Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Biżuterii nie sprzedawano jeszcze tak drogo

0
Podziel się:

Łącznie we wtorek wieczorem w domu Christie's sprzedano biżuterię za 150,21 mln dolarów. Zobacz, co było najdroższe.

Biżuterii nie sprzedawano jeszcze tak drogo
(Chris Parfitt / Flickr (CC BY 2.0))

Na jesiennej aukcji biżuterii domu Christie's padły dziś wieczorem w Genewie rekordy; m.in. cejloński szafir znany jako Niebieska piękność Azji o wadze 392,52 karata sprzedano za 17,29 mln dolarów - podał dziś dom aukcyjny w komunikacie.

Łącznie we wtorek wieczorem w domu Christie's sprzedano biżuterię za 150,21 mln dolarów, uzyskując _ najwyższą kwotę na świecie z aukcji wyjątkowej biżuterii _ - informuje dom aukcyjny, który szacował przed aukcją, że uzyska na niej 80 mln dolarów.

Aukcje wspaniałej biżuterii i _ ważnych _ zegarków, zorganizowane przez Christie's w Genewie w dniach 9-11 listopada, przyniosły w sumie 185 mln dolarów - co jest najwyższą kwotą w domu Christie's od 1969 roku, kiedy odbyła się pierwsza jego aukcja w Szwajcarii.

Według Rahula Radakii z międzynarodowego działu biżuterii domu Christie's w ostatnich genewskich aukcjach udział wzięło około 600 osób z 30 krajów.

Szafir, stanowiący element diamentowego naszyjnika, nabył prywatny kolekcjoner obecny na sali - dodał Radakia.

Parę diamentowych kolczyków Bulgariego z wiszącymi kolorowymi diamentami (niebieskim i różowym) w kształcie łezki, wycenioną przez słynnego londyńskiego jubilera Laurence'a Graffa na 16 mln dolarów, sprzedano w ramach estymacji.

Należące do księżnej Windsoru dwa tygrysy Cartiera ze ślepiami ze szmaragdów - broszkę i bransoletkę - sprzedano za 3,13 mln dolarów, choć ich szacunkowa cena wynosiła 1,8-2,5 mln. Wykonane w końcu lat 50. na zamówienie księcia Windsoru dla Wallis Simpson, trafiły one później w ręce operowej gwiazdy Sarah Brightman, podarowane jej przez Andrew Lloyda Webbera, który kupił je na aukcji.

W latach 50. i 60. książę Windsoru i jego żona Wallis kursowali między USA a Europą, wiodąc życie celebrytów. Wallis Simpson uwielbiała klejnoty i była nimi obsypywana przez Edwarda, który dla niej zrezygnował z brytyjskiego tronu i abdykował w 1936 roku, by móc ją poślubić. W jej kolekcji były m.in. powstałe na specjalne zamówienia u Cartiera i należące do jego najwspanialszych _ kocich _ kreacji tygrysy i pantery.

Cartierowska kolekcja tygrysia zapoczątkowana została w 1928 roku i uważa się ją za najwspanialsze przykłady jubilerskiego rzemiosła i wzornictwa XX wieku.

Pierwsza pantera Cartiera w kolekcji księżnej Windsoru pochodziła z 1948 roku. Kolekcja, która po 20 latach obejmowała już siedem panter i tygrysów, trafiła na aukcję w domu Sotheby's w 1987 roku wraz z pozostałymi klejnotami księżnej. Była to jedna z największych aukcji cennej biżuterii w historii; uzyskano na niej 50,3 mln dolarów - rekordową kwotę do czasu aukcji biżuterii Elizabeth Taylor w 2011 roku.

Na wtorkowej aukcji sprzedano także część klejnotów koronnych Francji. Wyceniona na 2,33 mln dolarów brylantowa brosza z tzw. garnituru porzeczkowego należała do cesarzowej Eugenii.

W środę wieczorem odbędzie się w Genewie aukcja biżuterii w domu Sotheby's.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)