Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bieńkowska: Kraje UE nie poprą zawieszenia funduszy spójności

0
Podziel się:

Minister przewodniczyła posiedzeniu ministrów na temat zaproponowanego przez KE w październiku pakietu rozporządzeń do polityki spójności UE w latach 2014-2020.

Bieńkowska: Kraje UE nie poprą zawieszenia funduszy spójności
(Tomasz Żak/silesia-region.pl/Wikipedia)

Propozycja Komisji Europejskiej, by zawiesić dostęp do funduszy spójności krajom łamiącym dyscyplinę finansów publicznych, jest niezrozumiała i kraje UE raczej jej nie poprą - oceniła w piątek w Brukseli minister do spraw rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska (na zdjęciu).

Szanse, by kraje poparły tę propozycję, są _ niewielkie _ - uznała Bieńkowska. - _ Wszyscy rozumiemy, że pewne instrumenty (nakładające sankcje za nieprzestrzeganie dyscypliny finansów publicznych) powinny być wprowadzone w całej Europie, ale powiązanie tego z polityką spójności jest niezrozumiałe i nie wydaje mi się, żeby była na to zgoda wszystkich krajów _ - dodała.

Bieńkowska przewodniczyła dziś w Brukseli posiedzeniu ministrów na temat zaproponowanego przez Komisję Europejską w październiku pakietu rozporządzeń do polityki spójności UE w latach 2014-2020.

Jedna z propozycji pakietu wprowadza tzw. zasadę warunkowości makroekonomicznej polityki spójności, która przewiduje wstrzymywanie dostępu do funduszy tej polityki, a w ostateczności nawet ich odbieranie krajom, które łamią zasady dyscypliny finansów publicznych zawarte w Pakcie Stabilności i Wzrostu.

Sankcja ma dotyczyć wszystkich funduszy strukturalnych, a więc Funduszu Spójności, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Europejskiego Funduszu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybołówstwa. W zasadzie są one dostępne dla wszystkich 27 państw UE, ale w większym stopniu dla tych biedniejszych, ponieważ poziom zamożności liczony w PKB na mieszkańca jest obecnie i pozostanie w budżecie 2014-2020 głównym kryterium ubiegania się o fundusze.

Podobna reguła istnieje już w obecnie obowiązujących regułach polityki spójności, ale przewiduje, że krajom można odbierać pieniądze za łamanie zasad dyscypliny finansów publicznych tylko z Funduszu Spójności. Ten fundusz przeznaczony jest dla krajów o PKB poniżej 90 proc. średniej unijnej, a więc także dla Grecji i Portugalii.

_ - Ten środek musi być używany w ostateczności, jako "ultima ratio" _ - bronił nowej propozycji KE komisarz do spraw polityki regionalnej Johannes Hahn. Zaznaczył, że np. w objętej kryzysem zadłużenia Grecji _ raczej nie stosowano by tego artykułu, bo rząd tego kraju robi wszystko, żeby opanować sytuację; przynajmniej tak my to rozumiemy _.

Hahn przypomniał, że UE niedawno wprowadziła w tzw. sześciopaku nowe surowe sankcje finansowe tylko dla państw strefy euro łamiących Pakt Stabilności i Wzrostu. KE mogłaby nałożyć karę na poziomie 0,5 proc. PKB w przypadku, gdyby któryś z krajów nie spełniał przyjętych kryteriów.

_ - Nie mamy odpowiedniego instrumentu dla krajów spoza strefy euro i dlatego zaproponowaliśmy, żeby wprowadzić taki instrument dla wszystkich państw członkowskich _ - wyjaśnił Hahn.

Przyznał jednak, że poglądy państw na temat nowego instrumentu są bardzo zróżnicowane. Pomysł krytykują też korzystające z funduszy spójności regiony, argumentując, że to nie one odpowiadają za dług czy nadmierny deficyt krajowy, natomiast to regiony byłyby karane odcięciem od środków unijnych.

Czytaj więcej o dotacjach unijnych
[ ( http://static1.money.pl/i/h/184/t86456.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/musimy;nadac;tempo;negocjacjom;ue,162,0,866210.html) "Musimy nadać tempo negocjacjom UE" Polska powinna wykorzystać swoje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej do nadania tempa negocjacjom wieloletniego budżetu UE - uważa minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/249/t18425.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/kredyt;ktory;otwiera;sejf;z;unijnymi;pieniedzmi,147,0,815763.html) Kredyt, który otwiera sejf z unijnymi pieniędzmi Kredyty pomostowe pod unijne dotacje są często jedynym wyjściem dla przedsiębiorców, którzy nie mają kapitału na rozpoczęcie inwestycji refundowanej przez UE.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/230/t20710.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/unijne;dotacje;pomagaja;prac;brudne;pieniadze,133,0,814725.html) Unijne dotacje pomagają prać brudne pieniądze Przy okazji udzielania unijnych dotacji dochodzi do prania brudnych pieniędzy. Chodzi zwłaszcza o dotacje na produkcję energii ze źródeł odnawialnych - alarmuje Generalny Inspektor Informacji Finansowej.
fundusze
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)