Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Budżet UE. Jest polityczny kompromis

0
Podziel się:

- To dobre porozumienie dla Europy, jej obywateli i europejskiej gospodarki - powiedział Barroso po spotkaniu z Schulzem i Kennym.

Jose Barroso
Jose Barroso (ec.europa.eu)

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz i premier Irlandii Enda Kenny uzgodnili porozumienie polityczne w sprawie nowego siedmioletniego budżetu UE - poinformował szef Komisji Europejskiej Jose Barroso.

Podkreślił, że zarówno szef PE jak i reprezentująca rządy państw UE irlandzka prezydencja zgodzili się uczynić krok w kierunku kompromisu budżetowego. - _ To dobre porozumienie dla Europy, jej obywateli i europejskiej gospodarki _ - powiedział Barroso po spotkaniu z Schulzem i Kennym.

Szef PE zapowiedział, że zwróci się do liderów grup politycznych w europarlamencie, by nad przyjęciem nowego budżetu głosować na sesji plenarnej w przyszłym tygodniu w Strasburgu. _ - Będę walczył o poparcie dla tego porozumienia _ - powiedział Schulz. _ Nie jest to może najlepsze rozwiązanie, ale maksimum tego, co mogliśmy osiągnąć w negocjacjach _ - przyznał.

Z kolei Kenny wyraził przekonanie, że wszystkie kraje UE poprą porozumienie z Parlamentem. - _ Oczekuję od wszystkich członków Rady UE zgody na wieloletnie ramy finansowe _ - powiedział.

Zgoda Parlamentu jest konieczna, by uzgodnione w lutym przez przywódców państw Unii wieloletnie ramy finansowe na okres 2014-2020 weszły w życie. Eurodeputowani postawili jednak kilka warunków, od których spełnienia uzależnili poparcie dla budżetu.

W trakcie prowadzonych od połowy maja negocjacji z PE rządy tylko częściowo wyszły naprzeciw oczekiwaniom europosłów, dlatego większość frakcji w PE odrzuciła uzgodniony w ubiegłym tygodniu pierwszy pakiet kompromisowych propozycji. W tej sytuacji w negocjacje budżetowe włączył się Barroso, zapraszając szefa europarlamentu oraz premiera Irlandii na _ miniszczyt _ budżetowy.

Według Barroso uzgodnione na tym spotkaniu porozumienie przewiduje większą elastyczność wieloletniego budżetu, czyli możliwość przesuwania z roku na rok części niewykorzystanych środków zarówno jeśli chodzi o płatności, jak i zobowiązania budżetu, aby zapewnić możliwie pełne wykorzystanie tych pieniędzy. Zakłada również przyśpieszenie wydatków na cele związane z poprawą sytuacji młodych Europejczyków na rynku pracy, a także z badaniami naukowymi, wsparciem młodzieży (w tym program Erasmus+) oraz wsparciem małych i średnich przedsiębiorstw.

_ - Kompromis przewiduje także możliwość zwiększania przez kraje członkowskie pomocy dla najbardziej potrzebujących _ - powiedział Barroso. Dodał, że potwierdzono również zobowiązanie rządów do nowelizacji rocznego budżetu Unii na 2013 r. o brakujące środki na uregulowanie zaległych płatności; według KE potrzeba na ten cel dodatkowych 11,2 mld euro. Do 9 lipca ministrowie finansów mają formalnie zatwierdzić nowelizację o część tej kwoty, 7,3 mld euro, zaś wczesną jesienią zapaść ma decyzja o następnej nowelizacji na podstawie przedstawionych przez KE szacunków.

Najpóźniej w 2016 r. dokonany zostanie przegląd wieloletniego budżetu, który ma uwzględnić aktualną sytuację gospodarczą. To umożliwi wprowadzenie zmian do ram finansowych po kilku latach, jeśli unijna gospodarka będzie w lepszej kondycji niż obecnie.

Wieloletnia perspektywa finansowa dla UE na okres 2014-2020 zakłada wydatki rzędu 960 mld euro w zobowiązaniach oraz ponad 908 mld euro w rzeczywistych płatnościach na siedem lat. Zgodnie z ustaleniami przywódców państw unijnych Polska na lata 2014-2020 ma otrzymać 105,8 mld euro, w tym na politykę spójności 72,9 mld euro, a na politykę rolną 28,5 mld euro. To dałoby jej pozycję największego beneficjenta unijnych funduszy.

Czytaj więcej w Money.pl
Barroso ostro: czas się skończył. Trzeba... Teraz konieczne są działania na rzecz wzrostu, co można osiągnąć, realizując reformy strukturalne.
Ważą się losy budżetu UE. Chodzi o 7 mld euro Termin rozpoczęcia negocjacji budżetowych uzgodniono 6 maja na spotkaniu szefa KE Jose Manuela Barroso z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem i premierem Irlandii Endą Kennym.
Polska straci miliardy? PE odrzuca budżet UE Prosto z Parlamentu Europejskiego komisarz Janusz Lewandowski. Jego zdaniem to jeszcze nie koniec negocjacji.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)