Na skróty
Money.plGospodarkaUnia EuropejskaWiadomościChorwacja wstąpi do UE w lipcu. Już obniżyli VAT
2013-01-02 11:50

Chorwacja wstąpi do UE w lipcu. Już obniżyli VAT

Chorwacja wstąpi do UE w lipcu. Już obniżyli VAT
[fot: Damien Smith/CC/Flickr]

Chorwacja wchodzi do Unii Europejskiej, a turyści wypoczywający nad Adriatykiem będą płacili mniej - dzięki obniżce VAT-u. W te wakacje Zagrzeb powinien stać się pełnoprawnym członkiem Wspólnoty. Będzie to możliwe 1 lipca, jeśli wszystkie kraje członkowskie ratyfikują chorwacki traktat akcesyjny.

Jednak już od początku roku w Chorwacji obowiązuje obniżona, 10-procentowa stawka na usługi. Szef ośrodka chorwackiej informacji turystycznej w Warszawie Bojan Baketa mówi, że jest to szansa na jeszcze większą liczbę gości.

- Według przepisu i regulaminu UE, Chorwacja wprowadzi ulgę VAT na żywność. Do tej pory tego nie było. Cena będzie dzięki temu konkurencyjna i satysfakcjonująca dla klientów. Powinna także w ogóle zwiększyć ruch turystyczny - uważa Baketa.

W ubiegłym roku kraj ten odwiedziło ponad pół miliona Polaków - co oznacza 12 procentowy wzrost w stosunku do roku 2011.

Prezydent Bronisław Komorowski, ratyfikując w grudniu traktat akcesyjny Chorwacji podkreślał, że składając podpis pod dokumentem czyni to nie tylko z sympatii do tego kraju.

Giełda na żywo

DI Investors podwyższa rekomendację dla Orlenu

Zmieniono również wycenę akcji spółki.

Giełda na żywo

Cisza po burzy, czy może przed?

Rozpoczynający się tydzień będzie obfitował w publikację ważnych danych...

- Nie chodzi tylko o to, że my Chorwację lubiliśmy i lubimy i będziemy lubić. Chcemy dziś zamanifestować solidarność z Chorwacją, ale także zamanifestować polską postawę otwartości i zabiegania o otwartość UE w stosunku do innych krajów, które aspirują by znaleźć się w lepszych ramach, lepszego świata - mówił prezydent.

Wiceszef Katedry Europeistyki na Uniwersytecie Warszawskim Piotr Wawrzyk przekonuje w rozmowie, że wejście Chorwacji do Unii będzie ważnym politycznym sygnałem dla innych krajów bałkańskich.

- Dla tych krajów, które jeszcze nie są w Unii Europejskiej jest pokazaniem, że niezależnie od tego, jak rozwija się sytuacja w ramach Unii, to jednak droga do członkostwa jest otwarta. Ponadto, członkostwo w UE pozwala również załagodzić spory. Pamiętajmy, że Chorwacja od dawna ma polityczny spór ze Słowenią o pewne części wysp. W ramach członkostwa w Unii te spory tracą na ważności i to może być impulsem do mobilizacji na rzecz reform w kolejnych krajach bałkańskich - tłumaczy uczony.

Chorwacja wystąpiła do UE z wnioskiem o członkostwo w 2003 roku. Negocjacje akcesyjne rozpoczęły się w dwa lata później., a traktat akcesyjny podpisano 9 grudnia 2011 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
A tam kryzys. Premier nie traci optymizmu
- Kryzys gospodarczy eurostrefy nie jest powodem, by tracić wiarę w UE - uważa premier Donald Tusk.
Chorwaci zdecydowali czy chcą być w Unii
Frekwencja była niska, ale ponad 66 proc. głosujących powiedziało tak.
Chorwacja tuż przed bardzo ważnym wyborem
Chorwaci intensywniej niż dotąd, przekonywali na ulicach Zagrzebia do swoich racji.
(IAR)
Tagi:ue, chorwacja, zagrzeb, vat w chorwacji
Zobacz więcej:Chorwacja w UE
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Chorwacja wstąpi do UE w lipcu. Już obniżyli VAT

sid319 / 88.19.147.* / 2013-01-06 04:49
nowi do pracy w ue,a pracy coraz mniej

Re: Chorwacja wstąpi do UE w lipcu. Już obniżyli VAT

Jerzy678766 / 145.237.76.* / 2013-01-02 12:09
Ciekawe. Może VAT na żywność obniżyli, ale za apartamenty życzą sobie więcej niż rok temu:(
Innocenty / 2013-01-02 14:07
W sumie jednym plsuem będzie to że będziemy mogli tam jeździć berz paszportu , a to naprawde wielkie udogodnienie dla mnie przynajmniej!! Ja bardzo zam CHorwację...
europejczyk / 87.205.30.* / 2013-01-02 15:09
przeciez tam nie trzeba paszportu juz teraz
lolololol / 82.160.51.* / 2013-01-10 06:57
Do 01 lipca 2013 TRZEBA MIEC PASZPORT, jesli wejdą do unii to od 1 lipca juz nie. Mi sprawdzaja paszport, znajomym tez, no zreszta maja ku temu powody, to normalne ze na grnicy sie sprawdza (poza unia europejską)
bzik371 / 80.54.228.* / 2013-01-17 11:09
na dowód unijny wjeżdżasz bez problemu, może Ty Romem jesteś to sprawdzali;)
Najpopularniejsze