Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Grecja: Antyreformatorskie partie prowadzą w sondażach

0
Podziel się:

Poparcie dla SYRIZY - partii przeciwnej reformom narzucanym przez zagranicznych kredytodawców Grecji - wzrosło o 9 pkt. procentowych.

Grecja: Antyreformatorskie partie prowadzą w sondażach
(action press/East News)

Poparcie dla radykalnie lewicowej partii SYRIZA wzrosło w najnowszych sondażach, na blisko tydzień po greckich wyborach parlamentarnych, ale we wczorajszych badaniach opinii zyskują również formacje proreformatorskie, czyli Nowa Demokracja i PASOK.

Według sondażu instytutu Metron Analysis, poparcie dla SYRIZY - partii przeciwnej reformom narzucanym przez zagranicznych kredytodawców Grecji - wzrosło o 9 pkt. procentowych i w wczoraj wynosiło 25,5 proc.

Jednocześnie zyskały nieznacznie ugrupowania, które forsowały przed wyborami wdrożenie niepopularnych reform, czyli konserwatywna Nowa Demokracja i socjalistyczny PASOK. Poparcie dla nich wzrosło odpowiednio z 20,3 do 21,7 proc. i z 12,6 do 14,6 proc.

Neofaszystowska partia Złota Jutrzenka w sobotnim sondażu wypadła gorzej niż poprzednio: popiera ją 4,7 proc. respondentów, podczas gdy w wyborach zyskała ona 7 proc. głosów. Wciąż jednak ma ona ponad 3-procentowe poparcie, wymagane, by wejść do parlamentu.

Przywódca SYRIZY Aleksis Cipras jest obecnie - według sobotniego badania opinii - najpopularniejszym kandydatem na premiera - popiera go 19 proc. Greków.

Sondaż wykazał jednocześnie, że aż 78,1 proc. respondentów chce, aby kraj pozostał w strefie euro i oczekuje, że przyszły rząd zrobi wszystko co w jego mocy, by Grecja nie opuściła unii walutowej.

W niedzielę prezydent Grecji Karolos Papulias spotka się z liderami trzech najsilniejszych partii w ramach ostatniej próby utworzenia trwałej koalicji rządowej. Od niedzielnych wyborów żadnemu z tych przywódców nie udało się sformować nowego gabinetu.

Jeśli w najbliższych dniach nie dojdzie do powstania koalicji, konieczne będą nowe wybory. Odbyłyby się one 10 lub 17 czerwca.

Aleksis Cipras, którego Grecy najchętniej uczyniliby premierem chce pozostania zmagającej się z dramatycznym kryzysem zadłużeniowym Grecji w strefie euro. Odrzuca jednak opiewający na 11,5 mld euro nowy program oszczędnościowy na lata 2013-14, który w czerwcu będzie tematem prowadzonych w Atenach rozmów z _ trojką _ międzynarodowych kredytodawców - czyli Unią Europejską, Europejskim Bankiem Centralnym i Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Radykalna lewica domaga się ponadto stopniowego odejścia od uzgodnionych wcześniej z UE restrykcji budżetowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Przez młodych ludzi nie mogą utworzyć rządu? Młodzi Grecy, bez pracy i bez nadziei, nie chcą być królikami doświadczalnymi UE, wolą sami eksperymentować.
Dają sobie ostatnią szansę. Potem wybory Prezydent Grecji Karolos Papulias zaprosił na niedzielę na godzinę 9 (11 czasu polskiego) liderów trzech najważniejszych partii, które zdobyły największą liczbę głosów w wyborach parlamentarnych 6 maja. Mają dyskutować o utworzeniu nowego rządu.
Eksperyment za 130 mld euro się nie udał Królik doświadczalny wyrywa się na wolność - pisze Anna Anagnostopulu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)