Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jest porozumienie ws. wyeliminowania "krwawych minerałów"

6
Podziel się:

UE jest znaczącym importerem takich metali jak cyna, tantal, wolfram i złoto, które mają zastosowanie m.in. w przemyśle motoryzacyjnym, elektronicznym, lotniczym, maszynowym itp. Z kolei wśród eksporterów są państwa, w których trwają konflikty, a środki ze sprzedaży metali mogą służyć finansowaniu walk.

Jest porozumienie ws. wyeliminowania "krwawych minerałów"
(Parlament Europejski)

Parlament Europejski i kraje unijne uzgodniły we wtorek nowe przepisy, które mają na celu wyeliminowanie z obiegu w UE minerałów pochodzących z obszarów dotkniętych konfliktami zbrojnymi. Handel tymi minerałami często służy finansowaniu zbrojnych grup.

UE jest znaczącym importerem takich metali jak cyna, tantal, wolfram i złoto, które mają zastosowanie m.in. w przemyśle motoryzacyjnym, elektronicznym, lotniczym, maszynowym, a także w budownictwie, oświetleniu czy jubilerstwie. Z kolei wśród eksporterów są państwa, w których trwają konflikty, a środki ze sprzedaży metali mogą służyć finansowaniu walk czy zakupów broni (więcej o tym tutaj)
.

Jak poinformowały w komunikacie służby prasowe Rady UE, nowe rozporządzenie zobowiąże przedsiębiorstwa, zajmujące się pozyskiwaniem i oczyszczaniem wspomnianych minerałów, jak np. huty i rafinerie do sprawdzania ich pochodzenia i łańcucha dostaw. Obowiązek ten zostanie wprowadzony od 1 stycznia 2021 r. Komisja Europejska ocenia, że przepisy obejmą 95 proc. unijnego importu cyny, tantalu, wolframu i złota. Przewidziano wyjątki dla mniejszych importerów.

Komisja Europejska ma opublikować listę przedsiębiorstw, które złożą pisemną deklarację, że są "odpowiedzialnym importerem" minerałów. Odpowiednie organy państw członkowskich mają kontrolować, czy ci przedsiębiorcy dochowują należytej staranności w sprawdzaniu pochodzenia minerałów.

KE ma także podjąć działania, które zapewnią, że takiej należytej staranności dochowają również przedsiębiorcy, wykorzystujący wspomniane minerały jako komponenty swych produktów. Opublikuje także niewiążące wytyczne, które pomogą przedsiębiorcom ocenić, czy miejsce pochodzenia minerału to obszar konfliktu lub tzw. obszar wysokiego ryzyka.

Uzgodnione przepisy wymagają jeszcze zatwierdzenia przez rządy państw UE oraz Parlament Europejski.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
wkl
7 lat temu
UE umiera przez różne idiotyczne przepisy
leonek_king
7 lat temu
już przecież jest taki przepis dotyczący zatrudniania nieletnich przy zbiorze kakaowca..... dalej ucinają sobie ręce a nikt nie sprawdza kto zbierał i obrabiał to ziarno. A co do tego przepisu to proszę rzucić okiem na Szwajcarię. Im nic nie przeszkadza jeżeli chodzi o pozyskanie złota. Kupują od wszystkich ( także od terrorystów ) poprzez kraje arabskie gdzie transakcje są legalizowane. Przecież to martwy przepis o czym może świadczyć chociażby sprzedaż ropy i cementu przez ISIS.
Max
7 lat temu
Dziennikarzyno! Bo w Warszawie firmy płacą podatki a produkcja jest po całym kraju!. Odłączmy Warszawę to zobaczysz. Nie pisz bzdur...
sxsxsxsxs
7 lat temu
I dlatego wyelminowano calkowiece GOTOWKW bo wiadomo ze jak wszytko trzymasz w banku to wladza trzyma ciebie za ...
oligarcha
7 lat temu
Czy tam też został ujęty bursztyn który wydobywają banderowcy a za uzyskane pieniądze kupują broń żeby mordować cywilów w Donbasie