Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Inflacja powyżej prognoz? Na krótko

0
Podziel się:

Z lipcowego raportu o inflacji Narodowego Banku Polskiego wynika, że istotnym źródłem niepewności jest wpływ polityki regulacyjnej na ceny energii i żywności.

Inflacja powyżej prognoz? Na krótko
(Amaxim/Dreamstime)

Prawdopodobne jest ukształtowanie się stopy inflacji powyżej ścieżki centralnej projekcji - wynika z lipcowego raportu o inflacji Narodowego Banku Polskiego.

_ Ocenia się, że w horyzoncie projekcji bilans różnorodnych czynników ryzyka jest zrównoważony dla wzrostu PKB, natomiast bardziej prawdopodobne jest ukształtowanie się stopy inflacji powyżej ścieżki centralnej projekcji _ - napisano w raporcie.

_ Dane, które napłynęły po 25 maja br. wskazują na możliwe ukształtowanie się indeksów cen surowców energetycznych i rolnych powyżej poziomu prognozowanego w projekcji. Informacje te, wraz z wyższym od oczekiwań odczytem inflacji CPI w maju br., zwiększają prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji powyżej ścieżki centralnej w krótkim horyzoncie projekcji, nie zmieniają natomiast istotnie bilansu czynników ryzyka dla projekcji w jej dłuższym horyzoncie _ - dodano.

W raporcie zaznaczono, że zweryfikowane dane o bilansie płatniczym _ nie zmieniają znacząco oceny odnośnie kształtowania się inflacji i PKB w horyzoncie projekcji _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/16/t149008.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zywnosc;wciaz;bedzie;droga;a;inflacja;wysoka,3,0,867587.html) Żywność wciąż będzie droga, a inflacja wysoka
Zdaniem autorów projekcji głównym źródłem niepewności dla PKB i CPI jest otoczenie zewnętrzne.

_ Otoczenie zewnętrzne pozostaje najważniejszym źródłem niepewności projekcji inflacji i PKB. W dalszym ciągu dużą zmiennością cechują się prognozy wzrostu gospodarczego dla krajów rozwiniętych, w tym zwłaszcza krajów członkowskich UE. Trudna do przewidzenia pozostaje reakcja gospodarek tych krajów na wycofywanie się ich rządów i banków centralnych z polityki silnej stymulacji fiskalnej i monetarnej. Wzmagają się obawy związane z rosnącym zadłużeniem niektórych krajów strefy euro, czego skutkiem może być osłabienie kursu euro względem dolara amerykańskiego oraz obniżenie tempa wzrostu gospodarczego w strefie _ - napisano w raporcie.

_ Istotnym źródłem niepewności pozostaje rozwój sytuacji na rynkach surowców rolnych i energetycznych, ze względu na trudne do oszacowania przełożenie rosnącego popytu krajów rozwijających się, przy ograniczonych możliwościach zwiększenia podaży tych surowców _ - dodano.

_ Ocenia się, że wymienione powyżej źródła niepewności związane z otoczeniem zewnętrznym polskiej gospodarki zwiększają prawdopodobieństwo ukształtowania się ścieżki inflacji powyżej, a dynamiki PKB - poniżej ścieżki centralnej _ - napisano.

Zdaniem autorów raportu, konsekwencją konsolidacji fiskalnej jest wzrost prawdopodobieństwa ukształtowania się PKB poniżej ścieżki centralnej.

_ [ ( http://static1.money.pl/i/h/11/t74251.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pawlak;w;czerwcu;ceny;wzrosly;4;8;procenta,235,0,868075.html) Pawlak: W czerwcu ceny wzrosły 4,8 procenta Polityka fiskalna pozostaje ważnym czynnikiem niepewności dla przyszłej inflacji i PKB, zwłaszcza w długim horyzoncie projekcji. Konsekwencją procedury nadmiernego deficytu, która obliguje Polskę do redukcji deficytu sektora finansów publicznych poniżej 3 proc. do 2012 r., mogą być dalsze dostosowania zwiększające wpływy i ograniczające wydatki tego sektora w latach 2012-2013. W konsekwencji rośnie prawdopodobieństwo ukształtowania się PKB poniżej ścieżki centralnej, natomiast wpływ zmian polityki fiskalnej na inflację CPI obarczony jest dużą niepewnością, gdyż w zależności od przyjętych rozwiązań może być czynnikiem oddziaływującym w kierunku wyższych bądź niższych cen konsumenta _ -
napisano w raporcie.

