Na skróty
Money.plGospodarkaRaportyPolska ma najdroższe autostrady w Europie
2008-02-21 14:40

Polska ma najdroższe autostrady w Europie

Polska ma najdroższe autostrady w Europie
[fot: PAP/Barbara Ostrowska]

Nominalnie autostrady są w Polsce tańsze, niż w większości krajów Unii Europejskiej. Jednak, gdy stawki zestawimy ze średnimi pensjami, okaże się, że relatywnie za przejazd płacimy cztery razy więcej niż Francuzi - wyliczył Money.pl.

W Polsce przejechanie kilometra autostrady samochodem osobowym kosztuje ponad 6 eurocentów. Prawie tyle, co średni koszt przejazdu autostradą po Włoszech czy Portugalii.

Ile kosztują autostrady
Portugalia 0,06 euro/km
Francja 0,07 euro/km
Włochy 0,06 euro/km
Słowenia 0,04 euro/km
Hiszpania 0,08 euro/km
Polska 0,06 euro/km

Źródło: ViaMichelin

W Polsce jest 699 kilometrów autostrad z czego płatnych 236. Opłatę uiszcza się za przejechanie konkretnego odcinka. W wielu krajach Unii Europejskiej za autostrady płaci się wykupując okresowe winiety. Dlatego trudno porównać tamtejsze koszty podróżowania samochodem do tych ponoszonych w Polsce.

Dlatego Money.pl porównał krajowe stawki z tymi, które obowiązują w Portugalii, Francji i Hiszpanii. To jedne z tych krajów, w których obowiązuje zbliżony do polskiego system pobierania opłat.

Ile kilometrów można przejechać za średnią pensję
w wybranych krajach
Francja 36328 km
Hiszpania 21287 km
Portugalia 20433 km
Polska 8700 km

Źródło: Obliczenia własne na podstawie danych Eurostatu o średnich pensjach (za 2005 rok)

W Polsce najdrożej

Kliknij, aby zobaczyć mapę z istniejącymi autostradami
Kliknij, aby zobaczyć
mapę z istniejącymi
autostradami

Źródło: GDDKiA
Z wyliczeń Money.pl wynika, że za średnią pensję Francuz może przejechać cztery razy dłuższy dystans, a Hiszpan i Portugalczyk ponad dwa razy dłuższy niż Polak.

Każdy kierowca ma wybór - zamiast jeździć drogimi autostradami, może korzystać z bezpłatnych dróg krajowych. Jednak nie trzeba pisać, jaki mają one standard i w jakim są stanie. Tak więc jest to wybór tylko pozorny.

Budujemy autostrady

Do 2012 roku planowane jest wybudowanie dodatkowo ponad 900 kilometrów płatnych autostrad. Od 1989 roku w Polsce wybudowano 550 kilometrów autostrad. Średnio ok. 30 kilometrów rocznie.

Kliknij, aby zobaczyć mapę z planowanymi do 2012 roku aitostradami
Kliknij, aby zobaczyć
mapę z planowanymi
do 2012 roku autostradami

Źródło: GDDKiA
W listopadzie 2008 roku ma zostać oddany do użytku liczący 75 kilometrów odcinek autostrady A1. Nie wiadomo jednak, czy cena za przejechany kilometr A1 ulegnie zmianie.

Aby zdążyć do 2012 roku wybudować kolejne 900 kilometrów, trzeba będzie budować autostrady w tempie ok. 225 kilometrów na rok. Tempo budowy będzie więc musiało zostać zwiększone aż o 750 procent!

Koszty przejazdu nowych odcinków - zastrzega Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - będą znane nie wcześniej niż w 2010 roku.

Kraje UE gdzie autostrady są bezpłatne
Belgia, Dania, Estonia, Finlandia, Holandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Niemcy, Szwecja, Wielka Brytania.

Plany są ambitne, ale kończą się na skubaniu kierowców

Opłaty za autostrady w naszym kraju pobierają spółki Autostrada Wielkopolska (autostrada A2), Stalexport Autostrada Małopolska (autostrada A4) i GTC (autostrada A1).

