Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Andrzej Zwoliński
|

Święta będą kosztowały naszą gospodarkę, ponad 52 mld złotych

0
Podziel się:

Jeżeli chodzi o liczbę świąt i długość urlopów, należymy do światowej czołówki. Zobacz jak zorganizować długie weekendy w 2012 roku.

Święta będą kosztowały naszą gospodarkę, ponad 52 mld złotych
(globalreset/CC/Flickr)

Około 0,3 proc. PKB - tyle polska gospodarkę kosztuje każdy dodatkowy, wolny dzień w kalendarzu. Poza tym Polakowi z 10-cio letnim stażem pracy, przysługuje rocznie 26 dni urlopu. Pod tym względem zajmujemy 7 miejsce na świecie. Do tego trzeba dodać 13 świąt. Aż 10 spośród nich, w kalendarzu na 2012 rok, przypada w dni robocze. Tylko Nowy Rok i Dzień Niepodległości wypadają w niedzielę. Oznacza to, że świętując wypracujemy o blisko 52,5 mld złotych mniej. Jednak nie wszyscy eksperci twierdzą jednoznacznie, że wolne w pracy to straty. Wtedy, wydajemy przecież na zakupy czy usługi.

W 2012 roku czeka nas aż sześć długich weekendów. W czterech przypadkach wystarczy wziąć jeden dzień urlopu, by nieprzerwanie świętować przez cztery dni. 9 na 13 dni świątecznych przypadnie w dzień roboczy. Łącznie z weekendami w 2012 roku czeka nas 114 dni wolnych od pracy. To o jeden dzień więcej niż w 2011 r.

Jednak liczba dni pracujących pozostanie taka sama jak w mijającym roku. 2012 jest bowiem rokiem przestępnym, a więc liczy 366 zamiast 365 dni.

Dni świąteczne w 2012 roku i możliwość zorganizowania długich weekendów
data święto dzień tygodnia możliwość zorganizowania długiego weekendu
źródło: Money.pl
1 stycznia Nowy Rok niedziela brak
6 stycznia Trzech Króli piątek biorąc jeden dzień urlopu (czwartek 5 stycznia), zyskujemy cztery dni wolne
8/9 kwietnia Wielkanoc niedziela/poniedziałek biorąc jeden dzień urlopu (piątek 6 kwietnia albo wtorek 10 kwietnia), zyskujemy cztery dni wolne
1 maja/3 maja Święto Pracy/Święto Konstytucji Trzeciego Maja wtorek/czwartek biorąc trzy dni urlopu(poniedziałek 30 kwietnia, środę 2 maja, piątek 4 maja) można zyskać 9 dniowy urlop
27 maja Zielone Świątki niedziela brak
7 maja Boże Ciało czwartek biorąc jeden dzień urlopu (piątek 8 maja) zyskamy cztery dni wolne
15 sierpnia Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny środa biorąc dwa dni urlopu (poniedziałek 13 maja i wtorek 14 maja lub czwartek 16 maja i piątek 17 maja) można zyskać 5 dniowy urlop
1 listopada Wszystkich Świętych czwartek biorąc jeden dzień urlopu (piątek 2 listopada) zyskamy cztery dni wolne
11 listopada Dzień Niepodległości niedziela brak
25/26 grudnia Boże Narodzenie wtorek/środa biorąc trzy dni urlopu(poniedziałek 24 grudnia, czwartek 27 grudnia, piątek 28 grudnia) można zyskać 9 dniowy urlop

W minionym roku lista naszych świat zwiększyła się o Trzech Króli. Wypada ono w piątek, więc mamy pierwszy długi weekend. W Europie razem z nami wolne będą mieli Austriacy, Cypryjczycy, Hiszpanie, Finowie, Grecy, Włosi, Szwedzi i Słowacy.

Jednak najdłuższą labę może przynieś weekend majowy oraz bożonarodzeniowy. Święto Pracy wypada we wtorek, a Święto Konstytucji - w czwartek. W pierwszym i drugim przypadku dobierając po trzy dni urlopu zyskamy aż dwa 9 dniowe urlopy.

Święta to straty? Eksperci nie do końca są zgodni_ - W tym przypadku sprawdza się stare powiedzenie - bez pracy nie ma kołaczy _ - _mówi Money.pl, Jacek Adamski, dyrektor departamentu ekonomicznego PKPP Lewiatan . Polskich firm, ale też ich pracowników nie stać na tak długie świętowanie. Przez to jesteśmy mniej konkurencyjni i atrakcyjni inwestycyjnie _. _ W święta firmy produkcyjne i część usługowych nic nie wytarza, a jednocześnie generuje spore koszty _.

Według szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, każdy wolny dzień oznacza negatywne skutki dla PKB w wysokości około 0,3 procent, czyli obecnie około 4,8 mld złotych. Jako, że w dni robocze przypadnie ich 9, nasza gospodarka nie wypracuje z tego powodu blisko 52,5 mld złotych do PKB.

Co w walce z kryzysem zaświta w głowach ludzkości - przewiduje Jan Płaskoń.
Ostatni toast po starych cenach

Dla przedsiębiorstw nie pracujących w ruchu ciągłym wielkość _ świątecznych strat _wynosi około 20 proc. wartości przeciętnych kosztów dziennych. Daje nam to ponad 6,8 mld złotych w skali kraju. Jacak Adamski zaznacza też, że _ w przypadku przedsiębiorstw pracujących w ruchu ciągłym oraz innych, pracujących w święta, takich jak firmy transportowe, energetyka czy służby mundurowe następuje wzrost kosztów działalności w wyniku wyższego opłacania pracy w święto _. To koszty prawie 150 mln zł. Łączne obciążenie przedsiębiorstw z tego tytułu wyniesie wyniesie w 2012 roku ponad 8 mld złotych.

