Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys w strefie Euro. Premier Hiszpanii chce unii bankowej

0
Podziel się:

-Europa musi wesprzeć tych, którzy są w potrzebie - apeluje premier pogrążonej w kryzysie Hiszpanii.

Kryzys w strefie Euro. Premier Hiszpanii chce unii bankowej
(Iker Parriza/cc/wikimedia commons)

- _ Europa musi wesprzeć tych, którzy są w potrzebie _ - uważa Mariano Rajoy** **i wzywa europejskich przywódców, by dążyli do zacieśnienia unii fiskalnej i europejskiego nadzoru bankowego.

Jego zdaniem, Europie _ potrzeba fiskalnej integracji, w tym władz fiskalnych, oraz bankowej integracji, unii bankowej z euroobligacjami, nadzoru bankowości i europejskiego funduszu gwarancyjnego _. Jak podkreślił, Europa musi jasno powiedzieć, że _ euro jest projektem nieodwracalnym, że nie jest w niebezpieczeństwie _.

28 czerwca ma się odbyć szczyt europejskich przywódców poświęcony kryzysowi strefy euro. Komisja Europejska i Europejski Bank Centralny mają na nim przedstawić projekt budowy unii bankowej, która nadzorowałaby banki i ewentualnie udzielał im pomocy bezpośrednio z pominięciem rządów, na czym zależy Madrytowi.

Od pojawienia się w maju informacji o rekordowej pomocy publicznej dla hiszpańskiego banku Bankia, wysokości 23,5 miliarda euro, na Hiszpanii koncentruje się niepokój rynków finansowych, które obawiają się, że wystąpi ona o pomoc z zagranicy. Hiszpania utrzymuje, że nie będzie występować o zagraniczną pomoc dla swych banków.

Hiszpański minister budżetu Cristobal Montoro powtórzył, że pomoc taka jest _ technicznie _ niemożliwa ze względu na rozmiar kraju - Hiszpania jest czwartą gospodarką strefy euro. Ocenił jednocześnie, że wysokie oprocentowanie dziesięcioletnich obligacji państwowych Hiszpanii, których emisja ma nastąpić w najbliższych dniach, oznacza, _ że drzwi do rynków nie są dla Hiszpanii otwarte _.

Jak pisze agencja AP, dziś oprocentowanie wprawdzie spadło od zeszłego tygodnia do 6,31 proc., ale wciąż pozostaje niebezpiecznie blisko pułapu, który zmusił Grecję, Irlandię i Portugalię do wystąpienia o pomoc finansową.

Rzecznik Komisji Europejskiej Olivier Bailly powiedział, że szef KE Jose Manuel Barroso i kanclerz Niemiec Angela Merkel na spotkaniu w Berlinie zgodzili się co do dalszych działań pobudzających wzrost gospodarczy w UE.

Jak uzgodnili, obok dyscypliny budżetowej i dalszych reform strukturalnych potrzebna jest także unia bankowa. Przewiduje ona wzmocniony nadzór nad bankami europejskimi i zwiększenie możliwości gwarantowania depozytów bankowych - poinformował Bailly.

Czytaj więcej w Money.pl
Grecja niewypłacalna? Kolejne ostrzeżenie _ Banki centralne nie mogą już ponosić ryzyka związanego z udzielaniem kredytów Grecji. _
Prof. Jan Winiecki dla Money.pl o pożytkach z lekcji greckiej _ Rynki dostają kolejnych drgawek. Nadchodzi katastrofa - wieszczą. _
Europa szykuje się na Grexit. Niemcy zapłacą 80 mld euro, a inni... Szef KE Jose Barroso dołączył do polityków, którzy grożą Atenom.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)