Budowa dróg była celem niejednego ministra. Marek Pol zakładał, że w latach 2002 - 2005 zostanie wybudowanych ponad 500 kilometrów autostrad. Po tym ministrze nie zostały nowe drogi, za to pozostał podatek, który wprowadził. Od czasów Marka Pola płacąc za tankowanie zasilamy budżet dodatkowo opłatą paliwową.

Nie przeszedł inny pomysł tego ministra - wprowadzenie winiet na drogi krajowe, a z pozyskanych w ten sposób pieniędzy finansować drogowe inwestycje. Politycznie pomysł był trudny do przeforsowania. Opór kierowców przed płaceniem za jeżdżenie po dziurawych drogach był zbyt wielki.

Jednak na Marku Polu tego typu pomysły się nie skończyły. Opłaty za przejazd drogami ekspresowymi chciał wprowadzić minister w rządzie PiS-u Jerzy Polaczek. Najpierw płacić mieli kierowcy ciężarówek, a docelowo wszyscy. Teraz nie wiadomo, co będzie z tymi planami.

Koncesjonariusze pod lupą UOKiK

Autostrada Wielkopolska posiada koncesję na budowę i eksploatację płatnej autostrady A2, na odcinku Konin - Nowy Tomyśl. Spółka ma wyłączne prawo pobierania opłat za przejazd tą drogą. Od czerwca do listopada 2007 roku autostrada była remontowana. Do UOKiK wpłynęła skarga konsumenta dotycząca żądania od kierowców pełnej stawki opłat za przejazd w czasie remontu. Zdaniem kierowców, opłaty za korzystanie z autostrad w czasie ich remontów powinny być albo odpowiednio zmniejszone, albo - na czas utrudnień - całkowicie zniesione.

UOKiK wszczął w lutym postępowanie antymonopolowe w tej sprawie. Nie jest ono jedyne. UOKiK bada również czy koncesjonariusz trasy A4 - spółka Stalexport Autostrada Małopolska - nie naruszył w ten sposób prawa.

Tagi:infrastruktura, drogi, autostrady, pol, polaczek, jerzy polaczek, gddkia, płatne autostrady, marek pol
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl


Re: Polska ma najdroższe autostrady w Europie

chipo / 178.235.55.* / 2011-09-30 09:50
w doopie mam płatne autostrady, tak jak we Francji zjeździłem ją całą nie wydając ani centa na autostrady, tak nie wydam ani grosza jeżdżąc po Polsce. Mam nadzieję, że koncesjonariusze autostradowi wyzdychają szybciej niż kierowcy którzy chcą jeździć za darmo po tych autostradach / ewentualnie opłacając winiety w rozsądnych cenach.

Re: Polska ma najdroższe autostrady w Europie

Optymist Polska / 83.9.165.* / 2011-04-01 23:28
I tak kiedys dogonimy Francje ;)

Re: Polska ma najdroższe autostrady w Europie

Glupota / 83.9.165.* / 2011-04-01 23:25
Glupie porownywanie. Ciekaw jestem tak wprowadzic rzady komunistyczne na 45lat we Francji i pozniej dolozyc im jeszcze 6lat okrutnej niezwykle niszczacej wojny... Ciekaw jestem ile wtedy by mieli autostrad. I ile by sie za nie placilo... A trzeba dodac tez ze my budujemy autostrady jak bedzie z 5lat to chyba max.... I zobaczymy jeszcze z 20lat ciekawego jak wyjdziemy z tym porownywaniem... Ale to fakt gdyby nie glupie przepisy to budowalibysmy autostrady z 2razy szybciej...

