Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Apelują o więcej Europy i unię gospodarczo-fiskalną

0
Podziel się:

Wśród sygnatariuszy apelu znalazł się Marek Belka.

Apelują o więcej Europy i unię gospodarczo-fiskalną
(Stuart Chalmers/CC/Flickr)

Wśród sygnatariuszy apelu znaleźli się byli szefowie rządów Unii Europejskiej, w tym Niemiec - Gerhard Schroeder, Belgii - Guy Verhofstadt i Polski - Marek Belka. Jak stwierdzili, poszczególne kraje muszą pogodzić się z utratą części ich suwerenności, dla ratowania wspólnej waluty.

Oświadczenie pt. _ Europa jest rozwiązaniem, a nie problemem _ zostało przyjęte w Brukseli przez _ Radę dla przyszłości Europy _, powołaną z inicjatywy Nicolas Berggruen Institute. Do Rady weszło kilkunastu znanych polityków, w tym kilku byłych szefów rządów w większości z rodziny socjaldemokracji. Oprócz Schroedera, Verhofstadta czy Belki także były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair, Finlandii - Matti Vanhanen, Hiszpanii - Felipe Gonzalez, a także były szef Komisji Europejskiej Jacques Delors oraz ekonomiści jak Nouriel Roubini czy laureat nagrody Nobla Robert Mundell.

_ - Europa jest na rozdrożu. Nadszedł moment wyboru zarówno dla 17 państw strefy euro, jak i 27 państw UE. Strefa euro musi zdecydować, czy pójdzie w kierunku większej unii podatkowej i gospodarczej czy zaryzykuje rozpad i zagrozi całej integracji europejskiej _ - brzmi przyjęte oświadczenie. Jego sygnatariusze przekonują, że sama unia walutowa, _ bez pewnej formy federalizmu i skoordynowanych polityk gospodarczych _, nie działa. Przyznają, że kraje będą musiały stracić pewną suwerenność na rzecz centralnych europejskich instytucji. Ponadto opowiedzieli się za emisją wspólnych papierów dłużnych - euroobligacji. Euroobligacje, zastrzegli, muszą być obwarowane skutecznym mechanizmem kontroli, który zapobiegnie ciągłemu dużemu zadłużaniu się.

Pomysł euroobligacji jak dotąd kategorycznie odrzucały Niemcy. Schroeder wyraził jednak przekonanie, że nastąpi w tej sprawie ewolucja stanowiska. - _ Partie konserwatywne i liberałowie byli przeciwni każdej formie rządu gospodarczego. Teraz zrozumieli, że to niezbędne, by utrzymać unię walutową _ - powiedział na konferencji prasowej, wskazując na szczyt francusko-niemiecki z połowy sierpnia, podczas którego kanclerz Angela Merkel opowiedziała się wraz z prezydentem Nicolasem Sarkozym za zarządzaniem gospodarczym strefy euro. - _ Więc jestem pewny, że i dla euroobligacji nastąpi ostatecznie zrozumienie. Trzeba tylko trochę czasu _ - dodał.

Kalkulator walutowy

Kwota:
Przelicz z:
Przelicz na:
Data:

Pytany o opieszałość Niemiec w przyjmowaniu środków ratunkowych od początku kryzysu strefy euro, Schroeder zauważył, że _ szczyt Merkel-Sarkozy pokazał, że początkowe podejście rządu niemieckiego zostało zrewidowane _. - _ Mam nadzieję, że teraz socjaldemokraci i Zieloni poprą nowy pakiet (w głosowaniu w Bundestagu dla Grecji) _ - dodał polityk SPD.

Pytany o udział Wielkiej Brytanii, która dotychczas sprzeciwiała się dalszemu zacieśnianiu gospodarczemu strefy euro, Schreoder jednoznacznie stwierdził, że _ kraj, który chce współtworzyć unię gospodarczo-fiskalną, musi należeć do unii monetarnej _, czyli eurolandu.

Członkowie Rady nie przedstawili propozycji instytucjonalnych dla takiej nowej gospodarczo-fiskalnej unii. W przeciwieństwie do Merkel i Sarkozy'ego, którzy zaproponowali, by rząd gospodarczy powstał w ramach odbywających się dwa razy w roku szczytów przywódców państw euro (w ramach Rady Europejskiej, przy której miałby powstać w tym celu specjalny sekretariat), byli premierzy położyli duży nacisk na udział Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego w zarządzaniu gospodarczym. Włączenie PE jest niezbędne, tłumaczył Verhofstadt, by proces dalszej integracji europejskiej był demokratyczny i korzystał z prawdziwej parlamentarnej kontroli.

Matti Vanhanen zdecydowanie sprzeciwił się natomiast wymogowi stawianemu przez obecny rząd fiński, by udział Finlandii w drugim pakiecie pomocy strefy euro dla Grecji uzależnić od zabezpieczenia pożyczki (tzw. collateral) przez Ateny. - _ Jestem przeciw, i to jeden z powodów, dla których tutaj jestem _ - powiedział były premier Finlandii.

Plany członków _ Rady dla przyszłości Europy _ sięgają dalej niż tylko unia gospodarcza strefy euro. W przyjętym oświadczeniu mówią o federacji ze wspólną polityką bezpieczeństwa, energii, imigracji i polityką zagraniczną. _ Te wyzwania dotyczą wszystkich 27 krajów UE _ - zastrzega tekst.

Marek Belka, obecnie prezes Narodowego Banku Polskiego, też osobiście brał udział w Brukseli w posiedzeniu nowej grupy, ale nie uczestniczył w konferencji prasowej. Jak poinformowali organizatorzy - na razie jest on jedynym w _ Radzie dla przyszłości Europy _ przedstawicielem Europy środkowo-wschodniej, a także unijnego kraju spoza strefy euro.

Czytaj więcej o kryzysie w strefie euro
[ ( http://static1.money.pl/i/h/2/t95746.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/niemcy;merkel;przeciwna;wyjsciu;grecji;ze;strefy;euro,150,0,903574.html) Grecja bez euro? Merkel uspokaja kolegów Kanclerz Niemiec podkreśliła, że ważne jest, by Grecja dotrzymała swoich zobowiązań i przeprowadziła niezbędne reformy w zamian za wsparcie finansowe.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/40/t92200.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/premier;obiecuje;wiecej;reform;i;wybory,167,0,902823.html) Premier obiecuje więcej reform i wybory Premier Grecji Jeorjos Papandreu zapewniał, że mimo wielu sprzeciwów w kraju zostaną wdrożone reformy finansów publicznych i w innych dziedzinach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/23/t149015.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/portugalia;sprzedaje;wiecej;niz;jej;kazano,180,0,902324.html) Portugalia sprzedaje więcej niż jej kazano Na powiększonej puli spółek, które zostaną skierowane do sprzedaży, Portugalia ma zainkasować ponad 5 mld euro.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)