Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Euroobligacje tematem nr 1 w niemieckiej prasie

0
Podziel się:

Komentator Sueddeutsche Zeitung pisze, że zamiast ignorować dyskusję, Niemcy powinny podjąć z Francją i Włochami dialog w tej sprawie.

Euroobligacje tematem nr 1 w niemieckiej prasie
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Euroobligacje powinny być ukoronowaniem dalszego procesu europejskiej integracji - napisał niemiecki dziennik _ Sueddeutsche Zeitung _. Zamiast ignorować dyskusję, Niemcy powinny podjąć z Francją i Włochami dialog w tej sprawie.

Komentator wydawanej w Monachium opiniotwórczej gazety podkreśla na wstępie, że przeciwko wprowadzeniu euroobligacji istnieje wiele poważnych argumentów. Posługiwać się nimi w debacie może jednak tylko ten, kto w niej uczestniczy, a nie ten, kto usiłuje ten temat po prostu przemilczeć. Jeżeli coraz więcej krajów sąsiadujących z Niemcami domaga się euroobligacji, to polityczny rozsądek podpowiada, by rozmawiać o tym z Francją i Włochami, zamiast dyskusję na ten temat ignorować - czytamy w komentarzu.

_ SZ _ przypomina w tym kontekście niedawną wypowiedź polityka FDP, byłego ministra gospodarki Rainera Bruederle, że euroobligacje obecnie to _ bzdura _, _ odsetkowy socjalizm _. Lepiej już od razu _ podarować alkoholikowi skrzynkę whisky _ - czytuje gazeta Bruederle.

Zdaniem _ SZ _ wymagać od Niemiec zgody na _ wspólnotę odpowiedzialności _ (za długi), co oznaczałoby dla Berlina wyższy koszt obsługi długów, można tylko wtedy, gdy inne kraje zobowiążą się do dyscypliny budżetowej. _ Zwalczanie paktu fiskalnego UE, jak czyni to (prezydent Francji) Hollande, i równoczesne domaganie się euroobligacji, nie jest spójnym postępowaniem _ - ocenia _ SZ _, i dodaje: _ Kto chce euroobligacji, ten musi być gotowy do stopniowego przekazywania suwerenności w sprawie wydatków i wpływów swego państwa strukturom unijnym _. To oznacza, że francuscy podatnicy mogą któregoś dnia dostać rachunek za finansowane z kredytów obniżki podatków w Grecji - ostrzega gazeta. Chyba nawet Hollande nie chciałby tego - czytamy.

_ SZ _ zauważa, że euroobligacje uwolniłyby kraje trapione kryzysem od presji przeprowadzenia bolesnych lecz koniecznych reform strukturalnych. _ Inaczej mówiąc: euroobligacje nie zlikwidują zawirowań, lecz - wręcz przeciwnie - przedłużą je _

Zdaniem komentatora euroobligacje powinny pojawić się _ na zakończenie dalszego procesu integracji europejskiej _. Ich wprowadzenie byłoby wtedy jak najbardziej słuszne.

_ Sueddeutsche Zeitung postuluje, _ by kanclerz Angela Merkel wysłała sygnał do innych stolic europejskich,_ że _Niemcy są gotowe do rozmów, jeżeli kolejność kroków będzie prawidłowa. _ Pojawiający się coraz częściej zarzut, że Merkel blokuje (rozmowy o euroobligacjach), stałby się wtedy bezprzedmiotowy _ - czytamy w konkluzji komentarza.

Czytaj więcej w Money.pl
Mnożą się pogłoski, choć Berlin dementuje Niemiecki rząd rozważa pomysł wprowadzenia wspólnych obligacji państw euro o najwyższym ratingu AAA - podał dziennik _ Die Welt _ powołując się na dyplomatów.
Tusk nie ma złudzeń, porozumienia nie będzie _ - Nie należy spodziewać się porozumienia w sprawie euroobligacji ani dziś ani w najbliższej przyszłości - _ powiedział premier dziennikarzom.
Tą decyzją Niemcy mogą pogrążyć Polskę Euroobligacje mogą pogorszyć stan naszej gospodarki - pisze Arkadiusz Droździel.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)