Re: Polska ma najdroższe autostrady w Europie

Marcin 1976 / 80.244.134.* / 2011-03-30 23:18
ciekawe ile w Polsce jest samochodów zarejestrowanych. Przypuśćmy że 15000000 (15 milionów). Gdyby od samochodu płacić abonament autostradowy około 10 zł miesięcznie to wychodzi kwota 150 milionów miesięcznie a rocznie 1,8 miliarda PLN co za 10 lat daje 18 miliardów kurde brakło mi zer na kalkulatorze a rząd chce z tego systemu wysupłać coś koło 14 miliardów za 10 lat czy coś. Niech mi to ktoś wytłumaczy. Płaćmy wszyscy przy czy jeździ autostradą czy nie to jak już będzie się wybierał na wczasy to go nikt z autostrady nie wygoni tak się do niej przyklei żeby odebrać swoje co płacił przez cały rok a na krajówkach będzie luz

Re: Polska ma najdroższe autostrady w Europie

Broniek / 89.161.33.* / 2009-12-15 13:36
głupoty wypisujecie!

Re: Polska ma najdroższe autostrady w Europie

sc / 99.232.235.* / 2008-10-18 05:31
Autostrady powinny sluzyc ludziom a nie przedsiebiorstwom. Ceny powinny byc tak ustawione zeby ludzi bylo stac na przejazd. Jak mozna pozwolic na jawne ograbianie obywatela. Dojdzie do tego, ze ruch bedzie minimalny a wiec zachodzi pytanie po co w ogole budowac. Potrzebna jest decyzja polityczna. Powinna wyjsc w jak najszybszym czasie ustawa prawna, ktora zmieni istniejacy stan rzeczy a splaty kosztow budowy rozlozyc na 20 lat i wszystko sie samo rozwiaze.

Re: Polska ma najdroższe autostrady w Europie

andowc / 83.30.121.* / 2008-07-06 17:58
Nowości zawsze są drogie (nowe telefony,komputery, itd..).

Re: Polska ma najdroższe autostrady w Europie

keyser soze / 87.206.98.* / 2008-07-06 11:36
do czasu jak zbudujemy autostrady, to niemcy będą mieli kabiny teleportacyjne w domach...

Re: Polska ma najdroższe autostrady w Europie

GrexX@ / 77.254.41.* / 2008-06-02 21:15
Podejrzewam, że może istnieć jakaś mafia w:
a) GDDKiA
b) Ministerstwie Transportu
c) Min Finansów

Przypominam, że za rządów PiS-u(co do których mam sporo zastrzeżeń) rozbito mafię działającą w Min. Finansów więc coś może być na rzeczy. Ale myślę, że najprossze rozumowanie jest takie: mamy od wielu lat złe prawo - korupcjogenne, niejednorodne, przepisy są rozsiane po wielu kodeksach, ustawach, zarządzenich etc. Mamy ustawę o zamówieniach publicznych, która jest podobno patologiczna z założenia. Wyjście z zaistniałego pata moze być takie: poprawić prawo, postawić na wolny rynek w przetargach, sypnąć trochę grosza na te autostrady, ale i radykalnie obniżyć podatki od mat. budowlanych wykorzystywancyh przy budowie dróg ekspr. i autostrad. Ale tu potrzeba dalekosiężnej wizji, stabilnego rządu no i nieprzekupnych polityków(nie takich jak Tusk). W naszym jednak przypadku jestem pesymistą. Dróg nie będzie bo mafii, która żeruje na rozprzężeniu instytucjonalnym w PL nie zalezy na tym aby sytuacja uległazmianie bo mogłoby to zachwiać jej pozycją. A więc nic się nei zmieni. Przynamjniej w PL i za rządów demokratycznych, które należałoby czym prędzje zlikwidować. AMEN
ujuju / 83.18.199.* / 2009-06-04 09:32
Uważam że autostrady powinny kosztować 10 PLN by Polska mogła by zarobić na utrzymanie dróg, a na dodatek drogi ekspresowe 5 PLN bo są nie co gorsze niż autostrady.

Re: Polska ma najdroższe autostrady w Europie

hannibal80 / 87.101.68.* / 2008-02-25 22:42
Witam.
Wlasnie mialem zalozyc taki watek, ale widze, ze ktos mnie ubiegl. Wiec w odpowiedzi napisze to co chcialem napisac.

