Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dymisje w partii Zieloni po porażce w wyborach do Bundestagu

0
Podziel się:

Były przywódca partii Joschka Fischer krytycznie ocenił kampanię wyborczą partii.

Dymisje w partii Zieloni po porażce w wyborach do Bundestagu
(AP/Fotolink/East News)

Przewodnicząca partii Claudia Roth i szef klubu parlamentarnego Juergen Trittin zapowiedzieli rezygnację ze stanowisk. Były przywódca partii Joschka Fischer krytycznie ocenił kampanię wyborczą partii.

_ Nie będę ubiegać się ponownie o stanowisko szefa klubu parlamentarnego _ - powiedział Trittin w Berlinie. 59-letni polityk, należący do pokolenia założycieli Zielonych, kierował wraz ze swoją partyjną koleżanką Katrin Goering-Eckardt kampanią przed wyborami do Bundestagu.

Jego prawdopodobnym następcą będzie Anton Hofreiter, specjalizujący się w problematyce transportu - podała agencja dpa. Rezygnację zapowiedziała też druga przewodnicząca klubu parlamentarnego, Renate Kuenast. Wybory nowych szefów frakcji parlamentarnej odbędą się 8 października. W partii Zieloni wszystkie kierownicze stanowiska obsadzane są podwójnie.

Wcześniej rezygnację ze stanowiska szefowej partii zapowiedziała Claudia Roth. Po wyborach nadszedł czas na zmiany w partii - powiedziała. Drugi przewodniczący Cem Oezdemir zamierza natomiast pozostać na stanowisku.

W wyborach w minioną niedzielę Zieloni zdobyli 8,4 proc. głosów, przegrywając nie tylko z CDU i SPD, ale także z Lewicą (8,6 proc.) Wynik został uznany przez partię za porażkę. Dwa lata temu, po katastrofie w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima, poparcie dla ugrupowania wzrosło do 24 proc. Po raz pierwszy w historii RFN Zieloni wygrali wtedy wybory w kraju związkowym, w tym przypadku w Badenii-Wirtembergii, i objęli tam stanowisko premiera landu.

Celem Zielonych było odsunięcie wspólnie z SPD kanclerz Angeli Merkel od władzy i utworzenie _ zielono-czerwonego _ rządu koalicyjnego. Ich hasła wyborcze - podniesienie podatków dla najbogatszych i wprowadzenie raz w tygodniu dnia bezmięsnego - okazały się jednak niewypałem. Zieloni i socjaldemokraci rządzili w Niemczech w latach 1998-2005. Joschka Fischer kierował w rządzie kanclerza Gerharda Schroedera (SPD) resortem spraw zagranicznych.

Fischer powiedział tygodnikowi _ Der Spiegel _, że Zieloni _ postarzeli się, ale nie wydorośleli _. Ich wyborcza strategia nie zapewniła im nowych wyborców, natomiast odstraszyła dawnych zwolenników. _ Zamiast o ekologii i Europie, oświacie i rodzinach mówiliśmy o podatkach i innych opłatach _ - powiedział Fischer. Za _ fatalny błąd _ uznał zejście partii na _ lewicowy kurs _.

Partia Zieloni powstała na przełomie lat 70. i 80. na bazie społecznych ruchów antyatomowych i ekologicznych. W 1983 roku Zieloni po raz pierwszy weszli do Bundestagu, wzbudzając początkowo sensację swoim wyglądem i niekonwencjonalnym zachowaniem.

Czytaj więcej w Money.pl
Telefon z Białego Domu. Obama gratuluje Merkel Prezydent podkreślił, jak bardzo ceni sobie przyjaźń z Merkel, jej siłę przewodzenia i niezłomne wspieranie relacji transatlantyckiej.
Hiszpańska giełda przestraszyła się Merkel Giełda w Madrycie zamknęła dzisiejszą sesję największymi spadkami w całej Europie. Spadły notowania wszystkich banków.
Merkel może krótko cieszyć się z wygranej Kilka brakujących mandatów do absolutnej większości to najlepszy możliwy wynik dla Angeli Merkel. Nie tyle zwyciężyła w wyborach do Bundestagu, co umocniła się u władzy.
"Romb Merkel" kontra środkowy palec. Kandydaci na kanclerza walczą na gesty W centrum Berlina wisi gigantyczny plakat z charakterystycznym dla Angeli Merkel ułożeniem dłoni. _ Zachowaj spokój i głosuj na kanclerz _- to hasło kampanii CDU.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)