Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

David Cameron chce renegocjować umowę z UE

0
Podziel się:

Premier Wielkiej Brytanii zapowiedział też, że jego kraj może wypowiedzieć Europejską Konwencję Praw Człowieka.

David Cameron chce renegocjować umowę z UE
(Polaris/East News)

_ Z traktatów UE należy usunąć zapis zobowiązujący jej członków do coraz ściślejszej unii, ponieważ się przeżył _ - powiedział w wywiadzie dla BBC premier Wielkiej Brytanii David Cameron. Ponadto poinformował, że Wielka Brytania może wypowiedzieć Europejską Konwencję Praw Człowieka.

Szef brytyjskiego rządu podkreślił, że UE musi się zmienić, jeśli ma się stać bardziej konkurencyjna i sprzyjać przedsiębiorczości. Potwierdził też, że celem jego gabinetu jest zmiana charakteru stosunków Wielkiej Brytanii z UE.

Współrządzący w Wielkiej Brytanii konserwatyści chcą wynegocjowania nowego statusu swego kraju w UE i rozpisania referendum na temat członkostwa w 2017 roku, przy założeniu, że wygrają wybory, które muszą zostać przeprowadzone najpóźniej w maju 2015 roku.

Zapis o coraz ściślejszym związku (ang. ever closer union) zawarty jest w traktatach rzymskich podpisanych przez Francję, Republikę Federalną Niemiec, Włochy i trzy kraje Beneluksu w 1957 roku.

Dyrektor ośrodka badawczego Open Europe Mats Persson w komentarzu do wypowiedzi Camerona zauważył, że zapis o coraz ściślejszej unii od dawna budził kontrowersje. W oryginale odnosił się do coraz ściślejszych związków międzyludzkich w Europie, a nie do kontaktów międzyrządowych.

-_ Jednak w praktyce Komisji Europejskiej _ - wskazuje Persson - _ uznawano zapis za podstawę do centralizacji decyzji. Według niego usunięcie zapisu umożliwi odebranie Brukseli decyzji w sprawach, które nie powinny być rozstrzygane na unijnym szczeblu. Będzie to miało dla UE skutki polityczne i prawne _ - uważa Persson.

Prawa człowieka? Nie dla terrorystów

Cameron zapowiedział także, że Wielka Brytania może wypowiedzieć Europejską Konwencję Praw Człowieka. Chodzi o bulwersujące Brytyjczyków sprawy zagranicznych przestępców i terrorystów, których niemal nie sposób usunąć z kraju.

Dopiero w tym roku zakończyły się sukcesem 10-letnie wysiłki, aby wydać Jordanii oskarżonego o terroryzm tak zwanego kaznodzieję nienawiści, Abu Qatadę.

W zeszłym roku, po 8 latach odwołań, udało się w końcu wydać Amerykanom Egipcjanina Abu Hamzę, oskarżonego o terroryzm i o wspomaganie Al-Kaidy. Koszty sądowe, więzienia i zasiłków dla rodzin szły już w miliony funtów. Ale na przeszkodzie deportacji stawały obiekcje wynikające z ustawy o prawach człowieka: zerwanie związków rodzinnych, zagrożenie represjami, torturami lub niesprawiedliwym procesem.

Takich mniej głośnych spraw jest więcej i premier David Cameron zapowiedział w wywiadzie dla BBC: Możemy odwołać ustawę o prawach człowieka nie wypowiadając Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

- Ale musimy się zastanowić, czego chcemy. Czy jesteśmy w stanie wyrzucić z kraju ludzi, którzy nie mają prawa tu przebywać i zagrażają naszemu bezpieczeństwu? Uważam, że powinniśmy mieć taką możliwość i musimy to osiągnąć wszelkimi sposobami - powiedział brytyjski premier David Cameron.

Czytaj więcej w Money.pl
Brytyjczycy skorzystali na członkostwu w UE Niektóre informacje zawarte w raporcie dowodzą korzyści, jakie Wielka Brytania wynosi z członkostwa w Unii, jak np. obniżenie cen transportu lotniczego albo zwiększenie liczby połączeń lotniczych w UE.
Ułatwią branie kredytu hipotecznego Początkowo program rządowych gwarancji dla biorących kredyt hipoteczny miał być wprowadzony dopiero w styczniu.
Specjalna ulga podatkowa dla małżeństw Ulga byłaby wprowadzona na miesiąc przed najbliższymi wyborami spodziewanymi w maju 2015 r. Media szacują, że ulga przekłada się na 200 funtów rocznie dla czterech milionów par małżeńskich.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)