Województwo mazowieckie leży w środkowo-wschodniej części Polski. Mazowieckie jest największym pod względem powierzchni i liczby ludności województwem w kraju i najbardziej zróżnicowany pod względem gospodarczym. Ostatnie miesiące potwierdzają bowiem pogłębiające się rozwarstwienie pomiędzy dynamicznie rozwijającą się gospodarczo stolicą, a resztą województwa.

Mazowieckie obejmuje obszar o powierzchni 35558 km2, co stanowi 11,4 proc. powierzchni kraju. Na dzień 31 grudnia 2007 roku region zamieszkiwało 5,19 mln osób, czyli 13,6 proc. ludności Polski. Województwo jest podzielony na 37 powiatów, 5 miast na prawach powiatu oraz 314 gmin, w tym 35 miejskich, 229 wiejskich i 50 miejsko-wiejskich. Stolicą województwa, a zrazem kraju jest Warszawa.

Gospodarka

Województwo mazowieckie wytwarza 21,6 proc. krajowego PKB. Na jego terenie działa ponad 627 tys. firm (17 procent w skali kraju). Głównymi sektorami gospodarki regionu są handel, telekomunikacja, usługi finansowe, ubezpieczenia, IT, przemysł samochodowy i petrochemiczny z największą w kraju rafinerią ropy naftowej w Płocku.

W Warszawie i okolicznych miastach jest zatrudnionych 16,5 proc. wszystkich pracowników w kraju. W mazowieckim zainwestowano 21,7 procent ogółu nakładów inwestycyjnych w Polsce (w 2007 roku było to 41,5 mld zł).

Na siedzibę swojej firmy region wybrało prawie 30 proc. zainteresowanych Polską inwestorów zagranicznych. Istotnym powodem do lokowania inwestycji na Mazowszu jest dobra infrastruktura i komunikacja (Mazowsze ma dobrą komunikację z resztą kraju i międzynarodowy port lotniczy Okęcie), a także dobrze wykształcona siła robocza. Przeciętne wynagrodzenie pracowników na Mazowszu przewyższa o ponad 30 proc. średnią krajową.

W mazowieckim swoje inwestycje ulokowały m.in.: France Telekom, Citibank, Nestle, UniCredit, Vivendi, Deutsche Telekom. Mają także swoją siedzibę największe krajowe instytucje finansowe z PZU, PKO BP, PEKAO SA na czele.

Więcej o sytuacji gospodarczej województwa

Turystyka

Mazowieckie to przede wszystkim tereny nizinne, w tym głównie Równina Środkowopolska. Poprzez środkową część przebiega dolina Wisły. Występują również kąpieliska - Pojezierze Gostyńskie oraz Zalew Zegrzyński. Największymi kompleksami leśnymi są puszcze: Kampinoska, Kurpiowska, Biała, Kozienicka i Mariańska.

Turystyce sprzyjają dobre połączenia z miastami europejskimi, wysoki poziom usług hotelowych i komunikacyjnych oraz bogactwo obiektów zabytkowych.

Warszawa pełni funkcję największego centrum turystycznego. Poza granicami miasta jest wiele interesujących miejsc do zwiedzania - Żelazowa Wola, Opinogóra, Warka, Pułtusk, Czarnolas, a także zamki piastowskie w Ciechanowie, Czersku i Płocku oraz muzea w Radomiu i Sierpcu.

Według GUS, baza noclegowa składa się z 320 obiektów zakwaterowania, w tym 178 hoteli. Łącznie na odwiedzających czeka 36 tysięcy miejsc noclegowych. Turyści najczęściej nocują w hotelach (85 proc.). Odnotowuje się sporą liczbą turystów zagranicznych (ponad 30 procent). Szczególnie chętnie województwo mazowieckie odwiedzają i Niemcy. Spoza Europy największą liczbę turystów odwiedzających Warszawę są Amerykanie.

Więcej o atrakcjach turystycznych województwa

GUS