Wszyscy podniecamy sie polskimi autostradami. Jedni tym, ze sa niewybudowane, jedni tym, ze beda wybudowane.
Ale czy ktos moze mi odpowiedziec dlaczego mamy placic za te autostrady. Dlaczego maja je utrzymywac jakies prywatne firmy i kasowac za to pieniadze? Przeciez placimy za to z budzetu plus pewnie z 60% sponsoruje UE.
Przeciez tak na prawde kogo bedzie stac na przejazd taka autostrada ?
Podam przyklad.
A1 - planowana dlugosc z Gorzyc pod Gdansk - 582 km.
Jesli zalozyc, ze cena z aprzejazd bedzie taka jak za kawalek A4 Katowice-Krakow to wychodzi, ze za km zaplacimy 13zl/61km = 21,3 gr/km.
Jesli ktos chcialby przejechac cala A1, to bedzie musial zaplacic 124 zlote. zakladajac, ze nasz auto spali 7l/100km to koszt paliwa (przy cenie 4,1zl/litr) wyniesie 167zl.
Cala podroz bedzie nas kosztowala 291zl, z czego 42,6% to koszt zautostrady. Patrzac na to inaczej - poprzez tak wielka oplate za autostrade koszt przejazdu wzrosnie o 74% !
Jesli przyjdzie nam wrocic znad morza z powrotem do Gorzyc, bedziemy musieli wydac kolejne 291zl za podroz.
Pytam wiec naszych dbajacych o "niezamozny narod" kogo do cholery bedzie stac na jezdzenie tymi autostradami ?

Zeby nie okazalo sie, ze glownymi klientami tych autostrad beda TIRy, ktore ze wzgl. na oplate winiety jezdzic tam beda za darmo, a budzet panstwa bedzie "zwracal" operatorowi autostrady oplate za przejazd, ktora wniesc mial kierowca ciezarowki.

Po pierwsze prosze nie pisac, ze skoro kogos nie stac na autostrade, to neich nie kupuje samochodu. Te autostrady sa budowane za NASZE pieniadze i my mamy z nich korzystac.
Po drugie - moze im wiecej bezie wpisow pod tym postem, to jakis dziennikarz w koncu zauwazy problem i zajmie sie czyms waznym dla obywateli a nie tylko jakimis blahymi sprawami, do opisywania ktorych nie trzeba sie w ogole przygotowywac i pisac o nich jest latwo.
pozdrawiam.
europejczyk / 84.161.186.* / 2009-03-11 08:48
wole przejachac nie stresujac sie autostrada, zaplacic, oszczedzic czasu i cieszyc sie ze dojechalem zywy. Budowac jak najszybciej i nadganiac Europe !

Re: Polska ma najdroższe autostrady w Europie

zbulwersowany / 87.105.223.* / 2008-02-25 22:36
Na wyspach kanaryjskich benzyna kosztuje 0,78 do 0,8 euro - bardzo drogo!!!

Re: Polska ma najdroższe autostrady w Europie

Wapniak / 83.28.142.* / 2008-02-22 13:39
Nie tylko autostrady. Przy prawie najtańszej porównywalnie sile roboczej, różnica może być tylko przedmiotem niebezpiecznych dociekań... Cicho sza, licho nie śpi.
A Kaczorek ma motorek / 79.184.12.* / 2008-02-23 17:03
budujmy drogi ekspresowe dla każdego ,Darujcie bilet pociągiem Warszawa - Poznania[300km] chyba jest tańszy przy czym autostrady jest ok 170km trzy bramki po 11zł po co komu tak drogie drogi? mamy budowć coś tylko dla nie których.Przyżyjcie się jak ci od Autostrady sobie z Rządem wykombinowali że Tiry poniej zaczeły jeżdzić , przedtem Kulczykostrada świeciła pustką . Na każdym kroku" nóżka wykręcona"

Re: Polska ma wolny rynek poza tym co koncesjonowane

filip.S / 83.16.67.* / 2008-02-22 11:16
szkoda, ze sami sobie robimy krzywdę. "olejmy edukację, postawmy na socjalizm i słuchajmy własnych jęków"

Re: Polska ma najdroższe autostrady w Europie

polskie bydło / 212.76.37.* / 2008-02-22 07:14
Teraz będziemy jeszcze utrzymywać bandyckie Kosowo, to bedzie jeszcze drożej

Re: Polska ma najdroższe autostrady w Europie

manko / 85.89.191.* / 2008-02-22 02:15
mieszkania u nas też już droższe niż w Europie...

