

Zapamiętajcie to zdanie.
Szybki wzrost gospodarczy może ciągnąć za sobą biedę i rozwarstwienie. Jest wskaźnikiem a nie gwarancją dobrobytu i rozwoju społeczeństwa.

Brak pracy to najpoważniejszy problem w Jemenie i Libii.

Ordinary Man / 89.231.97.* / 2011-02-23 07:19
A skąd brać pracę dla rozmnażających się bez końca ludzi? Im nas więcej, tym pracy mniej, logiczne. Bo zapotrzebowanie na nią nie rośnie razem z liczbą ludności, tak jak zamożność obywateli nie zawsze rośnie razem ze wskaźnikami makroekonomicznymi (patrz Polska).
 
Hellixus / 89.231.2.* / 2011-02-23 07:33
Nie zgadzam się z tobą, ponieważ ludzie także umierają, tutaj jest inny problem a mianowicie taki że pracodawcy chcą pracownioków - mlodych, znających 5 języków, po studiach i 20-30 lat praktyki za min, płacy, o to właśnie chodzi i z tym jest problem.
 
Floyd / 2011-02-23 15:00 / Tysiącznik na forum
To nie jest całkiem prawda. Liberałowi by raz dwa zlikwidowali bezrobocie. Najpierw oczywiście zlikwidowali by płace minimalne i zasiłki dla bezrobotnych, tak żeby na każdą miskę zupy trzeba by sobie zapracować. Kiedyś nie było bezrobocia. Czy ktoś słyszał o bezrobotnym niewolniku? Za jakieś trzysta zł. miesięcznie to już dziś było by stać wielu na zatrudnienie służby czyli jak się to dzisiaj mówi pomocy domowej. :). Dobry pan nawet by dbał o swych pracowników jak się dba o trzodę chlewną. Pracownik nie chodził by głodny, a nawet jakieś lokum by się znalazło dla potrzebujących.
 
Adam222 / 77.88.138.* / 2011-02-23 15:35
A ty byłbyś tą "trzodą chlewną" pracującą za 300 zł? A może taki los przewidujesz dla innych?
 
pikador / 79.185.112.* / 2011-02-23 08:14
Znowu chcąc wyprodukowac i sprzedac towar,to cena na produkt
ma byc niska,bo drogo nikt z tych pracowników nie kupi.
Kolo się zamyka