Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Greccy politycy nie godzą się na "dyktaty z Brukseli"

0
Podziel się:

Greccy konserwatyści nie chcą spełnić żądań Komisji Europejskiej,
w sprawie przestrzegania warunków porozumienia o pomocy finansowej.

Greccy politycy nie godzą się na "dyktaty z Brukseli"
(MPD01605/CC/Flickr)

Greccy konserwatyści odrzucili żądanie Komisji Europejskiej, by zobowiązali się na piśmie do przestrzegania warunków porozumienia o pomocy finansowej, która ma uratować kraj przed bankructwem i złagodzić kryzys strefy euro. Tymczasem **minister finansów Ewangelos Wenizelos zaapelował do parlamentu o wsparcie przedsięwzięć związanych z realizacją pakietu zagranicznej pomocy finansowej.

[Aktualizacja: 21.23]

Członkowie partii Nowa Demokracja - kluczowego ugrupowania nowego rządu jedności narodowej premiera Lukasa Papademosa - oświadczyli, iż nie ugną się przed _ dyktatem Brukseli _, kładąc swój podpis pod obietnicą przeforsowania związanych z porozumieniem restrykcji budżetowych.

Konflikt ten źle wróży powołanemu w ubiegłym tygodniu rządowi, którego zadaniem jest realizacja wymaganych przez kredytodawców przedsięwzięć oszczędnościowych oraz przezwyciężenie politycznego impasu, grożącego wykluczeniem Grecji ze strefy euro.

Trzy do niedawna zażarcie rywalizujące ze sobą ugrupowania - socjaliści poprzedniego premiera Jeorjosa Papandereu, konserwatywna Nowa Demokracja i skrajnie prawicowa partia LAOS - mają w środę wspólnie głosować za wotum zaufania dla nowego gabinetu.

Według źródeł bliskich sprawie, pojutrze Ateny rozpoczną rozmowy z prywatnymi posiadaczami greckich obligacji, od których chcą zgody na redukcję ich wierzytelności. Jest to kluczowy element opiewającego na 130 mld euro planu pomocy finansowej, uzgodnionego w ubiegłym miesiącu z przywódcami państw strefy euro.

Komisja Europejska domaga się jednak, by jeszcze przed uzyskaniem takiej zgody koalicja udzieliła gwarancji na piśmie dla kolejnej transzy 8 mld euro z poprzedniego pakietu pomocowego. Kwota ta ma uchronić Grecję przed popadnięciem w przyszłym miesiącu w niewypłacalność.

Deputowani Nowej Demokracji wtórowali we wtorek wcześniejszej deklaracji szefa ich partii Antonisa Samarasa, który odmówił złożenia pisemnej obietnicy._ - Wiecie bardzo dobrze, że coś takiego jest sprzeczne z naszą konstytucją. Wiecie również, że nawet prawo unijne nie upoważnia Komisji Europejskiej do żądania czegoś takiego _ - powiedział parlamentarzystom ekspert konstytucyjny Nowej Demokracji Prokopis Pawlopulos.

Konserwatywny deputowany Nikos Dendias zaznaczył, że jego partia chce pomóc Grecji w uniknięciu katastrofy, ale wykluczył poddawanie się naciskom z zewnątrz. - _ Dyktaty z Brukseli nie mogą być prawomocną polityką _ - powiedział w trakcie trzydniowej parlamentarnej debaty nad wotum zaufania.

Komisja Europejska oświadczyła dzisiaj, że przywódcom państw unijnych potrzebne jest _ jasne i jednomyślne zobowiązanie się _ Grecji. _ Oczekujemy tego na piśmie. Musi to być podpisany list _ - powiedział dziennikarzom rzecznik KE Amadeu Altafaj Tardio.

_ - Musi to przekonać europejskich partnerów Grecji, że powzięto silne zobowiązanie i że zaowocuje ono zdecydowanym działaniem wszystkich sił politycznych, bez względu na wynik przyszłych wyborów w Grecji _ - dodał Altafaj Tardio.

Zdaniem analityków, jedna lub druga strona będzie musiała pójść na ustępstwa. _ - Ostatecznie w interesie każdego jest osiągnięcie postępu oraz uruchomienie drugiego pakietu pomocowego i zostanie osiągnięty pewien rodzaj kompromisu. Wiele z tego jest na pokaz i jedna strona ostatecznie ustąpi _ - powiedział Ben May, ekonomista z firmy konsultingowej Capital Economics.

Tymczasem grecki minister finansów Ewangelos Wenizelos zaapelował do parlamentu o wsparcie przedsięwzięć związanych z realizacją pakietu zagranicznej pomocy finansowej._ - Pomożemy sobie samym i strefie euro, jeśli teraz, szybko, w sposób odpowiedzialny uczynimy to, co musimy, na rzecz tego, by Grecja zawsze była członkiem strefy euro i by strefa euro trwała dalej, na rzecz trwałego przezwyciężenia groźby niewypłacalności. Krajowi zaoferowano ostatnią okazję ku temu i musimy z niej w pełni skorzystać _ - powiedział Wenizelos.

Według niego, nowy grecki rząd jedności narodowej, który jutro ma otrzymać od parlamentu wotum zaufania, przedstawi deputowanym 18 listopada projekt nowego budżetu, a na początku nowego roku plan reformy podatkowej._ - Musimy zapewnić do końca lutego szeroko akceptowaną propozycję w sprawie nowego systemu podatkowego _ - oświadczył minister, dodając, iż rząd zadba również o pobudzenie wzrostu gospodarczego.

_ - Poważną kwestią jest zapewnienie płynności sektora finansowego. Pomoże nam to w naszej walce o zakończenie recesji, ograniczenie bezrobocia i powrót do dodatnich wskaźników wzrostu w 2013 roku _ - zaznaczył Wenizelos.

Dodał, że w ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2012 roku Grecja będzie potrzebowała wsparcia z nowego programu pomocowego na kwotę około 80 mld euro. Jak podkreślił, ewentualne opuszczenie strefy euro zepchnęłoby kraj w warunki ekonomiczne lat 60. ubiegłego wieku - kiedy to wielu Greków decydowało się na szukanie zarobku za granicą.

Czytaj więcej o trudnościach Grecji
[ ( http://static1.money.pl/i/h/108/t181612.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/ke;stawia;warunki;grecka;polityka;zawazy;na;pomocy,58,0,959802.html) Kolejne warunki dla Grecji. Teraz stawia je... Komisja Europejska uważa, że powinno być więcej jasności co do sytuacji politycznej i gospodarczej w Grecji zanim euroland i Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) przeleją jej kolejną transzę 8 mld euro jeszcze z pierwszego planu ratunkowego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/138/t157834.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/grecy;znowu;blokuja;ministerstwa,234,0,925162.html) Greccy ministrowie nie przyjdą do pracy? W ten sposób protestują przeciwko działaniom oszczędnościowym rządu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/213/t94165.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/grecja;wprowadzi;jednorazowy;podatek;od;nieruchomosci,137,0,907145.html) Grecy już wiedzą, skąd wezmą 2 mld euro Grecy szukają dodatkowych środków w wysokości 2 miliardów euro.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)