Re: Polska ma najdroższe autostrady w Europie

JAW / 87.207.207.* / 2008-02-22 01:50
Jakie autoatrady? Od 8 lat jeżdżę do Zakopca "autostradą" Katowice-Kraków i nigdy jeszcze nie przejechałem tych marnych 62 kilometrów autostradą. Zawsze jakiś remoncik, jakiś ruch wahadłowy i brameczki do pobierania opłat. 20 lutego stałem 20 minut żeby wjechać na obwodnicę Krakowa. Autostrada to jest z Berlina do Paryża. U nas są tylko ryżyska

Re: Polska ma najdroższe autostrady w Europie

obserwator / 2008-02-21 21:49 / Tysiącznik na forum
nie tylko autostrady ale i wszelkie oplaty bankowe, banków sie natworzylo setki, zę w duzych miastach jest ich po kilka na ulicy i zarabiają duże pieniadze, bo sie przechwalaja. Mocny złoty jest dobry dla wszystkich którzy dzisiaj tu i teraz zarabiaja, za marna pracę bo jak widać źle się dzieje wokoło, dolar tani zatem wszyscy wymiennieni powyżej wędrują po świeci po kilka razy w roku, urlopy maja z gumy, bardzo rozciągliwe, ale jak się zwalniaja lub biora odprawy to maja zalegle uropy za lata wstecz. Tylko w Polsce tak może być, wyksztalciuch to maja dobrze jak u Pan Boga za piecem. Ja dlugo ten stan bedzie trwal. Nie ma sprawiedliwości na tym świecie. Bogacze się bogacą a biedni staja się biedniejsi, a dziedziczenie biedy postępuje. Zauważaja to juz organizacje zagraniczne i bija na alarm. Ale Ci co biira duże pieniadze za marną prace strajkuja, robotnicy juz nie bo takich nie ma.

Re: Polska ma najdroższe autostrady w Europie

Zorro123 / 2008-02-21 20:43 / -
I prawidłowo powinniśmy mieć wszystko najdroższe nie tylko w Europie ale i na świecie. Za to głupota i bezsensowna zawiść jest chyba u nas najtańsza na świecie.

Re: Polska ma najdroższe autostrady w Europie

przedsiebiorsca / 83.27.70.* / 2008-02-21 18:40
to te cuda !! nie tylko autostady sa najdrozsze, ale takze paliwo, czesc zywnosci, couchy we francji tansze niz w polsce; itp, itd !! a zarobki nie te same !! Za to mamy mocnego zlotego co nam daje dokladnie NIC poniewaz towary importowane sa i tak takie drogie jak gdzie indziej lub drozsze , a eksporterzy wkrotce zgasza swiatlo i zamkna firmy ! Ot cuda w polskim wydaniu.
S&S / 83.18.243.* / 2008-02-21 18:43
Następny cudotwórca, oczywiście z myślą o własnej kieszeni.
znowu przedsiebiorca / 83.27.70.* / 2008-02-21 21:41
o wlasnej kieszeni ? Pewnie ! Skoro wmawiaja ze mocny zloty to dla naszego dobra to wlasnie to widac !!! To dobro !
Skoro zloty taki mocny to dlaczego ceny wyzsze niz we Francji i dlmaczezgo nieustannie przysylaja mi podwyzki raty kredytu ??!
To oznaka MOCNEGO zlotego ?? Oczywiscie ze kazdy mysli o kieszeni skoro musi z niej wyciagac coraz wiecej a cudotworcy to ci co nam buduja raj w polsce . Daj Boze abysmy doczekali !

