Na skróty
Money.plGospodarkaUnia EuropejskaWiadomościKryzys na świecie. Problemy Europy odbijają się nawet na Chinach
2012-07-23 21:17

Kryzys na świecie. Problemy Europy odbijają się nawet na Chinach

Kryzys na świecie. Problemy Europy odbijają się nawet na Chinach
[fot: Psdphotography/iStockphoto]

Światowa gospodarka jest w najgorszej kondycji od 2009 roku. Sześć z 17 krajów strefy euro jest w recesji, gospodarka USA spowalnia. Kraje na dorobku nie są w stanie przyjść z pomocą. W globalnej gospodarce nie ma się gdzie schować przed kryzysem - pisze AP.

Gospodarki wschodzące - Chiny, Indie i Brazylia - również spowolniły. Pogarszająca się sytuacja Hiszpanii budzi niepokój na całym świecie. To jedna z konsekwencji globalizacji - komentuje AP.

Nigdy wcześniej gospodarki całego globu nie były tak ściśle powiązane. Jeśli w jednym regionie następuje kryzys, odczują to też inne zakątki świata. To dlatego problemy strefy euro odbijają się źle na sytuacji fabryk w Chinach, co z kolei zmniejsza ich zapotrzebowanie na importowaną z Brazylii rudę żelaza.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zrewidował swoje prognozy dla światowej gospodarki, która w jego ocenie wzrośnie w tym roku tylko o 3,5 proc. To najsłabsze tempo rozwoju od 2009 roku - przypomina AP.

Na razie jednak niewielu ekonomistów przewiduje kolejną globalną recesję. Banki centralne Chin, Wielkiej Brytanii, Brazylii, Korei Płd. oraz UE obniżyły w czerwcu stopy procentowe, by ożywić wzrost.

Jednak wielu ekspertów uważa, że europejscy politycy nie działają dostatecznie szybko, by umocnić sektor bankowy i zmniejszyć koszty, po jakich Hiszpania i Włochy pożyczają pieniądze na rynku. Obawiają się, że sytuacja gospodarcza UE jeszcze się pogorszy.

Globalne spowolnienie źle wpływa na amerykański eksport, który - odkąd w czerwcu 2009 roku oficjalnie skończyła się tamtejsza recesja - odpowiadał aż za 43 proc. wzrostu gospodarki USA.

Sytuacja w Chinach odbija się na Brazylii (ósmej co do wielkości gospodarce świata). Zmniejsza się popyt na brazylijską soję, rudę żelaza. Spada eksport dóbr do pogrążonej w kryzysie Europy. Rokowania dla czwartej gospodarki świata - Indii - są również złe.

W dzisiejszym, gospodarczo sprzężonym świecie nie możemy sobie już pozwolić na to, by jedynie obserwować co się dzieje za granicami krajów - powiedziała szefowa MFW Christine Lagarde na początku lipca. - Kryzys nie uznaje granic. I ten kryzys puka do naszych wszystkich drzwi.

Czytaj więcej w Money.pl
Grecja zbankrutuje we wrześniu. Tak twierdzą Niemcy
Już wiadomo, że 130 mld euro pomocy dla kraju nie wystarczy. Na więcej Grecja nie powinna liczyć.
Lawina upadłości. Jest ich więcej o 189 proc.
Według danych GUS, znikają też małe firmy. W 2010 roku było ich ponad 286 tysięcy, w ubiegłym roku o 22 procent mniej.
Grecja nie dostanie pomocy? "Cierpliwość się kończy"
Eksperci rozważają kilka scenariuszy, bo już dziś wiadomo, że Grecy nie wywiążą się ze swoich zobowiązań.
Tagi:hiszpania, grecja, kryzys w usa, kryzys w europie
Zobacz więcej:kryzys na świecie
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Wielki kryzys i powrót Rosji

Ewiak Ryszard / 78.8.241.* / 2012-07-23 23:00
Ten kryzys nie jest przypadkowy. Od roku 1998 zwracam uwagę na biblijną zapowiedź, mówiącą o powrocie Rosji (Daniela 11:29a). W tym kontekście oznacza to finansowe i geopolityczne trzęsienie ziemi, rozpad nie tylko strefy euro, lecz także UE i NATO. Końcowym rezultatem będzie powrót rosyjskich baz do wielu krajów dawnego bloku wschodniego.
investor suggestor / 159.245.16.* / 2012-07-23 23:05
mamy kupować rubla?

Re: Światowa gospodarka w najgorszej kondycji od 2009 roku

JanuszPOlikot / 2012-07-23 21:29 / Tysiącznik na forum
Nie wiem czym się POdniecać.....?
Każdy kto ma trochę oleju w głowie i potrafi analitycznie myśleć i trochę popracować nad wykresami giełdowymi nie będzie zdziwiony jak WIG POkaże się na POziomie ok 30 tys a wig 20 na POziomie ok 1800.....

POzdrawiwm wszystkich "ciężko pracujących".....""analityków"......:):):):)

.

### POST EDYTOWANY Z POWODU ZŁAMANIA REGULAMINU FORUM MONEY.PL ###


JanuszPOlikot / 2012-07-23 23:25 / Tysiącznik na forum
Panowie z POrtalu money.pl .....Dlaczego cenzurujecie wypowiedzi....?

POwtarzam akcje należy kupować jak panowie żydki będą wyskakiwać ze spodenek....Ja kupuję albo tanio albo w ogóle.....Więc apogeum wyprzedaży nastąpi w ciągu ok 2 miesięcy....I wtedy dopiero będę kupował od mośków papierki....To chyba logiczne i nie widzę powodu aby cenzurować moje wypowiedzi....

Tradycyjnie POzdrawiam "redachtoruf" tego "obiektywnego" POrtalu.....