Święta to także zmniejszenie wpływów do budżetu. Wpływy kasy państwa z podatków CIT oraz VAT mogą być niższe łącznie o około 3,3 mld złotych.

Ekspert wskazuje na jeszcze jeden niekorzystny aspekt świąt wypadających w dni robocze. _ Pracownicy łączą te święta z krótkimi urlopami wypoczynkowymi, w tym urlopami na żądanie, które muszą być przez pracodawcę udzielone, i organizują sobie kilkudniowe przerwy w pracy. W ten sposób potęgujemy spowolnienie gospodarcze - _mówi Adamski.

Z tą opinią nie do końca zgadza się prof. Marian Noga, były członek Rady Polityki Pieniężnej. _ - To nie jest tak, że jak mamy święto, to życie w całym kraju zamiera. Wprawdzie nie produkujemy, ale wydajemy na zakupach czy płacimy za różnego rodzaju rozrywki. W wolne zwalnia tylko część sektorów naszej gospodarki _. Ekonomista wskazuje też, że udział w tworzeniu PKB sektora usług, systematycznie rośnie. Jest to już ponad 60 proc. wartości naszej gospodarki. _ Ja bym tak nie demonizował znaczenia świąt dla gospodarki. Oczywiście pod warunkiem, że zachowamy umiar - _ komentuje prof. Noga.

Polacy w światowej czołówce świętującychPolska już obecnie zalicza się do krajów o największej liczbie dni świątecznych w roku. Co więcej, mamy więcej dni świątecznych niż przeciętnie w krajach unijnych, dla których średnia wynosi niespełna 10 dni.

Pracownicy w Finlandii, Litwie, Brazylii i Francji są uprawnieni do największej liczby dni ustawowo wolnych od pracy w skali roku.

Kraje, których mieszkańcy mają najwięcej dni urlopu wypoczynkowego i świąt
Kraj Całkowita liczba wolnych dni (ustawowy urlop i święta) Ustawowy wymiar urlopu Liczba świąt (przysługuje wolne)
źródło: Mercer
Brazylia 41 30 11
Litwa 41 28 13
Finlandia 40 30 10
Francja 40 30 10
Rosja 40 28 12
Polska 39 26 13
Malta 38 24 14
Grecja 37 25 12
Hiszpania 36 22 14
Wlk.Brytania 36 28 8

Po drugiej stronie świątecznego bieguna znajdują się Kanadyjczycy, Chińczycy, mieszkańcy Hong Kongu, Singapuru oraz ....Amerykanie. Oni mają najmniej wolnych dni w roku. W USA, nie ma czegoś takiego jak ustawowo przysługujący wymiar urlopu. Zwyczajowo jest to około 15 dni w roku.

Kraje, których mieszkańcy mają najmniej dni urlopu wypoczynkowego i świąt
Kraj Całkowita liczba wolnych dni (ustawowy urlop i święta) Ustawowy wymiar urlopu Liczba świąt (przysługuje wolne)
źródło: Mercer, *przy założeniu 15 dniowego zwyczajowego urlopu wypoczynkowego
Kanada 19 10 9
Chiny 21 10 11
Singapur 25 14 11
USA* 25 15 10
Hong Kong 26 14 12
Australia 28 20 8
Indie 28 12 16
Holandia 28 20 8
Tajwan 28 15 13
Szwajcaria 29 20 9

Eksperci, którzy wskazują na niekorzystne skutki świąt dla gospodarki, wskazują na Portugalię, która skraca liczbę wolnych dni. Tamtejszy rząd postanowił zlikwidować długie weekendy oraz dwa z dni świątecznych. W pierwszym przypadku chodzi o skasowanie dnia pomostowego, dającego pracownikom możliwość skorzystania z dnia wolnego od pracy pomiędzy świętami a weekendem.

Bez wprowadzenia ograniczeń, tylko w 2012 roku takich potencjalnych długich weekendów portugalscy pracownicy mieliby aż dziewięć. Zniesiono też dwa dni wolne - w Boże Ciało i Dzień Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Poza tym ograniczono liczbę dni urlopu wypoczynkowego z 25 do 22 dni roboczych. _ - Robią to dlatego by podreperować swoje PKB i zwiększyć konkurencyjność gospodarki. My też powinniśmy pójść w tym samym kierunku - _komentuje Jacek Adamski z Lewiatana.

Czytaj raporty Money.pl
Posłowie dali nam nowe święto, ale nie za darmo Sejm przywrócił dzień wolny w Święto Trzech Króli. Nie będzie można odebrać wolnego za święto, które przypada w sobotę.
Wolne w Trzech Króli nie zrujnuje gospodarki 6 stycznia nie idziemy do pracy. Mimo to, liczba dni wolnych w przyszłym roku nie zmieni się. Trzech Króli nawet nie będzie najlepszą okazją do długiego weekendu. Ten lepiej zaplanować między Wielkanocą a 3 maja.
Ruszyły wyprzedaże. Tak Cię będą oszukiwać! Handlowcy wiedzą jak wyciągnąć pieniądze z kieszeni klienta. Oto ich chwyty.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)