_ Dodatkowym źródłem niepewności dla prognozy PKB jest kształtowanie się inwestycji sektora finansów publicznych, łączące się ze stopniem wykorzystania środków UE _ - dodano.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że _ w związku z oczekiwanym zacieśnieniem fiskalnym w horyzoncie projekcji, w tym obniżeniem dynamiki inwestycji publicznych związanych z przygotowaniami do organizacji mistrzostw Europy w piłce nożnej (EURO 2012), istotnym źródłem niepewności dla projekcji jest reakcja popytu gospodarstw domowych i sektora przedsiębiorstw, w tym w szczególności konsumpcji i inwestycji przedsiębiorstw. _

_ [ ( http://static1.money.pl/i/h/58/t100154.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/spodziewamy;sie;zahamowania;inflacji,83,0,861779.html) Spodziewamy się zahamowania inflacji Z jednej strony historycznie stabilny wzrost spożycia indywidualnego, rosnące wykorzystanie mocy produkcyjnych w gospodarce oraz wysoka płynność finansowa przedsiębiorstw pozwalają oczekiwać względnie wysokiego wzrostu konsumpcji i inwestycji przedsiębiorstw w przyszłości. Z drugiej strony, negatywnymi sygnałami dla wzrostu w horyzoncie projekcji tych kategorii popytu krajowego są bieżące dane o bliskiej zera dynamice inwestycji sektora przedsiębiorstw oraz dochodów realnych gospodarstw domowych _ - napisano w raporcie.

Zdaniem autorów prognozy istotnym źródłem niepewności jest wpływ polityki regulacyjnej na ceny energii i żywności.

_ W związku z istotnym wpływem polityki regulacyjnej na kształtowanie się cen energii i żywności, podobnie jak w poprzednich rundach prognostycznych pozostaje ona istotnym źródłem niepewności projekcji inflacji. Znacząca niepewność związana jest z przyszłą polityką Unii Europejskiej w zakresie ochrony środowiska (w tym stosowania wymogów dotyczących emisji dwutlenku węgla), działaniami regulacyjnymi na rynku żywności oraz przyszłą polityką taryfową URE _ - napisano w raporcie.

Autorzy prognozy zwracają uwagę na kurs walutowy, jako źródło niepewności.

_ Nieuniknionym źródłem niepewności projekcji inflacji i PKB jest przyszłe kształtowanie się kursu złotego. Z jednej strony, wciąż wysoki deficyt finansów publicznych oraz możliwość ewentualnego przekroczenia przez dług publiczny kolejnych progów ostrożnościowych stwarza ryzyko zwiększenia premii za ryzyko i osłabienia się kursu złotego, zwłaszcza przy utrzymującej się niepewności na światowych rynkach finansowych _ - napisano w raporcie.

_ Z drugiej strony, relatywnie wysoki na tle krajów regionu i krajów strefy euro wzrost gospodarczy w Polsce może - w warunkach utrzymującej się nadpłynności na światowych rynkach finansowych - przyciągać napływ inwestycji bezpośrednich i portfelowych z zagranicy, sprzyjając aprecjacji waluty krajowej _ - dodano.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t101282.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/belka;nie;ma;obaw;o;inflacje;w;polsce,28,0,861468.html) Belka: Nie ma obaw o inflację w Polsce Prezes NBP nie martwi się wzrostem cen, gdyż, jak zwraca uwagę, sytuacja na globalnych rynkach żywnościowych i naftowych stabilizuje się, a nawet widać już, że tendencje wzrostowe odwracają się.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/132/t94084.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/hausner;rpp;zrobila;to;co;nalezalo,111,0,861039.html) Hausner: RPP zrobiła to, co należało Były minister finansów dodaje, że Rada nie ogłasza jednak końca podwyżek stóp procentowych, bo może się okazać, że będą one jeszcze konieczne.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/109/t139373.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/inflacjabezrobocie/wiadomosci/artykul/gus;inaczej;liczy;inflacje;to;cos;zmieni,156,0,857500.html) GUS inaczej liczy inflację. To coś zmieni? Od początku tego roku GUS stosuje inną metodologię liczenia inflacji, która zakłada stały system wag dla towarów sezonowych -
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)