Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Francja i Włochy chcą osłabić pakt stabilności"

0
Podziel się:

Zobowiązuje on kraje strefy euro do trzymania w ryzach deficytu i długu publicznego.

"Francja i Włochy chcą osłabić pakt stabilności"
(JT/CC2.0/Flicr.com)

W środku dyskusji na temat składu nowej Komisji Europejskiej, Francja i Włochy domagają się złagodzenia polityki zaciskania pasa Europie. Informuje o tym niemiecki dziennik _ Sueddeutsche Zeitung _.

Jest jednak mało prawdopodobne, aby Niemcy poparły te plany. Gazeta informuje, że władze w Paryżu i Rzymie chcą zmiękczenia zasad tak zwanego paktu stabilności.

Zobowiązuje on kraje strefy euro do prowadzenia zrównoważonej polityki budżetowej, m.in do trzymania w ryzach deficytu i długu publicznego.

Jak czytamy, Francja i Włochy przekonują, że polityka skupiona na konsolidacji krajowych budżetów, szkodzi gospodarce, bo hamuje jej wzrost. Dlatego domagają się zmiany zasad obliczania deficytu tak, aby nie powiększały go państwowe inwestycje we wzrost i zatrudnienie.

W zamian kraje te mają zobowiązać się do wdrożenia poważnych reform strukturalnych.

_ Sueddeutsche Zeitung _ dodaje, że pomysł Francji i Włoch podoba się frakcji socjalistów w Parlamencie Europejskim. Socjaliści mają nawet uzależniać swoje poparcie w sprawach personalnych w Brukseli, od zmiany zasad paktu stabilności. Gazeta ocenia jednak, że jest mało prawdopodobne, aby na takie reformy zgodził się rząd Angeli Merkel.

Czytaj więcej w Money.pl
Francja spełni wymogi UE? Mają plan Na mocy przepisów unijnych Francja była zobowiązana zredukować deficyt budżetowy do 3 proc. już w roku 2013, ale ze względu na kryzys gospodarczy przedłużono jej ten termin o dwa lata.
Jak chronić euro? Potrzebna jest europejska unia bankowa Prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Marek Belka powiedział, że trzeba sobie zadać pytanie, co zrobiono i co należy zrobić, aby koncepcja nowej, unii gospodarczo-walutowej w Europie stała się rzeczywistością.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)