Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Grecji. Porozumienia przed czwartkiem nie będzie

0
Podziel się:

W czwartek odbędzie się telekonferencja wiceministrów finansów strefy euro na temat negocjacji Aten z ich kredytodawcami.

Kryzys w Grecji. Porozumienia przed czwartkiem nie będzie
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK)

Do tego czasu nie dojdzie do zawarcia porozumienia między stronami rozmów - poinformowali we wtorek anonimowi politycy UE.

- Unia może zgodzić się na to, by Grecja osiągnęła pierwotną nadwyżkę budżetową rzędu 1-1,5 proc. - powiedział anonimowy rozmówca agencji Reutera. - Niemniej propozycje Aten dotyczące reformy VAT-u są niewystarczające.

Wysokość pierwotnej nadwyżki budżetowej Grecji jest jedną z najważniejszych kwestii spornych w negocjacjach Aten z UE, Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Europejskim Bankiem Centralnym. Kredytodawcy Grecji uważają bowiem, że aby spłacić swój kolosalny dług publiczny, Grecja musi na dłuższy czas utrzymać pierwotną nadwyżkę budżetową. Ateny nie zgadzają się na wymaganą przez strefę euro i MFW wysokość tej nadwyżki.

Aby ją uzyskać, rząd grecki musiałby zdaniem kredytodawców podnieść podatek VAT oraz obniżyć wydatki na emerytury oraz sektor publiczny. Zdaniem Aten niższa nadwyżka pozwoliłaby jednak na szybszy wzrost greckiej gospodarki.

Ponadto w czerwcu Grecja musi zapłacić MFW 1,6 mld euro. Jeżeli do 5 czerwca, kiedy to Ateny muszą spłacić pierwszą transzę kredytu, opiewającą na 300 mln euro, nie dojdzie do ich porozumienia z kredytodawcami, Grecji grozi niewypłacalność. - Uważam to za dobry znak, że wczoraj Grecja zasygnalizowała, iż ma zamiar zapłacić tę ratę - powiedział we wtorek anonimowy niemiecki polityk wysokiej rangi, cytowany przez Reutera.

Nie ma powodu sądzić, że Grecja nie spłaci MFW kolejnej raty kredytu, ponadto w negocjacjach z Atenami widać postępy - dodał.

Unijne źródła podały też, że Grecja mogłaby uniknąć płacenia tej sumy, jeśli pod koniec czerwca spłaciłaby wszystkie należne w tym miesiącu raty.

- Nie sądzę, byśmy musieli brać pod uwagę sytuację, w której dojdzie do niewypłacalności Aten, ani 5 czerwca, ani bezpośrednio po tym terminie - dodał rozmówca Reutera.

Również we wtorek komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych Pierre Moscovici zaapelował o przyśpieszenie rozmów. - Zdajemy sobie sprawę z problemów Grecji z płynnością i właśnie dlatego jest teraz tak ważne, by negocjacje w Brukseli przyśpieszyły - stwierdził. Szef banku centralnego Włoch Ignazio Viso ostrzegł z kolei, że utrzymujące się niepewność co do wyniku rozmów z Atenami "rodzi niebezpieczne, destabilizujące napięcia" w świecie finansów.

"Reformy są niewystarczające"

W poniedziałek główny ekonomista MFW Olivier Blanchard powiedział w wywiadzie dla francuskiego dziennika finansowego "Les Echos", że propozycje reform gospodarczych w Grecji są niewystarczające, aby kraj uzyskał w tym roku wystarczającą pierwotną nadwyżkę budżetową, czego domagają się wierzyciele.

Wcześniej rzecznik greckiego rządu Gabriel Sakellaridis zapewnił, że Ateny będą realizowały swe zobowiązania wobec wierzycieli; była to reakcja na niedzielną wypowiedź szefa MSW Nikosa Wucisa, który stwierdził, że kasa państwowa jest pusta. We wtorek politycy strefy euro ocenili, że te sprzeczne sygnały płynące z Aten to strategia negocjacyjna greckiego rządu.

Rząd Grecji od czterech miesięcy nie może porozumieć się z pożyczkodawcami w sprawie warunków, jakie musi spełnić, by otrzymać zablokowane obecnie 7,2 mld euro z pakietu ratunkowego. Grecja, z racji gigantycznego zadłużenia de facto wykluczona z rynków finansowych, była dotąd w stanie obsługiwać swoje zadłużenie i unikać niewypłacalności tylko dzięki pomocy finansowej od międzynarodowych wierzycieli.

Aby uchronić się przed bankructwem, Grecja musi odzyskać dostęp do środków pomocowych przed 5 czerwca. By tak się stało, przed tym terminem muszą się spotkać ministrowie finansów państw strefy euro oraz przedstawiciele EBC i MFW, żeby zaakceptować warunki porozumienia z Atenami.

Czytaj więcej w Money.pl
"Grecja powinna wprowadzić drugą walutę" Cypryjski laureat ekonomicznej Nagrody Nobla Christopher Pissarides zaproponował wprowadzenie w Grecji drugiej równoległej waluty, co miałoby uchronić kraj przed wyjściem ze strefy euro - poinformowała w piątek agencja dpa.
Stawiają nas w szeregu z Grecją i Hiszpanią Słowa premiera Włoch odnoszą się do zwycięstwa Dudy, którego media przedstawiają jako eurosceptyka, przeciwnika eurowaluty czy wręcz populistę i nacjonalistę.
W Grecji jest gorzej niż sądzono Komisja Europejska pięciokrotnie obniżyła prognozy wzrostu PKB dla Grecji.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)