Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys się kończy? Polska gospodarka przyspiesza

0
Podziel się:

MFW przewiduje, że wzrost gospodarczy Polski wyniesie w tym roku 1,1 proc., ale w roku 2018 przyśpieszy on do 3,5 proc.

Kryzys się kończy? Polska gospodarka przyspiesza
(admy - Fotolia.com)

Polska jest jedynym krajem w UE, który zdołał od 20 lat uniknąć recesji. MFW przewiduje, że wzrost gospodarczy Polski wyniesie w tym roku 1,1 proc., ale w roku 2018 przyśpieszy on do 3,5 proc. Chorwacja, Czechy i Słowenia są nadal pogrążone w recesji, a Bułgaria, Rumunia i Słowacją są nią zagrożone. Tymczasem Polscy przedsiębiorcy deklarują poprawę sytuacji finansowej swoich firm.

Na poprawę swojej sytuacji finansowej wskazało 22,6 proc. przedsiębiorstw, podczas gdy w kwietniu wskaźnik ten wynosił 17,1 proc. - wynika z badania Krajowego Rejestru Długów i Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych. W II kwartale zmalały zatory płatnicze w gospodarce oraz koszty obsługi nieterminowych należności.

Poprawę sytuacji dostrzega również premier Donald Tusk, który parę dni temu stwierdził, że ostatnie dane ekonomiczne każą sądzić, że Polska może być krajem, którego kryzys nie dotknął. _ - Było spowolnienie w pierwszym kwartale, sądzę, że w drugim będziemy mieli do czynienia z małym przyspieszeniem. Myślę, że niedługo będziemy mogli otwarcie powiedzieć: "Koniec kryzysu w Europie to znaczy koniec spowolnienia w Polsce - _ mówił premier.

Dodał też, że w gospodarce bardzo dużo zależy od nastawienia społeczeństwa. - _ Konsumpcja jest jednym z motorów napędowych gospodarki, ale konsumują, czyli kupują tylko ci, którzy wierzą w to, że jutro i pojutrze nie będzie źle. Jeśli ludzie się boją, to wiadomo, że raczej chowają pieniądze i gospodarka to odczuwa. _

Zobacz stan PKB w Polsce

"To najwyższy taki wzrost w historii"
W lipcu przeprowadzono badanie wśród przedsiębiorców w ramach Portfela należności polskich przedsiębiorstw, autorstwa ekspertów z Krajowego Rejestru Długów Biuro Informacji Gospodarczej i Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych. Z badania wynika, że w II kwartale zmalały zatory płatnicze w gospodarce, a Indeks Należności Przedsiębiorstw wzrósł do poziomu 85,7 punktu - a więc wartości obserwowanych w 2011 r.

Indeks Należności Przedsiębiorstw odzwierciedla aktualny stan oraz prognozy przedsiębiorców dotyczących sześciu obszarów związanych z należnościami - w lipcowym badaniu poszybował w górę o 3,5 pkt. _ To najwyższy taki wzrost w historii tego badania, prowadzonego od stycznia 2009 r. - _ czytamy w komunikacie.

Od lipca 2011 r. do października 2012 r. wartość INP malała, po czym ustabilizowała się na niskim poziomie. Według ekspertów, biorąc pod uwagę fakt, że wahania wartości INP zmieniały się w podobny sposób, jak Produktu Krajowego Brutto, można z tego snuć ostrożne wnioski, że od dawna oczekiwane ożywienie gospodarcze staje się faktem.

Z raportu wynika, że w lipcowym badaniu nastąpił wyraźny wzrost odsetka firm, które nie mają problemów z odzyskiwaniem należności lub te kłopoty się u nich zmniejszają (z 26,1 proc. do 32 proc.). Jednocześnie znacząco zmalał odsetek tych przedsiębiorców, którzy wskazywali na narastanie tego problemu (z 26,4 proc. do 18 proc.).

