Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys w strefie euro. Nie ma odwrotu od zaciskania pasa

0
Podziel się:

Wicepremier Nick Clegg porównał recesję z lat 2008-09 do wielkiej traumy, której rozmiary i charakter dopiero teraz zaczynają być w pełni rozumiane.

Kryzys w strefie euro. Nie ma odwrotu od zaciskania pasa
(Moritz Hager/World Economic Forum/CC/Flickr)

Podczas gdy prezydentem Francji został socjalista, który chce renegocjacji paktu fiskalnego, a wybory w Grecji przegrały partie firmujące cięcia budżetowe, brytyjska koalicja rządowa zadeklarowała, że od polityki zaciskania pasa nie ma odwrotu.

W trakcie dzisiejszego spotkania z załogą fabryki traktorów w Basildon liderzy koalicyjnych partii konserwatystów i liberalnych demokratów - David Cameron i Nick Clegg - zgodnie podkreślili, że ich priorytetem jest zmniejszenie deficytu i długu. Nie ukrywali przy tym, że będzie to trudne i czasochłonne.

_ - Szkody wyrządzone przez kryzys okazały się większe, niż ktokolwiek sobie wyobrażał. Wyniki gospodarki za pierwszy kwartał pokazały, że trudne zadanie (wyprowadzenia gospodarki z zapaści) stało się jeszcze trudniejsze _ - zaznaczył Cameron.

_ - Uporządkowanie finansów pozostaje najważniejszym zadaniem koalicji, mimo trudnych decyzji wymaganych do osiągnięcia tego celu, i nie ma od niego odwrotu. Nigdy nie ukrywałem skali tego wyzwania _ - podkreślił szef brytyjskiego rządu.

Wicepremier Nick Clegg porównał recesję z lat 2008-09 do _ wielkiej traumy _, której rozmiary i charakter dopiero teraz zaczynają być w pełni rozumiane, a redukcję zadłużenia państwa nazwał _ moralnym obowiązkiem _. _ Naszym zadaniem jest budowa nowej gospodarki na zgliszczach starej, a to wymaga czasu _ - wyjaśnił.

Poparcie dla liberalnych demokratów Clegga trwale spadło po tym, gdy partia ta poparła potrojenie opłat czesnego dla studentów. Popularności torysów zaszkodził uchwalony w połowie marca budżet na rok finansowy 2012-13. Obie partie poniosły porażkę w wyborach samorządowych 3 maja.

Wielka Brytania doświadczyła załamania systemu bankowego, z którego kryzys przeniósł się na niefinansowe sektory gospodarki. Ratowanie banków zwiększyło zadłużenie państwa. Gospodarce brytyjskiej szkodzą też wysokie ceny ropy naftowej i obawy związane z rozwojem sytuacji w strefie euro.

Czytaj więcej o sytuacji w strefie euro w Money.pl
"Hollande wygrał, zbliża się koniec euro" Jeśli Paryż wycofa się teraz ze strategii oszczędności i reform strukturalnych, nasili się ucieczka kapitału z Francji - pisze Jeremy Warner z _ The Telegraph _.
Pierwszy premier z Europy gości w tym kraju Premier Wielkiej Brytanii David Cameron przybył z wizytą do Birmy.
Wielka Brytania opuści Unię Europejską? Takie wizje snuje znany historyk z Uniwersytetu Harvarda. Jego zdaniem strefa euro jednak przetrwa.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)