Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Grecji: Słabnie poparcie dla przeciwników oszczędności

0
Podziel się:

Notowania lewicowej partii przeciwnej dotrzymaniu zobowiązań Grecji wobec UE i MFW wydają się słabnąć.

Kryzys w Grecji: Słabnie poparcie dla przeciwników oszczędności
(PAP/EPA)

Według opublikowanego wczoraj sondażu, konserwatywna partia Nowa Demokracja, opowiadająca się za dotrzymaniem zobowiązań Grecji wobec UE i MFW, wyprzedza radykalnie lewicową SYRIZĘ.

Gdyby nowe wybory odbyły się teraz Nowa Demokracja otrzymałaby - według sondażu - 26,1 proc. głosów a SYRIZA, optująca za odejściem od drastycznego programu oszczędnościowego i za powstrzymaniem się od spłacania zaciągniętych długów - 23,7 proc.

Co więcej, razem z socjalistycznym PASOKIEM, Nowa Demokracja zdobyłaby wystarczającą ilość miejsc w 300-osobowym parlamencie aby sformować rząd. W rezultacie wyborów z 6 maja żadna z partii nie uzyskała wystarczającej ilości głosów do powołania rządu. Negocjacje na temat powołania gabinetu koalicyjnego zakończyły się fiaskiem a nowe wybory wyznaczono na 17 czerwca.

Według greckiego ustawodawstwa, partia która zajmie pierwsze miejsce w wyborach uzyskuje dodatkowo 50 mandatów w parlamencie. Tak więc nawet niewielka przewaga może okazać się kluczowa w rozmowach na temat powołania nowego rządu.

Wcześniejsze sondaże wykazywały zdecydowaną przewagę SYRIZY i jej charyzmatycznego przywódcy Aleksisa Ciprasa. Eksperci ostrzegają, że wybory odbędą się dopiero za miesiąc i z pojedynczego sondażu nie można wyciągać zbyt daleko idących wniosków. Analitycy zauważają jednak, że tendencja stałego wzrostu notowań SYRIZY wydaje się słabnąć.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/27/m215579.jpg ) ] (http://www.money.pl/sekcja/bankructwo-grecji/) *Każdy zapłaci 10 tys. zł za wyjście Grecji ze strefy euro * Największe koszty poniosą sami Grecy oraz podatnicy krajów Eurolandu. PKB Polski skurczy się o 1,8 mld złotych. - _ Wydaje się, że ludzie dali upust swojej złości w poprzednich wyborach, po czym wystraszyli się. Nie podoba im się, że nie ma rządu i obawiają się możliwego wyjścia kraju ze strefy euro _ - uważa analityk John Loulis. - _ Jednak wyborcy nie są bynajmniej entuzjastami Nowej Demokracji. Sytuacja jest płynna. Wynik wyborów zależy od tego kto popełni mniej błędów _ - dodał.

Tymczasem wczoraj rating Grecji spadł z poziomu B minus do CCC. Agencja Fitch uzasadniła swoją decyzję obawami przed wykluczeniem kraju ze strefy euro w związku z wysokimi notowaniami greckich partii antyreformatorskich. W w yborach, które odbyły się w Grecji 6 maja partie przeciwne polityce oszczędności narzucanej przez kredytodawców kraju wypadły w nich lepiej niż ugrupowania proreformatorskie. Ponadto MFW zawiesza kontakty z Atenami do czasu rozpisania nowych wyborów.

Fitch wziął pod uwagę także kryzys polityczny po wyborach, niezdolność do utworzenia rządu koalicyjnego i rozpisanie nowego głosowania na 17 czerwca.

11 maja Fitch poinformował, że jeśli Grecja opuści strefę euro na skutek kryzysu politycznego po wyborach lub z powodu niemożności ustabilizowania sytuacji gospodarczej, wpłynie to na rating długów publicznych w całej unii walutowej.

Czytaj więcej w Money.pl
To, że Grecja się sypie, to dla nas dobrze Aleksander Grad mówi, czemu inwestorzy nie wrzucają nas do jednego worka z bankrutami.
Indeksy 30 proc. w dół. Zobacz, co później O tym, że Grecja będzie musiała wyjść ze strefy euro, przekonani są ekonomiści pytani przez Money.pl. Mówią też, co czeka rynki.
Wyjście Grecji ze strefy euro jest przerażające Danuta Huebner komentuje kryzys polityczny w Grecji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)