Re: Polska ma najdroższe autostrady w Europie

luli luli laj / 212.76.37.* / 2008-02-21 17:59
przeciez za WSZYSTKO płacimy wiecej niz na Zachodzi i Wschodzie. Relatywnie do zarobków dosłownie za wszystko wychodzi więcej. Ba, za wiele rzeczy płacimy wieej NOMINALNIE - np za benzynę (USA ma 2 razy tanszą nominalnie, wiec liczać siłe nabywczą ich pensji, benzyna w USA jest z 8 razy tansza), za alkohol (w Hiszpanii butelka niezłego rumu kosztuje 10 euro, w Polsce 60 złotych w gore za cokolwiek lepszego), za papierosy (8 złotych za w miare markowe fajki - w Hiszpanii 3,2 kosztuja bardzo dobre papierosy, ale tam pensje sa 2 razy wysze, czyli.. placimy więcej) Itd itp.

Polska jest makabrycznie drogim krajem.
S^S / 83.18.243.* / 2008-02-21 18:48
Frajer z ciebie i tyle. Wybierasz to co gdzie indziej jest tańsze niż u nas i skrzętnie pomijasz milczeniem, to jest droższe.

Re: Polska ma najdroższe autostrady w Europie

Br.Ekonom / 83.15.246.* / 2008-02-21 17:14
To pewnie dlatego, że ma ich najmniej. Znaczna przewaga popytu nad podażą zawsze skutkuje wyższymi cenami ;D

Polska ma najdroższe autostrady w Europie

arch / 2008-02-21 17:06 / Tysiącznik na forum
A kto bobatemu zabroni ! ?

mafiokracja przecież z czegoś będzie musiała żyć !

Re: Polska ma najdroższe autostrady w Europie

jaano / 2008-02-21 16:58
przeciez zyjemy w luksusie.....czemu sie tu dziwic... ;-D ))

Re: Polska ma najdroższe autostrady w Europie

Kons / 212.2.101.* / 2008-02-21 16:46
Podatek korupcyjny robi swoje. Więcej o inwestycjach komunikacyjnych kwartalnik MYŚL. PL pismo polskich kons
Wapniak / 83.28.141.* / 2008-06-02 21:41
Słusznie Panie "Kons". Problem jest poważny; którą partię finansować, są dwie i z jednego pnia tylko żadna nie chce popuścić... Kombatantom się należy, tylko nie wiadomo którym i ile?... Nieróbstwo też ma swoją cenę.

Re: Polska ma najdroższe autostrady w Europie

KAP / 2008-02-21 16:12 / Tysiącznik na forum
niestety koszty budowy sa europejskie a zarobkl juz nie tak - to samo mamy z benzyna. Poza tym wiele krajów wybudowalo autostrady przy nizszych kosztach gruntów i robocizny (czyli nieco temu). i energii oraz ropy Zaslugi w tym zakresie dziela miedzy soba rzady od AWS poprzez SLD do PiS. Co nie znaczy ze mocny UOKiK nie jest nam potrzebny. Wrecz przeciwnie. Ochota do zciagniecia renty monopolistycznej przez operatorów na pewno bedzie spora.
sceptyk / 2008-02-21 18:32 / Tysiącznik na forum
Co za obrzydliwy keynesizm!
Jaki UOKiK????? Skoro w ustawie dano prawo do rozboju, to nie dziwota, że beneficjenci z nadania .... korzystają.
A ja się pytam nieustannie:
KTO ustanowił takie zbójeckie prawo?
Czy to aby nie za czasów rządów
Partii Ludzi Rozumnych, Koszernych i Eleganckich zwanej Unią Demokratyczną (Unią Wolności, albo geriatrzy.pl)?
Był też taki minister od transportu co zniknął jakiś czas temu z mediów, nazywał się Syryjczyk.
I jest też prezes Patalas, co kiedyś był prezesem państwowej agencji od koncesji autostradowych, a po przyznaniu koncesji Autostradzie Wielkopolskiej został jej prezesem.

