Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Francja zbuduje w Polsce tarczę antyrakietową? Są pierwsze rozmowy

0
Podziel się:

Warszawa to druga - po Berlinie - stolica europejska, którą odwiedził francuski minister.

Francja zbuduje w Polsce tarczę antyrakietową? Są pierwsze rozmowy
(PAP/Rafał Guz)

Ożywienie współpracy obronnej w ramach Trójkąta Weimarskiego i mandat do rozmów o polsko-francuskiej współpracy zbrojeniowej w dziedzinie marynarki, obrony powietrznej i artylerii - to wynik rozmów ministrów obrony Polski i Francji.

Poinformowali o tym w Warszawie szef polskiego MON Tomasz Siemoniak i jego francuski gość, minister Jean-Yves Le Drian. W Belwederze obu ministrów przyjął prezydent Bronisław Komorowski.

Jak podkreślił Siemoniak, wolę podniesienia na wyższy poziom polsko-francuskiej współpracy obronnej wyrazili nowy prezydent Francji Francois Hollande oraz Komorowski i premier Donald Tusk - stąd wizyta francuskiego ministra. Siemoniak wyraził zadowolenie, że Warszawa to druga - po Berlinie - stolica europejska, którą odwiedził minister Le Drian.

Politycznym efektem tej wizyty ma być ożywienie współpracy Trójkąta Weimarskiego w dziedzinie obronności. Le Drian oświadczył, że razem z Siemoniakiem zwrócą się z taką inicjatywą do ich niemieckiego kolegi.

_ - Uaktywnienie obronności europejskiej to sprawa aktualna i nieodzowna _ - podkreślił francuski minister, zwracając uwagę, że europejska współpraca _ sama się tu narzuca _ wobec powszechnie znanych trudności budżetowych - tym bardziej, że strategia Stanów Zjednoczonych zdaje się ewoluować w kierunku Azji i Pacyfiku.

Zarazem - podkreślili Siemoniak i Le Drian - ich spotkanie zakończyło się udzieleniem mandatu właściwym strukturom zajmującym się kwestiami uzbrojenia, do rozmów na temat współpracy Polski i Francji w tej dziedzinie. Po stronie polskiej rozmowy będą prowadzone pod kierunkiem odpowiedzialnego m.in. za zakupy uzbrojenia wiceministra ON Waldemara Skrzypczaka. Będzie on rozmawiał z francuskim Dyrektoriatem ds. uzbrojenia.

W tym kontekście ministrowie mówili o przedsięwzięciach związanych z obroną powietrzną, artylerią i marynarką wojenną. _ - Francja wydaje się bardzo ciekawym partnerem dla projektu Tarcza Polski (planowany system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej). Współpraca potrzebuje pieczęci politycznej i wojskowej. My mamy środki, plan i wiemy, czego chcemy, a Francja ma duże możliwości, gdy chodzi o przemysł _ - ocenił Siemoniak.

Le Drian zadeklarował ponadto, że tysiąc francuskich żołnierzy będzie uczestniczyć w organizowanych w przyszłym roku w Polsce dużych ćwiczeniach NATO. Siemoniak wyraził zadowolenie z tej deklaracji, bo - jak zaznaczył - podniesie to rangę tych ćwiczeń, w których udział wezmą _ żołnierze, a nie komputery _. Liczy on, że inne kraje potraktują to jako ważny sygnał, który skłoni ich do podobnych decyzji ws. wysłania do Polski żołnierzy. _ - My tak rozumiemy realizację art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego o solidarności obronnej _ - dodał.

Francuski minister - pytany o przedterminowe wycofanie sił z Afganistanu (Hollande mówił o końcu 2012 r.) podkreślił, że operacja ta przebiega _ w ścisłej współpracy z sojusznikami oraz władzami afgańskimi _. Zaznaczył, że od lipca Francuzi przekazują Afgańczykom odpowiedzialność za bezpieczeństwo w poszczególnych prowincjach. Podkreślił przy tym, że także w późniejszym terminie Francja będzie obecna w Afganistanie poprzez kontyngent szkoleniowy oraz prowadzenie szpitala wojskowego w Kabulu.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska wyda prawie miliard na nowe samoloty Pięć nowych samolotów transportowych CASA C-295M wraz z pakietem logistycznym za 876 mln zł kupi w tym i w przyszłym roku polskie wojsko.
Bruksela ocenia nas dobrze. Francuzi najgorsi Dwunastu zagrożonym krajom Komisja Europejska zaleciła działania naprawcze.
Nowy projekt Polski, Szwecji, Włoch, Hiszpanii Do inauguracji współpracy między Szwecją, Polską, Hiszpanią i Włochami ma dojść dziś w Brukseli.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)