Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Cypr nie jest wyjątkiem, grożą klientom banków w całej strefie euro

0
Podziel się:

Bruksela nie wyklucza strat właścicieli nieubezpieczonych depozytów, w razie kłopotów banków w całym eurolandzie.

Cypr nie jest wyjątkiem, grożą klientom banków w całej strefie euro
(Rex Roof/CC/Flickr)

Choć Komisja Europejska zapewniała, że sytuacja Cypru jest wyjątkowa i nie przewiduje się jej powtórki, to dyskutowane obecnie propozycje KE nie wykluczają strat właścicieli nieubezpieczonych depozytów powyżej 100 tys. euro w razie kłopotów banku.

Aktualizacja 21:00

Uzgodniony w weekend program pomocowy dla Cypru przewiduje straty niektórych inwestorów i właścicieli większych depozytów w restrukturyzowanych bankach. W poniedziałek szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem zasygnalizował, że może to być nowe podejście wobec ratowanych banków w strefie euro. Wieczorem Dijsselbloem łagodził swoją wypowiedź ze względu na nerwową reakcję rynków.

Także Komisja Europejska zapewniała, że sytuacja Cypru jest _ wyjątkowa _ i że _ nie jest modelem do stosowania w przyszłości _. Rzeczniczka KE ds. rynku wewnętrznego Chantal Hughes przyznała jednak, że dyskutowane obecnie propozycje KE z czerwca ubiegłego roku nie wykluczają możliwości strat właścicieli nieubezpieczonych depozytów powyżej 100 tys. euro w razie potrzeby rekapitalizacji upadających banków.

_ W propozycji Komisji, która jest teraz dyskutowana, nie wyklucza się, że depozyty powyżej 100 tysięcy euro mogłyby być przedmiotem mechanizmu strat wierzycieli (z ang. bail-in) _ - powiedziała Hughes. Zastrzegła jendocześnie, że w żadnym przypadku takie straty nie mogą dotyczyć depozytów poniżej 100 tys. euro, które są objęte unijną gwarancją. _ Deponenci mogą zawsze odebrać swoje pieniądze poniżej 100 tysięcy euro _ - zapewniła.

Jak wyjaśniła, mechanizm strat wierzycieli i udziałowców pozwala na rekapitalizację banków m.in. dzięki zredukowaniu roszczeń wierzycieli lub ich przekształceniu w akcje banku. Propozycja KE nowych zasad restrukturyzacji i likwidacji banków w UE zakłada też określenie _ kolejności zaspakajania roszczeń _ w razie upadłości banku.

Na marcowym szczycie UE przywódcy uzgodnili, że ministrowie finansów do czerwca porozumieją się w sprawie proponowanych przez KE dyrektyw o restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków oraz o systemach gwarantowania depozytów.

Ponado KE ma do lata przedstawić propozycję utworzenia wspólnego mechanizmu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji zagrożonych banków. Mechanizmem tym, np. wspólnym funduszem, objęte byłyby kraje, które wejdą do wspólnego nadzoru bankowego. Wspólny nadzór Europejskiego Banku Centralnego dla banków eurolandu i banków krajów spoza euro, które do niego przystąpią, ma zacząć w pełni działać od marca 2014 r.

Na Cyprze wciąż niespokojnie

Rada dyrektorów Bank of Cyprus nie przyjęła rezygnacji prezesa tej instytucji Andreasa Artemisa. Postanowił on we wtorek złożyć funkcję, protestując przeciw wyznaczeniu administratora banku, którego zadaniem miałoby być przeprowadzenie jego restrukturyzacji. O rezygnacji Artemisa poinformował wcześniej we wtorek Reuters, powołując się na anonimowe źródło w Bank of Cyprus.

Rada dyrektorów, która zebrała się po południu, nie przyjęła dymisji Artemisa oraz czterech innych administratorów banku. Według wcześniejszych informacji agencji dpa, również powołującej się na informacje z Bank of Cyprus, Artemis jest przeciwny planowanemu obciążeniu posiadaczy kont bankowych kosztami ratowania państwa przed bankructwem. AFP podaje, że szef największego cypryjskiego banku sprzeciwia się jego _ drastycznej restrukturyzacji _, czyli najprawdopodobniej licznym zwolnieniom pracowników oraz mianowaniu nowego administratora banku - Dinosa Christofidesa - bez uprzedniego poinformowania o tym rady dyrektorów.

Po południu przed siedzibą banku centralnego Cypru w Nikozji manifestowało około 200 pracowników Bank of Cyprus, _ niespokojnych o swoją przyszłość _ i pragnących wyrazić wsparcie dla obecnego zarządu banku - podaje AFP.

Dzięki porozumieniu zawartemu w nocy z niedzieli na poniedziałek w Brukseli Cypr otrzyma pomoc finansową od strefy euro i MFW w wysokości 10 mld euro. W zamian rząd w Nikozji ma przeprowadzić restrukturyzację sektora bankowego oraz konsolidację finansów, reformy strukturalne i prywatyzację. Plan przewiduje likwidację jednego z największych banków, Laiki, ze stratami udziałowców i właścicieli depozytów powyżej 100 tys. euro.

Bank of Cyprus ma przejść restrukturyzację i wchłonąć dobre aktywa banku Laiki, w tym depozyty poniżej 100 tys. euro, gwarantowane przez prawo UE. Udziałowcy i właściciele nieubezpieczonych depozytów powyżej 100 tys. euro w Bank of Cyprus muszą liczyć się ze stratami.

Czytaj więcej w Money.pl
Scenariusz cypryjski w Polsce. To możliwe? Jednorazowe opodatkowanie złożonych w bankach depozytów, co mam mieć miejsce na Cyprze, nie byłoby w Polsce możliwe - ocenili eksperci. Ich zdaniem sytuacja Polski jest inna niż Cypru, poza tym nie pozwoliłaby na to konstytucja.
Opodatkowanie depozytów na Cyprze sięgnie aż... Cypryjczycy zebrali się przed centralą Bank of Cyprus, głośno domagając się ratowania tej instytucji i żądając dymisji szefa banku centralnego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)