Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja Europejska przekształci się w rząd?

0
Podziel się:

- Dotychczas do państw członkowskich prawie zawsze należy ostatnie słowo. To nie może tak zostać - mówi minister finansów.

Komisja Europejska przekształci się w rząd?
(Reporter Poland)

Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble powiedział w wywiadzie dla tygodnika _ Der Spiegel _, że Komisja Europejska musi się przekształcić _ w prawdziwy rząd _ UE i z tego powodu w ciągu kilku lat w Niemczech konieczne będzie głosowanie nad nową konstytucją.

Omówienie wywiadu _ Spiegel _ zamieścił wczoraj w swoim wydaniu internetowym. Schaeuble uważa, że dalsza polityczna integracja państw członkowskich UE jest niezbędna. W wywiadzie podkreślił, że potrzeba wyraźnej instytucjonalnej przebudowy UE i lepszej demokratycznej legitymacji podejmowanych decyzji.

_ - Dotychczas do państw członkowskich prawie zawsze należy ostatnie słowo. To nie może tak zostać. W ważnych dziedzinach polityki musimy przenieść więcej kompetencji do Brukseli _ - powiedział minister.

Schaeuble chce m.in., by Komisja Europejska stała się prawdziwym rządem, by prezydenta UE wyłaniali wszyscy obywatele państw unijnych w bezpośrednich wyborach, opowiada się też za umocnieniem Parlamentu Europejskiego - odnotowuje _ Spiegel _.

_ - Europa przyszłości nie będzie państwem federalnym na wzór Stanów Zjednoczonych, czy Republiki Federalnej (Niemiec). Będzie miała własną strukturę. To ekscytująca próba _ - powiedział niemiecki minister.

Schaeuble nie sądzi, by doszło do rozpadu strefy euro. Ostrzega zarazem, że gdyby jednak do tego doszło, _ zakwestionowane zostałoby wiele z tego, co osiągnęliśmy - od wspólnego rynku wewnętrznego po swobodę podróżowania w Europie _.

Minister pozostaje przeciwny euroobligacjom, dopóki nie powstanie unia fiskalna, oznaczająca oddanie kompetencji budżetowych przez państwa narodowe. Na pytanie, jak taka unia fiskalna miałaby wyglądać, aby Niemcy zaakceptowały euroobligacje, Schaeuble odpowiedział, że optymalnym rozwiązaniem byłby unijny minister finansów, który dysponowałby prawem weta wobec budżetów narodowych i musiałby zatwierdzać wielkość nowego zadłużenia.

Czytaj więcej o kryzysie w strefie euro w Money.pl
Chcą, by Grecja opuściła strefę euro Wynika tak z sondażu przeprowadzonego przez instytut badania opinii publicznej YouGov, którego rezultaty dzisiaj opublikowano.
Niemcy policzyli polskich pracowników. Rok temu się nas bali, a dziś... Liczba imigrantów wzrosła w 2011 r. o 79 tys. - podał Instytut Badań Rynku Pracy w Norymberdze. Czy to dużo?
Niemcy: Bez dyskusji o pakcie fiskalnym Opozycyjna SPD krytykuje stanowisko Merkel jako prowokowanie Francji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)