Województwo lubelskie leży w środkowo-wschodniej części kraju. Jest najbardziej wysuniętym regionem na wschód Polski i jednocześnie Unii Europejskiej - od wschodu graniczy z Białorusią i Ukrainą.

Lubelskie zajmuje obszar 25,1 tys. km2 i jest trzecim co do wielkości regionem kraju. Dzieli się na 20 powiatów, 4 miasta na prawach powiatu oraz 213 gmin - 20 miejskich, 172 wiejskie i 21 miejsko-wiejskich. Zgodnie ze stanem na 30 września 2008 roku województwo zamieszkiwało 2,163 mln osób, z czego w miastach 46,6 procent. Na 100 mężczyzn przypada 106 kobiet. Stolicą, a także głównym ośrodkiem gospodarczym, naukowym i kulturalnym jest Lublin.

Gospodarka

Województwo lubelskie to region rolniczo-przemysłowy. Ze względu na dogodne warunki klimatyczne i urodzajne gleby (użytki rolne stanowią 62,7 proc. powierzchni regionu) zalicza się do najważniejszych ośrodków produkcji rolnej w kraju, głównie ze względu na żyzne gleby (brunatne i czarnoziemy wytworzone z lessów).

Na Lubelszczyźnie uprawia się głównie zboża, buraki cukrowe, ziemniaki, rośliny pastewne, owoce i warzywa, chmiel, tytoń i konopie. Lubelskie jest potentatem w produkcji chmielu (80 proc. produkcji krajowej), tytoniu (20 proc.), buraków cukrowych (15 procent). Dobrze rozwinięta jest hodowla trzody chlewnej i bydła (po ok. 7,5 proc. produkcji krajowej), drobiu, owiec oraz koni. W Janowie Podlaskim znajduje się słynna stadnina koni czystej krwi arabskiej. Znane są również stadnina koni w Białce, a także hodowla koników polskich w Roztoczańskim Parku Narodowym.

Jedną z głównych gałęzi gospodarki Lubelszczyzny jest przemysł spożywczy: cukrowniczy, mleczarski, mięsny, piwowarski, młynarski (fabryka makaronów Lubella), tytoniowy (Lubelskie Zakłady Tytoniowe), spirytusowy (Polmos Lublin), zielarski (Herbapol), a także owocowo-warzywny.

Poza przemysłem spożywczym ważne miejsce w gospodarce regionu zajmują: przemysł chemiczny (Zakłady Azotowe w Puławach, ZCh Permedia w Lublinie); wydobywczy (Kopalnia Węgla Kamiennego w Bogdance); materiałów budowlanych, drzewny (zakłady przerobu drewna Hardwood Sawmill w Zawadówce koło Chełma, zakłady meblarskie Black Red White w Biłgoraju i Meblotap w Chełmie, zakłady stolarki budowlanej Pol-Skone w Lublinie, Ferno w Lubartowie, Natura w Bełżcu); metalowy (Fabryka Łożysk Tocznych w Kraśniku); maszynowy (Sipma w Lublinie, Same Deytz Fahr Polska w Minkowicach k. Lublina, Caterpillar w Janowie Lubelskim), jak również samochodowy (Intrall i Andoria Mot w Lublinie) i lotniczy (śmigłowce i szybowce w PZL Świdnik).

Województwo klasyfikuje się na drugim miejscu, po Wielkopolsce, w produkcji samochodów ciężarowych i ciągników drogowych z prawie 12 proc. udziałem w produkcji krajowej. Przemysł województwa skupia 5,6 proc. krajowego zatrudnienia i dostarcza 2,8 proc. ogólnej wartości produkcji sprzedanej przemysłu. Na Lubelszczyźnie tworzy się 3,9 proc. polskiego PKB.

Więcej o sytuacji gospodarczej województwa

Turystyka

Wizytówki województwa lubelskiego to znany z festiwali Kazimierz Dolny nad Wisłą, Puławy - dawna siedziba rodu Czartoryskich, popularne uzdrowisko Nałęczów oraz unikalna przyroda Roztocza. Najcenniejszym zabytkiem jest Kaplica św. Trójcy na Zamku Lubelskim, wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Baza noclegowa województwa lubelskiego to 307 obiektów, oferujących łącznie 18997 miejsca. Ponad połowa - 56% - to placówki działające przez cały rok.

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, rocznie odwiedza ten region ponad 616 tysięcy turystów. Prawie 16 proc. to goście z zagranicy - głównie z Ukrainy i Białorusi. Największym zainteresowaniem cieszą się uzdrowiska. Najpopularniejszym wśród turystów miesiącem jest lipiec.

W województwie lubelskim działają duże przejścia graniczne w kierunku wschodnim: Dorohusk i Hrebenne (Ukraina) oraz Terespol (Białoruś).

Więcej o atrakcjach turystycznych województwa

GUS