Na skróty
Kryzys na świecie. Problemy Europy odbijają się nawet na Chinach
2012-07-23 21:17

Kryzys na świecie. Problemy Europy odbijają się nawet na Chinach

Kryzys na świecie. Problemy Europy odbijają się nawet na Chinach
[fot: Psdphotography/iStockphoto]

Światowa gospodarka jest w najgorszej kondycji od 2009 roku. Sześć z 17 krajów strefy euro jest w recesji, gospodarka USA spowalnia. Kraje na dorobku nie są w stanie przyjść z pomocą. W globalnej gospodarce nie ma się gdzie schować przed kryzysem - pisze AP.

Gospodarki wschodzące - Chiny, Indie i Brazylia - również spowolniły. Pogarszająca się sytuacja Hiszpanii budzi niepokój na całym świecie. To jedna z konsekwencji globalizacji - komentuje AP.

Nigdy wcześniej gospodarki całego globu nie były tak ściśle powiązane. Jeśli w jednym regionie następuje kryzys, odczują to też inne zakątki świata. To dlatego problemy strefy euro odbijają się źle na sytuacji fabryk w Chinach, co z kolei zmniejsza ich zapotrzebowanie na importowaną z Brazylii rudę żelaza.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zrewidował swoje prognozy dla światowej gospodarki, która w jego ocenie wzrośnie w tym roku tylko o 3,5 proc. To najsłabsze tempo rozwoju od 2009 roku - przypomina AP.

Na razie jednak niewielu ekonomistów przewiduje kolejną globalną recesję. Banki centralne Chin, Wielkiej Brytanii, Brazylii, Korei Płd. oraz UE obniżyły w czerwcu stopy procentowe, by ożywić wzrost.

Giełda na żywo

Historia się powtórzy? Trudna sytuacja na GPW

Banki dołują warszawską giełdę. Sytuacja WIG20 coraz bardziej przypomina tę...

Jednak wielu ekspertów uważa, że europejscy politycy nie działają dostatecznie szybko, by umocnić sektor bankowy i zmniejszyć koszty, po jakich Hiszpania i Włochy pożyczają pieniądze na rynku. Obawiają się, że sytuacja gospodarcza UE jeszcze się pogorszy.

Globalne spowolnienie źle wpływa na amerykański eksport, który - odkąd w czerwcu 2009 roku oficjalnie skończyła się tamtejsza recesja - odpowiadał aż za 43 proc. wzrostu gospodarki USA.

Sytuacja w Chinach odbija się na Brazylii (ósmej co do wielkości gospodarce świata). Zmniejsza się popyt na brazylijską soję, rudę żelaza. Spada eksport dóbr do pogrążonej w kryzysie Europy. Rokowania dla czwartej gospodarki świata - Indii - są również złe.

W dzisiejszym, gospodarczo sprzężonym świecie nie możemy sobie już pozwolić na to, by jedynie obserwować co się dzieje za granicami krajów - powiedziała szefowa MFW Christine Lagarde na początku lipca. - Kryzys nie uznaje granic. I ten kryzys puka do naszych wszystkich drzwi.

Czytaj więcej w Money.pl
Grecja zbankrutuje we wrześniu. Tak twierdzą Niemcy
Już wiadomo, że 130 mld euro pomocy dla kraju nie wystarczy. Na więcej Grecja nie powinna liczyć.
Lawina upadłości. Jest ich więcej o 189 proc.
Według danych GUS, znikają też małe firmy. W 2010 roku było ich ponad 286 tysięcy, w ubiegłym roku o 22 procent mniej.
Grecja nie dostanie pomocy? "Cierpliwość się kończy"
Eksperci rozważają kilka scenariuszy, bo już dziś wiadomo, że Grecy nie wywiążą się ze swoich zobowiązań.
Tagi:hiszpania, grecja, kryzys w usa, kryzys w europie
Zobacz więcej:kryzys na świecie
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Wielki kryzys i powrót Rosji

Ewiak Ryszard / 78.8.241.* / 2012-07-23 23:00
Ten kryzys nie jest przypadkowy. Od roku 1998 zwracam uwagę na biblijną zapowiedź, mówiącą o powrocie Rosji (Daniela 11:29a). W tym kontekście oznacza to finansowe i geopolityczne trzęsienie ziemi, rozpad nie tylko strefy euro, lecz także UE i NATO. Końcowym rezultatem będzie powrót rosyjskich baz do wielu krajów dawnego bloku wschodniego.
 
investor suggestor / 159.245.16.* / 2012-07-23 23:05
mamy kupować rubla?

Re: Światowa gospodarka w najgorszej kondycji od 2009 roku

JanuszPOlikot / 2012-07-23 21:29 / Tysiącznik na forum
Nie wiem czym się POdniecać.....?
Każdy kto ma trochę oleju w głowie i potrafi analitycznie myśleć i trochę popracować nad wykresami giełdowymi nie będzie zdziwiony jak WIG POkaże się na POziomie ok 30 tys a wig 20 na POziomie ok 1800.....

POzdrawiwm wszystkich "ciężko pracujących".....""analityków"......:):):):)

.

### POST EDYTOWANY Z POWODU ZŁAMANIA REGULAMINU FORUM MONEY.PL ###


 
JanuszPOlikot / 2012-07-23 23:25 / Tysiącznik na forum
Panowie z POrtalu money.pl .....Dlaczego cenzurujecie wypowiedzi....?

POwtarzam akcje należy kupować jak panowie żydki będą wyskakiwać ze spodenek....Ja kupuję albo tanio albo w ogóle.....Więc apogeum wyprzedaży nastąpi w ciągu ok 2 miesięcy....I wtedy dopiero będę kupował od mośków papierki....To chyba logiczne i nie widzę powodu aby cenzurować moje wypowiedzi....

Tradycyjnie POzdrawiam "redachtoruf" tego "obiektywnego" POrtalu.....