Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fundusze z UE dla Rumunii. KE chce zablokować przez podejrzenia o korupcję

0
Podziel się:

Już wczoraj premier Ponta mówił, że spodziewana decyzja KE jest spowodowana zastrzeżeniami co do skuteczności wykorzystania unijnych środków.

Fundusze z UE dla Rumunii. KE chce zablokować przez podejrzenia o korupcję
(wrestlingentropy/CC/Flickr)

Komisja Europejska (KE) z powodu podejrzeń m.in. o korupcję wstrzymała przyszłe fundusze dla Rumunii przeznaczone na projekty transportowe, regionalne, rozwojowe i środowiskowe.

Z dzisiejszego oświadczenia KE wynika, że zlokalizowano problemy w kwestiach zamówień publicznych, a także przy zarządzaniu finansowym i w systemach zapobiegania oszustwom i konfliktom interesów.

Żadne dalsze płatności nie zostaną zrealizowane, jeśli Rumunia nie wyeliminuje tych nieprawidłowości - ostrzegła KE, która prowadziła audyt unijnych funduszy dla Bukaresztu w czerwcu i lipcu.

Komisja Europejska zagroziła również wstrzymaniem ok. 500 milionów euro na już realizowane w Rumunii projekty rozwojowe, do których Bruksela również ma zastrzeżenia. Rumunia otrzyma te środki, jeśli przyjmie do wiadomości zidentyfikowane niedociągnięcia i przekieruje pieniądze na nowe projekty - poinformowano.

_ - Podjęte dzisiaj środki są elementem procedury chroniącej interesy finansowe UE i sposób wydatkowania pieniędzy podatnika _ - podkreślono w komunikacie.

Rumunii, która przyłączyła się do UE w 2007 roku, do tej pory przyznano ok. 20 miliardów euro unijnych funduszy na modernizację gospodarki i infrastruktury. Jednak KE miała coraz więcej zastrzeżeń co do sposobu zarządzania tymi środkami. W połowie 2011 roku wstrzymała już wypłatę funduszy i obecnie zdecydowała się na podobny krok.

Już wczoraj rumuński premier Victor Ponta mówił, że spodziewana decyzja KE jest spowodowana zastrzeżeniami co do skuteczności wykorzystania unijnych środków.

Rumunia, obok Bułgarii, objęta jest tzw. Mechanizmem Oceny i Kontroli, oceniającym postępy w obszarze sprawiedliwości, walki z przestępczością i korupcją w ciągu ostatnich pięciu lat.

Czytaj więcej o sytuacji w Rumunii w Money.pl
Zmiany w rządzie przez spór o referendum Premier Rumunii Victor Ponta ogłosił reorganizację swojego rządu po dymisji szefa MSW Ioana Rusa.
Są coraz dalej od Schengen. "Porażka" Ppremier Victor Ponta próbował uspokoić przywódców UE. Nie udało mu się.
Fiasko prywatyzacji strategicznego koncernu Koncern Oltchim ma długi sięgające 400 mln euro. Rumunia zgodziła się po rozmowach z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Unią Europejską na jego prywatyzację.
fundusze unijne
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)