Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Firmy jak Amber Gold na celowniku Brukseli. Znikną z rynku?

0
Podziel się:

Komisja Europejska chce uregulować działalność firm, takich jak Amber Gold. Na razie trwają narady, ale zmiany mogą być drastyczne.

Firmy jak Amber Gold na celowniku Brukseli. Znikną z rynku?
(Adam Guz/Reporter)

Komisja Europejska chce uregulować działalność parabanków, takich jak Amber Gold. Na razie prowadzi konsultacje z krajami członkowskimi, a projekt przepisów w tej sprawie ma zaproponować jesienią. Warszawa opowiada się za nadzorem nad parabankami, przede wszystkim chce obowiązkowego informowania o działalności.

Bruksela chce uregulować działalność parabanków, bo uważa, że ich upadki mogą zachwiać europejskim systemem finansowym. Dlatego, by uniknąć zagrożeń, chce uzupełnić luki w przepisach.

Urzędnicy w Komisji przyznają, że jedną z rozważanych możliwości jest wymóg, by parabanki działały według tych samych regulacji co sektor bankowy, ale wszystko zależy od stanowiska unijnych krajów. A na przykład Polska, jak informują, na razie o to nie wnioskowała. Warszawa opowiada się za nadzorem nad parabankami, przede wszystkim chce obowiązkowego informowania o działalności, ale przestrzega przed mnożeniem biurokracji i mówi o swobodzie w regulowaniu, by parabanki były uzupełnieniem dla tradycyjnego systemu bankowego.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/254/m242686.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/wywiady/artykul/prezes;nordea;pte;prawie;umarl;ze;smiechu;slyszac;o;amber;gold,60,0,1141564.html) *Amber Gold sprawił, że prawie umarł ze śmiechu * Klienci gdańskiej spółki są sami sobie winni? W ramach wyciągania wniosków z kryzysu finansowego, co polega na przyjmowaniu kolejnych reform ws. regulacji sektora finansowego, a w szczególności bankowego, Komisja Europejska rozpoczęła w marcu br. konsultacje publiczne w sprawie sektora niebankowej działalności pożyczkowej, tzw. równoległego systemu bankowego (ang. shadow banking). Do tej pory shadow banking znajdował się na marginesie regulacji i nadzoru, co zdaniem KE zagraża stabilności finansowej całego systemu finansowego.

KE chce przygotować kilka opcji działania. Jedną z nich i najprostszą będzie po prostu wymóg, by sektor shadow banking automatycznie stosował regulacje bankowe. Komisja chce jednak postępować ostrożnie, by nie pozbawić sektora finansowego pozytywnych elementów, jakie przynosi shadow banking.

Komisja przyznaje, że ten równoległy system bankowy pełni w pewnym stopniu ważne funkcje w systemie finansowym. Tworzy na przykład dodatkowe źródła finansowania i oferuje inwestorom alternatywę w stosunku do depozytów bankowych. Ale stanowi również potencjalne zagrożenie dla długoterminowej stabilności finansowej, ze względu na nagromadzanie się nieznanych źródeł ryzyka w sektorze finansowym.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/236/m242668.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/amber;gold;sie;zamyka;co;z;pieniedzmi;ludzi,156,0,1141660.html) *Amber Gold się zamyka. Ten biznes nie mógł się udać * Czy instytucje państwowe zawiodły? Dlaczego biznes upadł? Czy ludzie odzyskają pieniądze? Konsultacje publiczne na temat ewentualnych regulacji shadow banking w UE to także odpowiedź KE na działania globalne w ramach G20 na szczytach w Seulu w 2010 i w Cannes w 2011 roku. Rada Stabilności Finansowej (FSB)
opracowuje zalecenia dotyczące dozoru nad tymi podmiotami i działaniami oraz ich regulacji.

Według FSB równoległy system bankowy to system pośrednictwa kredytowego, który obejmuje podmioty i działania poza normalnym systemem bankowym. Równoległy system bankowy może potencjalnie obejmować fundusze rynku pieniężnego (MMF) oraz inne rodzaje funduszy inwestycyjnych lub produktów wykazujących cechy depozytowe; fundusze inwestycyjne, które udzielają kredytów lub stosują dźwignię finansową, w tym fundusze inwestycyjne typu ETF i fundusze hedgingowe; przedsiębiorstwa finansowe i podmioty obracające papierami wartościowymi, udzielające kredytów lub gwarancji kredytowych lub dokonujące transformacji terminów zapadalności lub transformacji płynności, które nie są regulowane przepisami dotyczącymi banków; zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji, które emitują lub gwarantują produkty kredytowe; oraz transakcje sekurytyzacyjne, pożyczki papierów wartościowych i umowy odkupu (repo).

