Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lewandowski: Strefa euro musi się zmienić, jeśli ma przetrwać

0
Podziel się:

Przemówienie Lewandowskiego odtworzono podczas pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Lewandowski: Strefa euro musi się zmienić, jeśli ma przetrwać
(ec.europa.eu)

Strefa euro, żeby przetrwać, musi się zasadniczo zmienić - ocenił komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski. Jego zdaniem warunkami przetrwania wspólnej waluty jest przyjęcie jej przez pozostałe kraje UE oraz przywrócenie zaufania do Unii w dobie kryzysu.

Przemówienie Lewandowskiego odtworzono podczas pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Swoją nieobecność na Śląsku komisarz wytłumaczył faktem, że 13 maja w Brukseli rusza ostatnia faza negocjacji, która ma doprowadzić do zgody Parlamentu Europejskiego w sprawie budżetu na lata 2014-20. Lewandowski ma w nich rolę mediatora pomiędzy rządami, które ustaliły już swoje stanowisko a PE.

Jak zaznaczył Lewandowski, przewidywalność budżetowa jest tym bardziej potrzebna, im więcej niewiadomych w Europie. Jedną z owych niewiadomych jest przyszłość i architektura wspólnej waluty.

_ Tu najbardziej pasuje powiedzenie: "Co cię nie zabije, to cię wzmocni". Sprawdzamy w sposób najbardziej dosadny od czasu powstania UE tzw. kryzysową teorię UE, która jest w gruncie rzeczy optymistyczna, bo mówi, że wolne społeczeństwo jest kreatywne, że stając wobec wyzwań (...) wspina się na wyższy poziom integracji _ - powiedział komisarz.

_ To jest chyba warunek przetrwania strefy euro, bo musi się zasadniczo zmienić, żeby trwać _ - podkreślił i dodał, że wady braku wspólnej waluty w całej UE ujawniły się podczas kryzysu.

W latach 2009-2011 doszło - jak się wyraził Lewandowski - do pożaru w europejskim domu, stąd akcje interwencyjne, jak w Grecji, Portugalii czy na Cyprze. Od drugiej połowy 2012 wyłaniają się składniki nowego ustroju strefy euro, które zadecydują o jej przetrwaniu. To trwałe rozwiązania jak europejski mechanizm stabilizacji finansowej, unia bankowa i unia fiskalna - mówił.

Wszystkie zamiary stabilizujące sytuację powiodą się pod dwoma warunkami - uważa Lewandowski. Przede wszystkim nie można dzielić Europy na tę z walutą euro i tę bez wspólnej waluty. _ W Europie jest potrzebny wielki wspólny wielki rynek, by być partnerem konkurencyjnym globalnie _ - przekonywał.

Drugi, ważniejszy warunek to przywrócenie zaufania do UE. _ Naprawa euro oznacza więcej wspólnej Europy, więcej wspólnych odpowiedzi, a więc więcej "widzialnej ręki Brukseli" _ - powiedział Lewandowski i zauważył, że nie jest to obecnie popularny trend w Europie.

_ Nie uda się odzyskać tego zaufania bez użyteczności Europy dzisiaj, tu i teraz (...) Europa będzie osądzana ze swej zdolności rozwiązywania dzisiejszych problemów kryzysowych. Użyteczność tu i teraz _ - powiedział.

Czytaj więcej w Money.pl
Kraje spoza strefy euro dostaną prawo głosu? Michel Barnier powiedział, że podczas spotkania ministrowie zaakceptowali sprawiedliwe lub równe traktowanie krajów spoza euro.
Polska w strefie euro. To dobry moment? Kto dysponuje silną walutą ten może w świecie i w sprawach międzynarodowych konsekwentnie i przekonująco współdecydować.
Tym może skończyć się kryzys w strefie euro Postępująca integracja strefy euro, w tym scentralizowanie decyzji w sprawach gospodarczych, może oznaczać wyłonienie Europy trzech prędkości.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)