Dlaczego przy polskich zarobkach koszty budowy są takie same jak w Szwajcarii? Nie mówiąc o tym, że Szwajcaria jest dość mocno górzysta, a Polska generalnie płaska jak stół?
Gdzie są dziennikarze śledczy?
Dlaczego autostrady są w Polsce tematem tabu? STRACH?
Dlaczego taka wyszczekana lwica dziennikarstwa oszczerczego Olejnik Monika, mgr zootechnik, córka oficera kadrowego SB, nie weźmie pod swoje wysokie obcasy ludzi odpowiedzialnych za ten jawny rozbój?
No chyba nie dlatego, że jest z nimi w zmowie?

Może ktoś mi odpowie na te głupie pytania?
pbrzeziq / 79.186.212.* / 2008-07-06 16:54
generalnie popieram, poza tymi kosztami budowy autostrad. Z wypowiedzi wynika, że generowane są w dużej części przez płace (jak to faktycznie ma zazwyczaj miejsce w przedsiębiorstwach;]). Jest to dosyć dalekie od prawdy, a nawet jeśli nie... to przy budowie i remontach A4 zatrudniano ostatnio robotników z.... Austrii i płacono im europejskie stawki. Dlaczego? Trudno powiedzieć, ale chyba dlatego, że wszyscy Polacy - narzekając że w Polsce pracy nie ma - wyjechali na mlekiem i miodem płynące "Wyspy";]

pozdrawiam;)
Falconetti / 83.20.244.* / 2008-02-22 07:19
a myślałem, że tylko ja tak myślę, Oczywiście, że trzeba rozliczać KONKRETNE OSOBY !!!

Re: Polska ma najdroższe autostrady w Europie

sceptyk / 2008-02-21 16:06 / Tysiącznik na forum
No to ci dopiero odkrycie!
Głupie pytania się nasuwają:
- kto dostał koncesję na budowę i eksploatację płatnych autostrad?
- z jakimi słuzbami jest powiązany?
- kto zapewnił koncesjonariuszom prawo do pobierania tak zbójeckich opłat? czy tez był powiazany ze słuzbami, np. teczkami TW?

- czy to prawda, że za tym wszystkim kryją się krasnoludki?

Re: Polska ma najdroższe autostrady w Europie

mcKwacz / 79.189.74.* / 2008-02-21 16:01
dziwne, zestawienie "Ile kilometrów można przejechać za średnią pensję w wybranych krajach" jest wykonane w oparciu o dane z Eurostatu za 2005 roku. Rozumiem że dane za rok 2007 moga nie być gotowe, ale i tak trąci to podwórkowym profesjonalizmem
sceptyk / 2008-02-21 16:09 / Tysiącznik na forum
Argument gorliwego pracownika
Autostrady Wielkopolskiej SA.

Oni twierdzą, że A2 jest NAJOWOCZEŚNIEJSZĄ AUTOSTRADĄ W EUROPIE! Sam słyszałem.
Kolesie zapominają, że teraz już wolno wyjechać za granicę. Nawey samochodem, więc można zobaczyć jak wygląda nowoczesna autostrada.

Polskie A2 Kulczykstrasse w Niemczech nie spelniłaby nawet standardu drogi szybkiego ruchu.

Re: Polska ma najdroższe autostrady w Europie

Andre7 / 2008-02-21 15:43 / Tysiącznik na forum
Stawka za kilometr jest porównywalna w różnych krajach - średnio 0,06 euro/km. Widąc więc że raczej odzwierciedla koszty budowy (praktycznie takie same w różnych krajach UE) i utrzymania autostrady niż wynagrodzenia.
Niestety podobnie cena za baryłke ropy jest taka sama dobrze zarabiającego francuza i biedniejszego polaka.

Re: Polska ma najdroższe autostrady w Europie

MAKGAJWER / 2008-02-21 15:42
Na Wegrzech, gdzie czesto bywam 4 dniowa oplata na wszystkie autostrady kosztuje ok 20 zl !!!! Ponadto nie ma zadnych bramek, nie tracisz czasu na stanie w kolejkach Placisz na kazdej stacji benzynowej wprowadzaja nr auta do systemu i koniec Nie ma nalepek, ktore i tak pozniej trudno usunac To skandal, ze my musimy tyle placic nie wspominajac juz, ze np. na A2 brak jakiejkolwiek infrastruktury Jak wyruszasz ta trasa lepiej wez termos, kanapki i pampersy

To znaczy, ze koszty budowy są zbyt wysokie. Trzeba zacząć mniej płacić tym budowlańcą.