Jeśli Komisja Europejska w listopadzie przedstawi projekt przepisów, to najwcześniej wejdą one w życiu za półtora roku.

Skandale finansowe nad TamiząPiramidy finansowe i działające na granicy prawa parabanki nie są tylko polską domeną. Tej wiosny brytyjski sąd skazał na 14 lat więzienia niejakiego Kautilyę Pruthiego, który pozbawił oszczędności ponad 800 osób. Pruthi obiecywał szybki i duży zysk. Mówił, że pieniądze pożycza firmom spedycyjnym na bardzo krótki termin i wysoki procent. Ale zamiast tego zbierał fundusze od coraz to nowych klientów i używał ich by spłacać poprzednich. Za resztę kupował drogie samochody, posiadłości oraz towary luksusowe. W pewnym momencie strumyczek pieniędzy wysechł. Efekt? Piramida upadła, grzebiąc na zawsze oszczędności setek ludzi.

Ich zycie zostalo zrujnowane. Stracili domy i pieniądze odłożone na emerytury. Starsi ludzie musieli zaczynać od poczatku i podejmować decyzje, które w normalnych warunkach nie byłyby konieczne - mówił wówczas w rozmowie z BBC prowadzący sprawę sierżant Ben Flanaghan.

Przez londyńśkie City przechodzą codziennie grube miliardy. Trudno się więc dziwić, że tutejsza policja ma specjalny wydział do walki z podobnymi przypadkami. Osobną agencję - National Fraud Authority - utworzył również rząd.

Hiszpańscy klienci też zostali oszukani przez parabanki

Największy z nich, tzw. Forum Filatelistyczne, oferował 10-procentowe zyski w ciągu roku. Co najmniej 190 tysięcy osób straciło powierzone parabankowi pieniądze - ponad 2 i pół miliarda euro.
Parabank Forum Filatelistyczne istniał przez 25 lat. W ciągu tego czasu zdobył nie tylko zaufanie tysięcy osób, ale też dziesiątki nagród i wyróżnień, m.in. złoty medal Minsterstwa Sprawiedliwości za najlepiej zarządzaną firmę.

Sześć lat temu okazało się, że Forum jest typową piramidą finansową, w której obiecane zyski są płacone z pieniędzy nowych klientów. Do dzisiaj o odzyskanie oszczędności walczy ponad 190 tysięcy osób.

Co najmniej100 tysięcy zostało oszukanych przez Afinsę - inny parabank i też wciąż nie odzyskało pieniędzy. Od tamtej pory parabanki nie przyjmują depozytów, za to często proponują tzw. szybkie kredyty - najwyżej oprocentowane pożyczki na hiszpańskim rynku.

Oni nie mają problemów z piramidami finansowymiPortugalia, mimo kłopotów ekonomicznych, nie ma problemów z tak zwanymi parabankami. Działanie instytucji finansowych jest ściśle regulowane przez prawo.Portugalczycy mają dość dużą świadomość jeśli chodzi o bezpieczeństwo finansowe, korzystają więc z usług znanych i sprawdzonych banków. Dlatego też skandale, takie jak w Polsce z firmą Amber Gold nie zdarzają się.

W 2010 roku do Narodowego Banku Portugalii BP, który nadzoruje instytucje finansowe, wpłynęło 15 tysięcy skarg od niezadowolonych klientów, a co czwarta z nich dotyczyła bankowych depozytów. Nie chodziło jednak o spektakularne oszustwa czy niepokojące interesy parabanków, bowiem depozyty mogą przyjmować tylko autoryzowane instytucje.

Portugalczycy, jak na obywateli państwa pogrążonego w kryzysie, mają stosunkowo duże zaufanie do swoich instytucji finansowych. Odkąd kraj ten wpadł w tarapaty, co prawda odkładają mniej pieniędzy, ale nie wycofują w pośpiechu swoich depozytów w obawie przed ich utratą.

Czytaj więcej w Money.pl
Złoto dla naiwnych. Dlaczego biznes z Amber Gold nie mógł się udać Money.pl sprawdził przyczyny kłopotów firmy kuszącej wielkimi zyskami.
Nieoficjalne dane Money.pl: Dlaczego prokuratura nie ochroniła klientów Amber Gold? Urzędnicy państwowi ani razu nie sprawdzili, co firma robi z depozytami. Nie powstała też ani jedna opinia biegłego na temat spółki.
Miller ma pomysł w sprawie Amber Gold Zdaniem Leszka Millera, taki wniosek powinno przedstawić Prezydium Sejmu, by uniknąć oskarżeń o chęć odegrania się na politycznych przeciwnikach.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)