Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Handygate dzieli Niemców i naraża na szwank stosunki z USA

0
Podziel się:

Spór o azyl dla Edwarda Snowdena naraził na szwank stosunki Niemiec z USA.

Handygate dzieli Niemców i naraża na szwank stosunki z USA
(PAP/EPA)

Angela Merkel wbrew presji opinii publicznej stara się chronić przyjaźń z Ameryką przed jeszcze większym uszczerbkiem. Na konflikcie zyskuje Putin.

Od dwóch tygodni każda konferencja prasowa rzecznika rządu Steffena Seiberta zaczyna się od serii pytań o aferę podsłuchową i stanowisko gabinetu Merkel wobec przyjazdu byłego pracownika amerykańskich służb wywiadowczych Edwarda Snowdena do Niemiec. Nie inaczej było w ten poniedziałek. - _ Czy rząd zagwarantuje Snowdenowi bezpieczny przyjazd i ochronę podczas pobytu w Niemczech? _ - brzmiało pierwsze pytanie jednego z dziennikarzy.

Od dwóch tygodni Seibert, były dziennikarz telewizji ZDF, dokonuje ekwilibrystyki słownej, by nieostrożną wypowiedzią nie pogorszyć i tak już napiętych stosunków między sojusznikami. Zdaniem byłego ministra spraw zagranicznych Franka-Waltera Steinmeiera (SPD) stosunki między Berlinem a Waszyngtonem są obecnie najgorsze od kryzysu w 2003 roku, gdy ówczesny rząd Gerharda Schroedera odmówił udziału w wojnie z Irakiem.

_ - Pani kanclerz docenia wagę problemu ochrony danych i prywatności obywateli przed bezprawnymi atakami i zabiega o zawarcie jasnych porozumień z USA jako podstawy przyszłej współpracy _ - powiedział rzecznik, dodając, że w sprawie Snowdena _ nie ma żadnych nowych faktów _.

Merkel konsekwentnie unika wypowiedzi na temat Handygate. Jedynym wyjątkiem była uwaga wypowiedziana podczas szczytu w Brukseli, że szpiegowanie wśród przyjaciół _ nie uchodzi _ i oznacza nadużycie zaufania.

Od pojawienia się w czerwcu pierwszych informacji o inwigilacji na wielką skalę obywateli Niemiec przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) niemiecki rząd próbował wyciszyć skandal. Jednak informacje uzyskane od Snowdena przez tygodnik _ Der Spiegel _, wskazujące na kontrolowanie przez NSA telefonu komórkowego pani kanclerz, zmusiły rząd do zdecydowanej interwencji w Waszyngtonie.

Rząd niemiecki zabiega o prawne uregulowanie w dwustronnej umowie zasad działalności służb wywiadowczych. Rozmowy o niemiecko-amerykańskiej umowie _ no-spy _ prowadzą od poniedziałku w Waszyngtonie szefowie niemieckich służb - wywiadu BND Gerhard Schindler i urzędu ochrony konstytucji (BfV) Hans-Georg Maassen. W zeszłym tygodniu w USA przebywali najbliżsi doradcy Merkel - Christoph Heusgen i Guenter Heiss. Według mediów umowa zakazująca wzajemnego inwigilowania przez służby rządów i obywateli obu krajów może zostać podpisana już na początku przyszłego roku.

Merkel znalazła się jednak po silną presją mediów i opozycji, które nie mają najmniejszych wątpliwości, że to Snowden jest bohaterem afery podsłuchowej. _ Azyl dla Snowdena _ - apeluje redakcja tygodnika _ Der Spiegel _ na stronie tytułowej najnowszego wydania. _ Kto mówi prawdę, ten nie popełnia przestępstwa _ - cytuje _ Der Spiegel _ końcowe zdanie z _ Manifestu wolności _ napisanego przez przebywającego w Moskwie byłego pracownika amerykańskich służb.

Zdaniem _ Spiegla _ sprawa Snowdena jest dla Merkel _ testem na odwagę _. Redakcja pisze, że rząd musi zdecydować, czy zaprosi Snowdena do złożenia zeznań przed komisją śledczą Bundestagu i udzieli mu schronienia na terenie Niemiec, co zostanie uznane przez władze USA za prowokację, czy też, by nie podpaść Amerykanom, odmówi przyjęcia go.

Identyczne stanowisko zajmuje lewicowoliberalny dziennik _ Sueddeutsche Zeitung _. _ Snowden nie jest przestępcą, przestępcze są praktyki, które on krytykuje _ - pisze komentator gazety, krytykując USA za to, że ścigają Snowdena, jakby był wcieleniem Bin Ladena.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/80/75344.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/niemcy;zbulwersowane;druzgocaca;krytyka;usa;za;podsluchy,110,0,1409902.html) *Telefon Merkel był na podsłuchu od 10 lat * W parlamencie coraz głośniej mówi się o potrzebie powołania komisji śledczej.

Opozycyjna Lewica domaga się, by Bundestag za pomocą uchwały zmusił rząd do udzielenia Snowdenowi gościny. Podobne stanowisko prezentują Zieloni, których poseł Hans-Christian Stroebele jako pierwszy zachodni polityk spotkał się ze Snowdenem w Moskwie.

Rząd zdaje sobie sprawę, że azyl dla Snowdena byłby policzkiem dla Amerykanów. _ Snowden jest ściganym przestępcą. Mamy nadzieję, że władze niemieckie podzielają tę ocenę _ - powiedział były ambasador USA w Berlinie John Kornblum. USA złożyły wniosek o wydanie zbiega, gdyby pojawił się na terytorium Niemiec.

Handygate jest dla Merkel bolesnym rozczarowaniem nie tylko z powodów politycznych. Ameryka była dla niej od dzieciństwa mitem - symbol wolności i możliwości realizacji marzeń. Przyjaźń jest dominującym elementem proamerykańskiej postawy Merkel, dlatego jej nadużycie kanclerz odebrała jako osobisty afront.

Pomimo tego rząd w Berlinie stara się zapobiec eskalacji kryzysu. _ Sojusz transatlantycki ma dla Niemców nadal pierwszorzędne znaczenie _ - zapewnił Seibert. Jak podkreślił, żaden inny kraj nie skorzystał tak wiele na partnerstwie i przyjaźni z Ameryką jak Niemcy. Merkel będzie brała to pod uwagę, podejmując w przyszłości decyzje - zaznaczył Seibert, sugerując, że Berlin nie udzieli Snowdenowi azylu.

SPD, domagająca się w kampanii wyborczej _ bezwzględnego wyjaśnienia _ afery, po podjęciu rozmów o koalicji z CDU/CSU złagodziła ton wypowiedzi. Nie wolno dopuścić do zrujnowania stosunków niemiecko-amerykańskich - powiedział poseł SPD, szef komisji ds. służb specjalnych Thomas Oppermann.

_ Frankfurter Allgemeine Zeitung _ wyraża nadzieję, że Merkel _ nie da się wmanewrować w ślepą uliczkę, z której może wyjść wyłącznie jako przegrana _. Nawet _ Sueddeutsche Zeitung _ dostrzegła, że głównym wygranym konfliktu jest Rosja. _ Prezydent Putin może spokojnie obserwować, jak jego wielki strategiczny cel - odwrócenie się Europy Zachodniej od USA, a co najmniej podział Europy - staje się niemal bez jego udziału rzeczywistością _ - czytamy w _ SZ _.

wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)