Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Portugalii. Jest zgoda wierzycieli na wolniejsze tempo redukcji deficytu

0
Podziel się:

Inspektorzy wierzycieli Portugalii z Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Unii Europejskiej podjęli ważną decyzję.

Kryzys w Portugalii. Jest zgoda wierzycieli na wolniejsze tempo redukcji deficytu
(Contando Estrelas/CC BY-NC 2.0/Flickr)

Inspektorzy wierzycieli Portugalii z Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Unii Europejskiej zgodzili się na odsunięcie w czasie redukcji deficytu przez ten kraj, który - by sprostać wymaganiom - będzie musiał wdrożyć dodatkowe oszczędności.

_ - Podczas kończącego się piątego audytu zgodzili się oni na podwyższenie naszego deficytu o 0,5 punktu procentowego wobec pierwotnych ustaleń do poziomu 5 proc. w 2012 r. (zamiast 4,5 proc.) W przyszłym roku ma on wynieść 4,5 proc. (zamiast 3 proc.) zaś w 2014 r. - 2,5 proc. PKB _ - ogłosił minister finansów Vitor Gaspar na konferencji prasowej w Lizbonie.

Audyt przeprowadzili inspektorzy trojki, czyli Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego w ramach nadzoru sprawowanego po udzieleniu Portugalii antykryzysowego wsparcia.

Minister zapowiedział, że aby zmieścić się w uzgodnionym limicie, podwyższone zostaną w tym roku podatki od nieruchomości wysokiej wartości. Gaspar ujawnił też, że rząd w celu ograniczenia deficytu w 2013 r. będzie musiał zdobyć około 4,9 mld euro dodatkowych środków.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/123/219003.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/portugalia;z;pozytywna;ocena;trojki;poplyna;pieniadze,179,0,1098675.html) *Dobre wiadomości ze strefy euro. Są pieniądze * Walcząca z kryzysem Portugalia otrzyma kolejną transzę międzynarodowej pożyczki. W sumie Lizbona ma dostać 78 miliardów.

Dlatego już w czwartym kwartale br. przyspieszony zostanie proces prywatyzacji państwowych spółek. Do końca grudnia 2012 r. sprzedana ma zostać spółka TAP, główny portugalski przewoźnik lotniczy, a także firma ANA, operator portów lotniczych. W przyszłym roku zaś zostanie sfinalizowana sprzedaż portugalskiej poczty CTT Correios, operatora systemu wodociągów Aguas de Portugal, a także głównego przewoźnika towarowych transportów kolejowych CP Cargo.

_ - W 2013 r. zamierzamy drastycznie ograniczyć wsparcie państwa dla wszelkiego rodzaju fundacji w celu odciążenia naszego budżetu _ - zapowiedział Gaspar.

W 2013 r. wzrostowi ulegną też obciążenia fiskalne. Gaspar zapowiedział wzrost podatku dochodowego od osób prawnych w przypadku firm generujących największe zyski. Podniesieniu ulegnie też podatek od dóbr luksusowych. _ VAT przy nabywaniu aut, statków i samolotów wyniesie 26,5 proc. ich wartości _ - dodał portugalski minister finansów. Według szefa resortu finansów w 2013 r. należy spodziewać się w Portugalii 1-procentowego wzrostu bezrobocia, do poziomu 16,5 proc.

Gaspar ocenił, że nowe oszczędności przyczynią się do poprawy sytuacji w Portugalii. _ Spodziewamy się pierwszych symptomów naprawy naszej gospodarki już w przyszłym roku. Liczymy na wzrost naszego PKB od trzeciego kwartału _, stwierdził portugalski minister. W sumie jednak przyszły rok ma się zakończyć 1-procentowym spadkiem PKB (wcześniejsze prognozy mówiły o 0,2-procentowym wzroście). Recesja w bieżącym roku ma sięgnąć 3 proc. PKB.

W piątek premier Pedro Passos Coelho zapowiedział, że w przyszłym roku nastąpi wzrost pracowniczej składki na ubezpieczenia społeczne w portugalskich firmach o 7 proc. z obecnego poziomu 11 proc. do 18 proc. Równocześnie rząd obniży w 2013 r. poziom płaconego przez prywatne przedsiębiorstwa ubezpieczenia społecznego w ramach tzw. jedynej stawki społecznej o 5,75 punktów procentowych do poziomu 18 proc.

W porozumieniu zawartym w ub.r. z UE i MFW Portugalia zobowiązała się w zamian za 78 mld euro pożyczki do obniżenia do końca 2011 r. deficytu budżetowego z 8,9 proc. do 5,9 proc. W 2012 r. miał on wynieść 4,5 proc, a rok później 3 proc. Celem Portugalii pozostaje powrót na rynki finansowe w celu samodzielnej obsługi długu już w 2013 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Na dalszą pomoc Grecja musi poczekać Program reform w tym kraju musi _ wrócić na właściwe tory _. Do tego czasu Grecja musi radzić sobie sama.
Wiadomo co z Grecją. To już oficjalne Jest ważny raport, który pieczętuje prawdę o greckich finansach.
Test Portugalii. Sprawdzą, czy to druga Grecja Socjaldemokratyczny rząd Pedro Passosa Coelho za wszelka cenę stara się udowodnić, że jego kraj nie idzie śladami Grecji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)