Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Portugalii. W 2013 roku padł niechlubny rekord

0
Podziel się:

Ponad 100 tysięcy młodych Portugalczyków wyjechało za granicę w 2013 roku w poszukiwaniu pracy.

Kryzys w Portugalii. W 2013 roku padł niechlubny rekord
(hidesy/iStockhoto)

Ponad 100 tysięcy młodych Portugalczyków wyjechało za granicę w 2013 roku w poszukiwaniu pracy. W historii tego ponad 10-milionowego kraju to rekordowa liczba młodych osób, które udały się na emigrację zarobkową.

Z szacunków Krajowego Instytutu Statystycznego (INE) w Lizbonie wynika, że najwięcej ludzi (71,6 tys.), którzy zdecydowali się w ub.r. opuścić portugalski rynek pracy, to osoby w wieku 25-34 lata.

_ - Oceniamy, że w porównaniu z rokiem 2012 r., z portugalskiego rynku pracy wyjechało w ub.r. ponad 107 tys. osób w wieku od 15 do 34 lat _ - poinformował INE.

Głównym kierunkiem emigracji Portugalczyków jest Europa. Ponad 65 proc. wyjeżdżających w poszukiwaniu pracy udaje się do Szwajcarii oraz państw Unii Europejskiej - głównie do Francji, Niemiec, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Holandii.

Spośród krajów, które nie należą do UE, najpopularniejszymi kierunkami wyjazdów zarobkowych są wśród Portugalczyków: Brazylia, Angola oraz Stany Zjednoczone.

W opinii ekonomistów wysoki poziom emigracji młodych osób może utrudnić Portugalii wyjście z kryzysu gospodarczego. Zdaniem Jose Penedy, prezesa rządowej agendy Rady Ekonomiczno-Społecznej (CES), rekordowy poziom wyjazdów pociągnie za sobą negatywne skutki dla gospodarki tego iberyjskiego kraju.

_ - Statystyki dowodzą, że Portugalię opuszcza obecnie najbardziej aktywna zawodowo grupa wiekowa, co źle wróży na najbliższe lata. Należy przypuszczać, że poprawa sytuacji w kraju zapoczątkuje powroty z emigracji zarobkowej. Jeśli ta jednak szybko nie nastąpi, trzeba oczekiwać kontynuacji zjawiska wyjazdów zarobkowych _ - powiedział Peneda.

W środę INE poinformowało, że wskaźnik bezrobocia w czwartym kwartale ub.r. spadł w Portugalii do 15,3 proc., czyli o 1,6 punktów procentowych wobec analogicznego okresu w 2012 r. i o 0,3 pkt proc. wobec trzeciego kwartału ubiegłego roku.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)