Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kanada "ostrożnie optymistyczna" ws. porozumienia dotyczącego CETA

18
Podziel się:

- Jeśli to się skonkretyzuje, to jest doskonała wiadomość - powiedział w czwartek szef dyplomacji Kanady Stephane Dion, który przebywa w Paryżu.

Belgijski premier Charles Michel i Didier Reynders, szef belgijskiego MSZ
Belgijski premier Charles Michel i Didier Reynders, szef belgijskiego MSZ (PAP/EPA)

Szef dyplomacji Kanady Stephane Dion z ostrożnym optymizmem odniósł się do wiadomości z Belgii o porozumieniu rządu federalnego i regionów w sprawie spornych punktów, które uniemożliwiały Belgii zgodę na zawarcie umowy o wolnym handlu między UE a Kanadą CETA

- Jeśli to się skonkretyzuje, to jest doskonała wiadomość - powiedział w czwartek Dion, który przebywa w Paryżu. Dodał, że jest "ostrożnie optymistyczny" co do dalszego biegu wydarzeń, a Kanada jest gotowa do podpisania umowy CETA.

Premier Belgii Charles Michel poinformował, że przedstawiciele rządu federalnego i regionów uzgodnili wspólną deklarację, która odnosi się do zastrzeżenia wobec umowy CETA, wyrażanych przez Walonię, region Brukseli i wspólnotę francuskojęzyczną. Została ona przekazana organom UE: Radzie Europejskiej i Komisji Europejskiej, gdyż belgijskie porozumienie musi zostać zaakceptowane przez pozostałych partnerów unijnych.

"Cieszę się z dobrych informacji przekazanych przez premiera Charlesa Michela. Jak tylko wszystkie procedury dotyczące podpisania CETA przez UE zostaną sfinalizowane, skontaktuję się z premierem (Kanady) Justinem Trudeau" - napisał na Twitterze szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Szef kanadyjskiego rządu do ostatniej chwili był gotów przylecieć do Brukseli na zaplanowany na czwartek szczyt UE-Kanada. Porozumienie, które otwiera drogę do podpisania CETA, zostało zawarte jednak zbyt późno.

Jak poinformowały źródła dyplomatyczne w Brukseli, w czwartek po południu odbędzie się spotkanie ambasadorów państw unijnych, którzy zapoznają się z wypracowanym w ramach wewnątrzbelgijskich negocjacji ustaleniami zapisanymi w deklaracji. Jeśli zapisy tego dokumentu będą do przyjęcia dla wszystkich państw unijnych, wówczas będzie mogła ruszyć procedura uzyskiwania zgody na podpisanie przez UE umowy z Kanadą.

Rząd federalny Belgii potrzebuje zgody wszystkich regionów i wspólnot językowych kraju, by podpisać porozumienie. Sprzeciw choćby jednego regionu grozi fiaskiem umowy, bowiem państwa UE muszą jednomyślnie dać zgodę na zawarcie przez Unię porozumienia z Kanadą.

Negocjacje w sprawie CETA zakończyły się we wrześniu 2014 r. Umowa ma znieść niemal wszystkie cła i bariery pozataryfowe oraz zliberalizować handel usługami między UE a Kanadą.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(18)
leszek
7 lat temu
zatruta zywnosc o nazwie CETA chce jedynie makrela i makaron i nikt wiecej w krajach europejskich = ludzie chca zyc a nie umierac na nowego raka czyli nowotwora.
ceta
7 lat temu
Podpisanie tego, nie pytając o to obywateli, odpowiedzialna osoba za podpisanie tego pod sąd.
Igor
7 lat temu
CETA to to samo co NAFTA. Poszukajcie czym to się skończyło dla Kandy i Meksyku. Zyska tylko i wyłącznie USA a my staniemy się dodatkowo tanią siłą roboczą dla Ameryki.
zrozumcie
7 lat temu
kanada to maly kraj, niema sie czego bac jak polska weszla do uni , to wychodzilismy na rynek prawie 400 milionow ludzi i nic sie nie stalo podipsac z kanada to tak jak by ukraina do uni weszla
wera
7 lat temu
żydzi i masoni rządzą światem, to ich interes- poczytajcie sobie