Województwo małopolskie leży w południowej części Polski - od południa sąsiaduje z Republiką Słowacji.

Małopolskie zajmuje powierzchnię 15,2 tys. km i jest jednym z mniejszych regionów Polski (12 miejsce w kraju). W 22 powiatach (w tym 3 miastach na prawach powiatu) oraz 182 gminach (15 miejskich, 125 wiejskich i 42 miejsko-wiejskie) zamieszkuje 3,27 mln osób. Na terenie województwa znajduje się 57 miast, a stolicą i równocześnie centrum gospodarczym, historycznym, kulturalnym i akademickim jest Kraków.

Gospodarka

W województwie małopolskim wytwarza 7,4 proc. PKB kraju, a jego przemysł skupia 8,1 proc. krajowego zatrudnienia i dostarcza 6,6 proc. ogólnej wartości produkcji sprzedanej przemysłu. Główne gałęzie gospodarki województwa małopolskiego to sektor technologii informatycznych (wytwarzanie systemów komputerowych i mikrokomputerowych stanowi ponad 87 proc. produkcji krajowej) oraz bankowość, ale także produkcja spożywcza, w tym przemysł tytoniowy (w regionie produkuje się ponad 46 proc. papierosów w Polsce).

Dodatkowo, województwo posiada silnie rozwinięty sektor chemiczny (Dwory Oświęcim) i petrochemiczny oraz metalurgiczny (region wytwarza około 20% produkcji krajowej stali surowej oraz ponad 26% wyrobów z metali).

Największymi pracodawcami, a zarazem inwestorami są:

ComArch, Motorola, Delphi, IBM Krakow Software Laboratory, Electrolux,  Shell, Telefonika (czwarty w Europie producent kabli światłowodowych), Philip Morris, Pliva (właściciel Polfy Kraków), Man, Mittal Steel (światowy lider w produkcji stali, właściciel Huty Sendzimira).

Więcej o sytuacji gospodarczej województwa

Turystyka

Małopolska to jeden z najstarszych regionów kraju. Odwiedzając województwo nie sposób oprzeć się dobiegającemu z każdych jego zakątków zapachowi historii. A to wszystko dzięki stolicy regionu, Krakowowi, miastu które od dawna uchodzi za kulturalną stolicę Polski . Słynie ono z takich zabytków jak Wawel, sukiennice i znany na całą Polskę rynek, będący jednym z największych i najpiękniejszych w Europie.

Oprócz Krakowa Małopolska słynie przede wszystkim z Tatr i Zakopanego, które należą do jednych z najchętniej odwiedzanych i najbardziej charakterystycznych miejsc turystycznych w naszym kraju. O popularności regionu świadczą statystyki GUS. W 2007 roku liczba osób, które zdecydowały się przenocować w województwie przekroczyła 2,8 mln z czego co trzeci był turysta był obcokrajowcem. Do dyspozycji mieli oni 843 obiektów turystycznych oferujących ponad 64 tys. miejsc noclegowych.

Więcej o atrakcjach turystycznych województwa

GUS