Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Elżbieta Bieńkowska w Komisji Europejskiej? Dzisiaj poznamy decyzję Junckera

0
Podziel się:

Polska wicepremier była typowana na drugie istotne stanowisko, jednak jej szanse maleją.

Elżbieta Bieńkowska
Elżbieta Bieńkowska (PAP/Wojciech Pacewicz)

Dziś w samo południe poznamy skład nowej Komisji Europejskiej. Nazwiska i teki komisarzy ogłosi w Brukseli szef Komisji Jean-Claude Juncker.

Kandydatką Polski jest Elżbieta Bieńkowska, która - jak wynika z nieoficjalnych informacji - ma zajmować się sprawami rynku wewnętrznego, przemysłu i przedsiębiorstw. To jedna z tych tek, o którą zabiegała Polska. Elżbieta Bieńkowska zajmie się prawem, bezpośrednio wpływającym na życie obywateli i przedsiębiorstw. I do niej będzie należało załatanie dziur na jednolitym rynku, na które skarżą się chociażby polskie firmy, które mają gorsze warunki konkurowania niż firmy ze starej Unii.

Nie potwierdzają się na razie informacje o tym, że Elżbieta Bieńkowska zostanie wiceprzewodniczącą Komisji. Z informacji Polskiego Radia wynika, że Jean-Claude Juncker postanowił przyznać te stanowiska byłym premierom z Finlandii, Łotwy, Słowenii oraz Estonii. Będą oni tym samym odpowiedzialni za koordynację pracy komisarzy.

Wiceprzewodniczącą Komisji jest też Federica Mogherini, szefowa unijnej dyplomacji. Jeśli chodzi o inne stanowiska, to z nieoficjalnych informacji Polskiego Radia wynika, że teka komisarza do spraw energii i klimatu ma przypaść Wielkiej Brytanii, która podobnie jak Polska jest przeciwna radykalnej walce ze zmianami klimatycznymi i stawia na poszukiwania gazu łupkowego.

Niemcy, którym wcześniej przydzielano handel, teraz mają dostać tekę komisarza do spraw agendy cyfrowej i własności intelektualnej, a handel przypadnie Szwecji. Irlandia ma zajmować się rolnictwem, a Austria polityką sąsiedztwa. Nie będzie już komisarza do spraw rozszerzenia, co pokazuje priorytety nowej Komisji. Konkurencja, uważana za najmocniejszą tekę w Komisji, ma przypaść Belgii.

Po ogłoszeniu składu Komisji do publicznej wiadomości kolejnym etapem będą przesłuchania komisarzy w Parlamencie Europejskim. Mają się one rozpocząć pod koniec miesiąca. Natomiast w październiku, na sesji plenarnej, europosłowie w głosowaniu zdecydują, czy akceptują nowy skład Komisji. Powinna ona rozpocząć prace 1 listopada.

To najlepsza teczka dla Polski

Zdaniem Starczewskiej-Krzysztoszek, ekonomistki z Konferderacji Lewiatan, teraz ta teka jest najlepsza między innymi dlatego, że fundusze unijne zostały już podzielone i nie trzeba tego pilnować. _ Pewnie gdybyśmy byli jeszcze przed dzieleniem budżetu (UE), pewnie inna (teka) byłaby lepsza _ - powiedziała w piątek. _ W tej chwili ważne jest, jak będziemy funkcjonować, jak będą wyglądać regulacje dotyczące przedsiębiorczości, przemysłu: czy nie będą obciążeniem, czy będą wspierać gospodarkę unijną _ - uzasadniła ekspertka.

Podkreśliła, że rynek wewnętrzny UE, zwłaszcza rynek usług, jest ważny dla polskiej gospodarki i polskich firm. Zauważyła, że o ile swobodny przepływ towarów, kapitału i ludzi _ nieźle _ funkcjonuje w Unii Europejskiej, to w kwestii usług jest wiele niedoskonałości, a zakres wspólnych usług jest niewielki. - _ Widać, że polskie firmy budowlane, polskie firmy transportowe dobrze sobie radzą na rynku europejskim, ale to nie znaczy, że wszystko działa dobrze i warto by było, żeby przez tę najbliższą kadencję bardzo silnie skoncentrować się na rynku wewnętrznym, na poprawie jego funkcjonowania, zwłaszcza na rynku usług _ - powiedziała.

Odnosząc się do przedsiębiorczości zauważyła, że już w poprzedniej kadencji zrobiono wiele dla zniesienia barier administracyjnych dla firm w regulacjach unijnych. _ Ale myślę, że jeszcze jest sporo do zrobienia _ - zauważyła. Jej zdaniem, warto by było zastanowić się w nowej kadencji, jak _ zupełnie inaczej podejść do sytuacji prawnej mikrusów _, czyli bardzo małych przedsiębiorstw np. na prowincji.

Jej zdaniem połączenie teki przemysłu i rynku wewnętrznego byłoby dobrym pomysłem. Teraz dzierży je dwóch komisarzy. Ekspertka podkreśliła, że polityka przemysłowa _ ma silną styczność _ z polityką energetyczną i klimatyczną. Jej zdaniem w unijnej polityce jest zła kolejność, która prowadzi do obciążania europejskiego biznesu kosztami polityki klimatycznej i tym samym do zmniejszania jego konkurencyjności. _ Najpierw powinny pójść środki na badania, na szukanie rozwiązań technologicznych, które pozwolą zmniejszyć emisje, zmniejszyć zużycie (energii) i dopiero wtedy (powinno się) nakładać ograniczenia _ - powiedziała. Dodała, że komisarz odpowiedzialny za przemysł powinien w tej kwestii współpracować z komisarzami zajmującymi się badaniami oraz energią.

Starczewska-Krzysztoszek proszona o propozycje trzech zadań dla przyszłej polskiej komisarz na tym stanowisku wymieniła taką zmianę regulacji, aby coraz więcej usług funkcjonowało w ramach wspólnego rynku; zmianę przepisów w celu obniżenia kosztów administracyjnych oraz zastanowienie się nad odrębnymi przepisami dla najmniejszych lokalnych przedsiębiorstw. Jako trzecie zadanie wymieniła współpracę z komisarzami ds. energii i badań, aby stworzyć warunki do opracowania nowych technologii pozwalających przemysłowi spełniać kryteria klimatyczne bez uszczerbku dla jego konkurencyjności. _ Znając skuteczność (przyszłej) pani komisarz i jej pragmatyzm, wydaje mi się, że będzie w stanie te cele osiągnąć, a przynajmniej za to mocno trzymam kciuki _ - podsumowała.

Juncker już przesłuchał Bieńkowską

Przyszły przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker przeprowadził w środę w Brukseli przesłuchanie minister Elżbiety Bieńkowskiej jako polskiej kandydatki na komisarza ds. rynku wewnętrznego. O przesłuchaniu poinformowała na Twitterze rzeczniczka Junckera Natasha Bertaud. Zamieściła też zdjęcie z prowadzonej rozmowy.

prntscr Twitter.com

W obecnej Komisji rynek wewnętrzny i usługi to jeden z najważniejszych resortów. Zajmował się nim Francuz Michel Barnier. Rolą komisarza odpowiedzialnego za tę tekę jest usuwanie barier we wspólnym unijnym rynku, szczególnie w sektorach usług i finansów. W czasie kryzysu finansowego w strefie euro rola tego komisarza zyskała na znaczeniu, bo odpowiadał on za reformę regulacji dotyczących banków.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)