Na skróty
Money.plGospodarkaTurystykaGrobla Olbrzyma przygotowana dla turystów. Nowy ośrodek otwarty
Grobla Olbrzyma przygotowana dla turystów. Nowy ośrodek otwarty
fot: Jack Shainsky/CC BY 2.0/Flickr
2012-07-04 11:24

Grobla Olbrzyma przygotowana dla turystów. Nowy ośrodek otwartyW hrabstwie Antrim w Irlandii Płn. oddano do użytku wybudowany nakładem 18,5 mln funtów ośrodek dla turystów w pobliżu malowniczej Grobli Olbrzyma (Giant Causeway) - nadmorskiej formacji skalnej wpisanej na listę Unesco w 1986 r.

Grobla Olbrzyma składa się z 37 tys. ciasno ułożonych bazaltowych słupów uformowanych wskutek wybuchu wulkanu 50-60 mln lat temu. Większość kolumn ma podstawę sześciokątną. Ich wysokość sięga 2 metrów. Schodzą wprost do morza.

Podobne bazaltowe słupy, choć na mniejszą skalę, występują m.in. w słynnej szkockiej jaskini Fingal's Cave, w Kalifornii (Devil's Postpile National Monument), w Czechach oraz na Dolnym Śląsku, gdzie bywają nazywane kamiennymi organami - m.in. Lubaniu (Kamienna Góra).

Autonomiczny rząd Irlandii Płn. zabiega o przyciągnięcie turystów do prowincji, by zmienić jej negatywny wizerunek, jako miejsca konfliktu republikanów z lojalistami. Z myślą o nich na wiosnę br. w stulecie katastrofy, oddano do użytku ośrodek Titanica w Belfaście.

Wcześniej we współpracy z rządem Republiki Irlandii i Zakonem Orańskim władze Irlandii Płn. otworzyły ośrodek turystyczny w hrabstwie Meath na terenie słynnej bitwy nad rzeką Boyne z 1690 r., w której wojska protestanckiego króla Williama III pokonały odsuniętego od władzy, ostatniego katolickiego króla Anglii, Szkocji i Irlandii Jakuba II.

Giełda na żywo

Kopex odczuwa zastój inwestycji w Rosji

Prezes zapowiada też zmniejszenie liczy spółek w grupie.

Giełda na żywo

Koszty administacyjne PZU wzrosną o...

W pierwszej połowie 2014 roku koszty administracyjne wyniosły 702 mln zł.

Giełda na żywo

Qumak złożył oferty na ponad 530 mln zł

Wcześniej szef Qumaka informował, że spółka jest mocno zdeterminowana na...

Nowoczesny ośrodek w okolicach Grobli Olbrzyma, otwarty we wtorek w obecności pierwszego ministra prowincji Petera Robinsona i jego zastępcy Martina McGuinnessa, budowano 18 miesięcy w miejscu starego, który spłonął w 2000 r.

By nie odstawał od otoczenia, ściany upozowano na bazaltowe kolumny i na dachu posadzono trawę. Ośrodek jest wyposażony w przestrzeń wystawową, sklepy i kawiarnię.

Budowniczym i administratorem ośrodka jest National Trust (NT) - organizacja sprawująca pieczę nad pomnikami architektury i przyrody w W. Brytanii. NT przygotował cztery szlaki spacerowe o różnej skali trudności.

Czytaj więcej w Money.pl
Oni najwięcej wydają na wakacjach w USA
Chińscy turyści robią w USA największe zakupy, w ciągu ostatniego roku liczba tych turystów wzrosła o 36 proc.


Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl
Najpopularniejsze
Podobne