Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Belka ostrzega przed podziałem Unii na eurostrefę i resztę

0
Podziel się:

Spójność i realizacja przyjętych celów ekonomicznych wymagają jedności - ostrzega prezes NBP.

Belka ostrzega przed podziałem Unii na eurostrefę i resztę
(Bartosz KRUPA/East News)

Spójność i realizacja przyjętych celów ekonomicznych wymagają jedności - mówi prezes NBP w artykule opublikowanym w dzisiejszym wydaniu dziennika _ Financial Times _.

_ - Strefa euro musiałaby ucierpieć, gdyby dokonała instytucjonalnych zmian oddzielających państwa takie, jak Polska od głównego europejskiego nurtu. W szczególności każdy krok dzielący członków eurostrefy na nowe podgrupy przyniósłby efekt odwrotny od zamierzonego _ - podkreślił Marek Belka.

W osobnym artykule w czwartkowym wydaniu, _ Financial Times _ pisze o pomysłach ściślejszej integracji członków eurostrefy posiadających najwyższy rating AAA. W myśl tych sugestii państwa te byłyby jądrem eurostrefy i miałyby więcej do powiedzenia o jej polityce gospodarczej niż członkowie eurostrefy o niższej wycenie kredytowej.

_ - Eurostrefa pod przewodnictwem Niemiec zmierza w stronę modelu, w którym poszczególne kraje muszą sobie radzić same. Ponieważ europejskie rynki finansowe są wysoce zintegrowane, rosnące oczekiwania niewypłacalności niektórych państw eurostrefy spowodowały ucieczkę kapitału do państw uznanych za bezpieczne _ - zauważył prezes NBP.

_ - Skutkiem jest powstawanie dalszej niestabilności i rozchodzenia się członków eurostrefy, wraz ze szkodliwym rozłamem na szybko rosnącą, wypłacalną Północ i zadłużone Południe _ - stwierdził Belka.

Czytaj w Money.pl:

Zdaniem Belki nadzór nad polityką fiskalną i finansami zadłużonych państw eurostrefy, w takim zakresie jak to jest możliwe, powinien być sprawowany na europejskim szczeblu, a nie pozostawiony w gestii poszczególnych rządów.

Sądzi on też, że państwa poza strefą euro mogłyby odegrać rolę pomostu nad podziałem wyłaniającym się wewnątrz eurostrefy, a polskie doświadczenia mogą przydać się innym. Wynika z nich m. in., jak ważna jest zdyscyplinowana polityka makro a także to, że sztywne prawo pracy, uciążliwy system podatkowy i wysokie koszty produkcji szkodzą konkurencyjności. Polska rozumie też znaczenie samopomocy i polegania na własnych siłach - stwierdził Belka.

_ - Polska jest stosunkowo małą, otwartą gospodarką, lecz wystarczająco dużą, by wchłonąć negatywne szoki z zewnątrz, przynajmniej częściowo _ - wskazał prezes NBP. Przyznał zarazem, że stopa inflacji i deficyt sektora finansów są w Polsce nadal zbyt wysokie, ale saldo bilansu płatniczego jest pod kontrolą, zadłużenie w walutach obcych niższe niż w innych państwach regionu a jednostkowe koszty pracy czynią gospodarkę konkurencyjną.

Odpowiedzią na trudności eurostrefy jest _ większa, a nie mniejsza integracja w handlu i inwestycje dokonywane w ramach wspólnego europejskiego rynku _ - uważa Belka. Dopuszczenie do wyłonienia się podziałów między eurostrefą, a państwami poza nią byłoby - jak to określił - _ niemądre _.

_ - Strategie pobudzenia wzrostu i ustabilizowania eurostrefy są mile widziane, ale rokują większe szanse sukcesu, jeśli dotyczą całej UE _ - podsumował. Polska - jak dodał - nadal chce wejść do strefy euro, ale wówczas, gdy rządy strefy euro wyciągną wnioski ze swoich doświadczeń.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/t101281.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/inflacjabezrobocie/wiadomosci/artykul/belka;wie;kiedy;spadnie;inflacja;zloty;niepewny,158,0,967582.html) Belka wie, kiedy spadnie inflacja. Złoty niepewny W połowie przyszłego roku inflacja zejdzie do 2,5 proc. - oświadczył prezes Narodowego Banku Polskiego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t101282.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/belka;przewodniczacym;komitetu;rozwoju;banku;swiatowego;i;mfw,205,0,957389.html) Ważny stołek dla Polaka w Banku Światowym Obejmie on dział odpowiedzialny za politykę rozwojową, w tym kwestię finansowania państw najbiedniejszych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t101282.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/belka;polska;wejdzie;do;strefy;euro;dopiero;za;kilka;lat,201,0,956617.html) On wie, czy euro przetrwa i kiedy je przyjmiemy W ocenie prezesa Narodowego Banku Polskiego Marka Belki euro jako wspólna europejska waluta przetrwa, a Polska stanie się członkiem strefy euro dopiero za kilka lat.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)