Na skróty
  • Ważne:
Chorwacja wstąpi do UE w lipcu. Już obniżyli VAT
2013-01-02 11:50

Chorwacja wstąpi do UE w lipcu. Już obniżyli VAT

Chorwacja wstąpi do UE w lipcu. Już obniżyli VAT
[fot: Damien Smith/CC/Flickr]

Chorwacja wchodzi do Unii Europejskiej, a turyści wypoczywający nad Adriatykiem będą płacili mniej - dzięki obniżce VAT-u. W te wakacje Zagrzeb powinien stać się pełnoprawnym członkiem Wspólnoty. Będzie to możliwe 1 lipca, jeśli wszystkie kraje członkowskie ratyfikują chorwacki traktat akcesyjny.

Jednak już od początku roku w Chorwacji obowiązuje obniżona, 10-procentowa stawka na usługi. Szef ośrodka chorwackiej informacji turystycznej w Warszawie Bojan Baketa mówi, że jest to szansa na jeszcze większą liczbę gości.

- Według przepisu i regulaminu UE, Chorwacja wprowadzi ulgę VAT na żywność. Do tej pory tego nie było. Cena będzie dzięki temu konkurencyjna i satysfakcjonująca dla klientów. Powinna także w ogóle zwiększyć ruch turystyczny - uważa Baketa.

W ubiegłym roku kraj ten odwiedziło ponad pół miliona Polaków - co oznacza 12 procentowy wzrost w stosunku do roku 2011.

Prezydent Bronisław Komorowski, ratyfikując w grudniu traktat akcesyjny Chorwacji podkreślał, że składając podpis pod dokumentem czyni to nie tylko z sympatii do tego kraju.

- Nie chodzi tylko o to, że my Chorwację lubiliśmy i lubimy i będziemy lubić. Chcemy dziś zamanifestować solidarność z Chorwacją, ale także zamanifestować polską postawę otwartości i zabiegania o otwartość UE w stosunku do innych krajów, które aspirują by znaleźć się w lepszych ramach, lepszego świata - mówił prezydent.

Wiceszef Katedry Europeistyki na Uniwersytecie Warszawskim Piotr Wawrzyk przekonuje w rozmowie, że wejście Chorwacji do Unii będzie ważnym politycznym sygnałem dla innych krajów bałkańskich.

- Dla tych krajów, które jeszcze nie są w Unii Europejskiej jest pokazaniem, że niezależnie od tego, jak rozwija się sytuacja w ramach Unii, to jednak droga do członkostwa jest otwarta. Ponadto, członkostwo w UE pozwala również załagodzić spory. Pamiętajmy, że Chorwacja od dawna ma polityczny spór ze Słowenią o pewne części wysp. W ramach członkostwa w Unii te spory tracą na ważności i to może być impulsem do mobilizacji na rzecz reform w kolejnych krajach bałkańskich - tłumaczy uczony.

Chorwacja wystąpiła do UE z wnioskiem o członkostwo w 2003 roku. Negocjacje akcesyjne rozpoczęły się w dwa lata później., a traktat akcesyjny podpisano 9 grudnia 2011 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
A tam kryzys. Premier nie traci optymizmu
- Kryzys gospodarczy eurostrefy nie jest powodem, by tracić wiarę w UE - uważa premier Donald Tusk.
Chorwaci zdecydowali czy chcą być w Unii
Frekwencja była niska, ale ponad 66 proc. głosujących powiedziało tak.
Chorwacja tuż przed bardzo ważnym wyborem
Chorwaci intensywniej niż dotąd, przekonywali na ulicach Zagrzebia do swoich racji.
(IAR)
Tagi:ue, chorwacja, zagrzeb, vat w chorwacji
Zobacz więcej:Chorwacja w UE
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Chorwacja wstąpi do UE w lipcu. Już obniżyli VAT

sid319 / 88.19.147.* / 2013-01-06 04:49
nowi do pracy w ue,a pracy coraz mniej

Re: Chorwacja wstąpi do UE w lipcu. Już obniżyli VAT

Jerzy678766 / 145.237.76.* / 2013-01-02 12:09
Ciekawe. Może VAT na żywność obniżyli, ale za apartamenty życzą sobie więcej niż rok temu:(
 
Innocenty / 2013-01-02 14:07
W sumie jednym plsuem będzie to że będziemy mogli tam jeździć berz paszportu , a to naprawde wielkie udogodnienie dla mnie przynajmniej!! Ja bardzo zam CHorwację...
 
europejczyk / 87.205.30.* / 2013-01-02 15:09
przeciez tam nie trzeba paszportu juz teraz
 
lolololol / 82.160.51.* / 2013-01-10 06:57
Do 01 lipca 2013 TRZEBA MIEC PASZPORT, jesli wejdą do unii to od 1 lipca juz nie. Mi sprawdzaja paszport, znajomym tez, no zreszta maja ku temu powody, to normalne ze na grnicy sie sprawdza (poza unia europejską)
 
bzik371 / 80.54.228.* / 2013-01-17 11:09
na dowód unijny wjeżdżasz bez problemu, może Ty Romem jesteś to sprawdzali;)