Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Budżet UE 2014-2020. Jest zgoda europosłów

0
Podziel się:

Jeśli pieniądze nie zostaną wydane w jednym roku, przejdą na kolejny i nie wrócą do budżetów państw płatników netto.

Budżet UE 2014-2020. Jest zgoda europosłów
(Rex Roof/CC/Flickr)

Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której potwierdził porozumienie, jakie unijni liderzy osiągnęli w sprawie wieloletniego budżetu na lata 2014-2020. Jest to polityczna deklaracja, będąca ważnym etapem do ostatecznego zatwierdzenia budżetu, co powinno nastać we wrześniu.

Aktualizacja 14:34

Rezolucja stwierdza, iż dzięki nieustępliwości Parlamentu wprowadzono w wieloletnim budżecie istotne zmiany. Budżet stanie bardziej przejrzysty i lepiej przystosowany do potrzeb. Uelastycznienie wydatków sprawi, że pieniądze na przyszłe siedem lat będą mogły zostać w pełni wykorzystane. Jeśli nie zostaną wydane w jednym roku, przejdą na kolejny i nie będą już musiały wrócić do budżetów państw płatników netto.

Rezolucja zwraca uwagę na umożliwienie dokonywania rewizji wydatków na półmetku, co pozwoli przeznaczać pieniądze na sprawy najbardziej pilne. Parlament przypomniał, że głosowanie nad przyjęciem budżetu nie będzie możliwe, bez absolutnej gwarancji, że zaległe płatności na kwotę ponad 7 miliardów euro za rok 2013 r. zostaną w pełni pokryte, do czego państwa się zobowiązały.

Posłowie z zadowoleniem stwierdzili, że udało się przeznaczyć większe sumy na ważne programy. Wśród nich Erasmus, na badania naukowe oraz dodatkowy miliard euro na pomoc dla osób najuboższych.

Kompromis budżetowy poparło w środę w Strasburgu 474 europosłów, przeciw było 193, a 42 wstrzymało się od głosu. Polscy europosłowie głosowali za przyjęciem rezolucji, bowiem jak mówili, w obecnej sytuacji, więcej nie można było osiągnąć.

Według przewodniczącego PE Martina Schulz taki wynik głosowania świadczy o szerokim poparciu dla kompromisu wśród europosłów oraz jest dowodem na to, że PE udało się wywalczyć znaczne poprawki w porozumieniu. W komunikacie Schulz napisał, że choć polityczny kompromis z rządami jest daleki od ideału, to stanowi on najlepsze możliwe obecnie porozumienie. - _ Lepiej jest mieć połowę niż nic _ - zaznaczył.

Przyjęcie przez PE rezolucji w sprawie budżetu UE na lata 2014-2020 utorowało drogę do jego wdrożenia - ocenił po głosowaniu unijny komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski. - _ To dobry dzień dla Europy _ - napisał w komunikacie. Teraz możemy być pewni, że od 1 stycznia 2014 roku dziesiątki milionów beneficjentów unijnych funduszy będą mogły otrzymywać niezbędne wsparcie finansowe - zaznaczył.

Po kilku miesiącach negocjacji z PE i groźbach opóźnienia głosowania, a nawet odrzucenia budżetu, Schulz oraz premier Enda Kenny (w imieniu irlandzkiej prezydencji) uzgodnili w ubiegłym tygodniu kompromis w sprawie budżetu. Częściowo wychodzi on naprzeciw żądaniom eurodeputowanych, tj. daje możliwość przesuwania niewykorzystanych środków z roku na rok czy przegląd budżetu na półmetku.

Porozumienie w sprawie budżetu zakłada ponadto postulowane przez PE przyspieszenie wydatków na cele związane z poprawą sytuacji młodzieży na rynku pracy, a także z badaniami naukowymi, wsparciem młodzieży (w tym programu Erasmus) oraz wsparciem małych i średnich przedsiębiorstw. PE wynegocjował też możliwość zwiększenia środków na pomoc dla najuboższych w UE (z 2,5 do 3,5 mld euro).

Najpóźniej w 2016 roku ma być też dokonany przegląd wieloletniego budżetu. Ma on umożliwić wprowadzenie zmian do ram finansowych po kilku latach, jeśli unijna gospodarka będzie w lepszej kondycji. Propozycja KE w tej sprawie ma uwzględnić możliwe dostosowanie 7-letnich ram finansowych do 5-letniej kadencji unijnych instytucji. Może to oznaczać, że po 2020 r. UE będzie uchwalać 5-letnie budżety zamiast 7-letnich.

Zadowolenie z przyjęcia rezolucji ws. budżetu wyraziła polska eurodeputowana Sidonia Jędrzejewska (PO). - _ W tej chwili otwarta jest droga do tego, by już we wrześniu przyjąć rozporządzenie dotyczące wieloletniego budżetu _ - powiedziała. - _ Wszystkie dokumenty są już uzgodnione na papierze pomiędzy trzema instytucjami _ - zaznaczyła.

_ To był najważniejszy krok. PE wyraził swoją wolę polityczną przyjęcia porozumienia, które w ubiegły czwartek zostało wynegocjowane na miniszczycie _ między szefem PE a premierem Irlandii Endą Kennym - tłumaczyła.

O przyjęcie rezolucji apelowali podczas wtorkowej debaty w PE premier Kenny oraz szef KE Jose Manuel Barroso.

Wieloletnie ramy finansowe dla UE przewidują wydatki rzędu 960 mld euro w zobowiązaniach oraz ponad 908 mld euro w rzeczywistych płatnościach na siedem lat. Polska ma otrzymać 105,8 mld euro, w tym na politykę spójności 72,9 mld euro, a na politykę rolną 28,5 mld euro.

Czytaj więcej w Money.pl
Jest zgoda w Brukseli. Polska dostanie... Największe ugrupowania polityczne w Parlamencie Europejskim opowiedziały się za przyjęciem unijnego budżetu na lata 2014-2020. Są jednak warunki.
Jest decyzja w sprawie unijnego budżetu. Teraz czas na... Po kilku miesiącach zaciekłych negocjacji rządy wyszły naprzeciw żądaniom europarlamentu.
Lewandowski optymistą, liczy na kompromis _ Jak złą wiadomość byśmy zgotowali regionom europejskim, beneficjentom, gdybyśmy zostali z pustymi obietnicami i bez pieniędzy _.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)