Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Europa w płomieniach, a Merkel gasi pożar naftą"

0
Podziel się:

- Europa stoi nad przepaścią i w nadchodzących miesiącach może w nią spaść - ostrzega Joschka Fischer.

"Europa w płomieniach, a Merkel gasi pożar naftą"
(AP/Fotolink/East News)

Forsowanie przez kanclerz Angelę Merkel polityki oszczędności w czasie kryzysu w strefie euro, to jak gaszenie pożaru naftą - pisze były szef niemieckiej dyplomacji Joschka Fischer na łamach dzisiejszego wydania dziennika _ Sueddeutsche Zeitung _.

Fischer ostro krytykuje politykę chadecko-liberalnego rządu Merkel w czasie kryzysu zadłużenia w eurolandzie. _ Europejski dom stoi w płomieniach - ostrzega. Europa, dowodzona przez Niemcy, dalej próbuje gasić (pożar) za pomocą nafty zamiast wodą i podsyca ogień wymuszoną przez Merkel polityką oszczędności. Właśnie dlatego kryzys finansowy w strefie euro w ciągu trzech lat przekształcił się w prawdziwy kryzys egzystencjalny _.

Zdaniem byłego polityka niemieckich Zielonych _ Europa stoi nad przepaścią i w nadchodzących miesiącach może w nią spaść, jeśli Niemcy i Francja nie chwycą wspólnie za ster i nie przekonają eurogrupy, by odważyła się na zbudowanie unii fiskalnej i unii politycznej _.

_ - Decyzja o przyszłości naszego kontynentu leży w rękach Niemiec i Francji. Aby uratować Europę Niemcy muszą zdobyć się na wysiłek finansowy i gospodarczy, a Francja przełamać swój polityczny opór _ - dodaje Fischer. Jego zdaniem Francuzi powinni zgodzić się na stworzenie europejskiej unii politycznej ze wspólnym zarządzaniem i wspólną kontrolą parlamentarną w strefie euro. Z kolei Niemcy muszą opowiedzieć się za unią fiskalną, co oznacza _ że Niemcy ostatecznie muszą zagwarantować przetrwanie strefy euro swą siłą gospodarczą i swym majątkiem _.

Według Fischera konieczne jest porozumienie w sprawie nieograniczonego skupowania przez Europejski Bank Centralny obligacji państw w kryzysie, _ europeizacja narodowych długów poprzez euroobligacje _ oraz programy wspierania wzrostu gospodarczego.

_ - Czy my, Niemcy rozumiemy naszą europejską odpowiedzialność? W tej chwili na to nie wygląda. Niemcy rzadko były tak samotne i izolowane, jak obecnie _ - dodaje były szef niemieckiej dyplomacji, wskazując, że niewielu w UE rozumie _ dogmatyczną politykę oszczędnościową _, forsowaną przez Berlin.

_ - W XX wieku Niemcy dwukrotnie, wywołując wojny i popełniając zbrodnie i ludobójstwo, zniszczyły europejski porządek, aby ujarzmić kontynent. Niemcy wyciągnęły z tego właściwe wnioski i tylko dlatego - dzięki wiarygodnemu nawróceniu i integracji wielkiego kraju w centrum kontynentu z Zachodem i UE - zgodzono się na niemiecką jedność. Byłoby tragedią, a jednocześnie ironią losu, gdyby teraz, na początku XXI stulecia ponownie zjednoczone Niemcy tym razem w sposób pokojowy i z najlepszymi zamiarami zniszczyły europejski porządek po raz trzeci _ - ostrzega Joschka Fischer.

Czytaj więcej w Money.pl
Szczyt G8. Poradzimy sobie bez ropy z Iranu Całkowite embargo na import irańskiej ropy jest bardzo możliwe.
Wideokonferencja głów UE. Co postanowili? To spotkanie zostało zwołane nagle, w związku z nadchodzącym szczytem G8.
Grecja radzi sobie lepiej. Co z Niemcami? - _ Władze w Atenach dokonały wiele aby przezwyciężyć kryzys zadłużeniowy, ale to jeszcze za mało _ - uważa szef Rady Europejskiej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)