-QED / 155.158.32.* / 2008-02-21 14:59
To rzeczywiście skandal, ze płacimy tyle samo co Włosi czy Francuzi. Dodajcie do tego koszty remontów samochodów z powodu dziur na drogach dojazdowych do autostrady i to co rząd płaci firmie zarządzającej dodatkowo.

Re: Polska ma najdroższe autostrady w Europie

lapek / 2008-02-21 14:57 / Bywalec forum
... eee tam, autor artykułu czepia się. Przecież w Polsce autostrad jest tak mało, że są towarem luksusowym, a za luksus trzeba słono płacić. W Niemczech autostrady są wszędzie więc są za darmo ;)

Re: Polska ma najdroższe autostrady w Europie

wwe / 83.12.121.* / 2008-02-21 14:50
taaa- Polska to najlepszy na swiecie kraj do...... zdechnięcia z głodu
abhaya / 83.27.181.* / 2008-02-21 15:28
Nie będzie EUro- to już niemal pewne, ale proszę zbudujcie choćby i za 10 lat te autostrady, proszę.
sceptyk / 2008-02-21 18:22 / Tysiącznik na forum
A pewnie, że zbudują.
Tyle, że nikogo nie będzie stać, żeby nimi jeżdzić.
agresor 2007 / 87.99.18.* / 2008-02-22 09:28
Sz,Państwo największym przekrętem w Polsce jest fakt,że nie mamy jawnosci finansów publicznuch wzorem skandynawii i innych krajów i kraików w Europie i na świecie,gdzie wydatki budżetu centralnego i budżetów samorządowych \w Polsce\ są tajne,lub super tajne.Żadna partia PIS,LID ,PTATFORMA ,PSL i inni ich protoplasci za wszelką cenę nie poruszają publicznie temetu jawnosci finansów publicznych,Zauważcie Państwo,że wszystkie mass media i 98% dziennikarzy w Polsce skrzętnie i celowo nie podejmują tegoż tematu w prasie i rtv.Dlaczego bo wyszły by przekręty naszych polityków na skalę niebotyczną\diesiątki miliardów złotych\ nie skradzionych bezposrednio z budżetów,lecz techniką pod pretekstem zawieranych umów publicznych\przetargi zakupy nieodzowne dla administracji państwowej i samorządowej sejmu senatu i wyjazdy,komórki,sprzęt delegacje\diety\wojaze turystyczne pod pretekstem kontaktów nieodzownych itp.Gdyby wdrożono jawnosc finansów publicznych CBA i inne instytucje nie miałyby racji bytu.Ale po co my władza po cichu zawsze uszczkniemy dla nas mamony i to my decydenci zasługujemy na luksus egzystencjonalny.To tyle.
Rezykant / 78.8.71.* / 2008-10-20 21:58
Musimy sprowadzic chińczyków do Polski niech pracuja na nas,budują autostrady tak jak my pracowalismy do tej pory dla innych bogatszych państw.Polacy nie chca pracowac za takie pieniądze, a dla chińczyków dodatkowa miska ryżu bedzie na wage złota.To jest jedyna szansa.Polak z myśla że zarobi 2 tyś miesiecznie juz zastanawia się jak tu jescze zarobic na boku a jak nie ma jak to obija sie bo przecież nie bedzie robił za takie pieniądze!
Tomek 64 / 94.40.53.* / 2010-08-23 22:18
A dlaczego mamy zatrudniac chińczyków do pracy ? Zatrudnijmy obcokrajowców do rządzenia tym naszym kraikiem. Założę się nikomu wtedy nie przyjdzie do głowy 96 pln. ze Świecka do W-wy.