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/113/m268657.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/kryzys;w;europie;wiemy;kiedy;sie;skonczy,70,0,1295174.html) *Wiemy, kiedy skończy się kryzys w Europie * Bezrobocie spadnie, zmniejszą się deficyty, PKB wystrzeli w górę. To wcale nie żarty. Wyniki badania wskazują, że firmy oceniają swoją sytuację finansową najlepiej od stycznia 2012 r., wartości te są bardzo zbliżone do tych z okresu dobrej koniunktury gospodarczej z roku 2011. - _ Na poprawę swojej sytuacji finansowej wskazało 22,6 proc. przedsiębiorstw, podczas gdy w kwietniu wskaźnik ten wynosił 17,1 proc. Bardzo prawdopodobne, że w najbliższych miesiącach zatory płatnicze nie będą negatywnie wpływać na sytuację przedsiębiorstw i nie będą hamować wzrostu gospodarczego _ - powiedział cytowany w komunikacie prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adam Łącki.

Zmniejszył się również udział przeterminowanych faktur w portfelach polskich firm z 27,7 proc. sprzed trzech miesięcy do 24,5 proc. w bieżącej edycji badania.

Jednocześnie skróceniu uległ także średni okres oczekiwania na zapłatę z 4 miesięcy i 21 dni do 4 miesięcy i 9 dni. Zmalały wydatki ponoszone przez firmy w związku z obsługą przeterminowanych należności do 7,2 proc. wszystkich kosztów ponoszonych na prowadzenie działalności gospodarczej. Średnia z ostatnich 18 kwartałów wyniosła 8 proc.

- _ Coraz więcej przesłanek wskazuje na to, że polska gospodarka powoli wychodzi z okresu spowolnienia. Malejące zatory płatnicze są zawsze jednym z symptomów ożywienia _ - ocenił Łącki.

Wschodzące gospodarki radzą sobie lepiej?

Eksperci twierdzą, że to przede wszystkim wschodzące gospodarki Europy Wschodniej i Środkowej mają szansę jako pierwsze wyjść z tarapatów spowodowanych światowym kryzysem finansowym. Do tak zwanej _ wschodzącej Europy _ specjaliści zaliczają najbardziej rozwinięte gospodarki krajów byłego bloku socjalistycznego, Turcję, niektóre kraje bałkańskie oraz Rosję i kilka krajów postsowieckich

- N_ ajgorszy okres kraje te mają już zapewne za sobą- _ uznała pod koniec lipca szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde po opublikowaniu danych o wzroście gospodarczym w pierwszym kwartale tego roku._ - Oceniamy, że region ten będzie odnotowywał rocznie - począwszy od 2015 roku - wzrost na poziomie od 3 do 4 proc. PKB _ - powiedział w rozmowie z AFP analityk londyńskiej firmy Capital Economics William Jackson.

_ - Niskie zadłużenie publiczne i przemysł dobrze zintegrowany z Europą Zachodnią _ dobrze rokują gospodarkom tego regionu - dodał Jackson.

Specjalista firmy konsultingowej IHS Charles Movit zakłada, że na gospodarce regionu dobrze odbiją się chińskie inwestycje; są one wprawdzie jeszcze skromne, ale w kwietniu 2012 roku premier Wen Jiabao obiecał otworzenie linii kredytowej dla regionu opiewającej na 10,5 mld dol., by ułatwić wejście na ten rynek chińskich przedsiębiorstw. _ Rozpoczęto też rozmowy o chińskich inwestycjach w wielu krajach regionu _ - dodał Movit.

Na krótką metę niska dostępność kredytów ograniczy popyt wewnętrzny, który jest ważnym motorem wzrostu, ponieważ filie zachodnich banków w Europie Wschodniej i Środkowej, które dominują w tym regionie, wciąż starają się unikać ryzyka - przewiduje Movit.

Czytaj więcej w Money.pl
Są dane o koniunkturze. Stoimy w miejscu Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej kształtuje się w kwietniu na poziomie zbliżonym do odnotowanego przed miesiącem, ale niższym niż przed rokiem - wynika z badania GUS.
Przedłużą żywot stref ekonomicznch? Ministerstwo Gospodarki rozważa przedłużenie funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych. Zgodnie z obecnymi przepisami mają one istnieć do 2020 roku. Według MG, Polska musi pozostać atrakcyjnym krajem do lokowania inwestycji zagranicznych.
Nici z wcześniejszych planów Rostowskiego. PKB spadnie do 1,5 procent W Polsce nadal będą obowiązywały procedury ściągania nadmiernego deficytu.
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)